Hlavní navigace

Firefox 33 přináší nativní podporu H.264 a OMTC

I právě vydaný Firefox 33 se nese ve znamení rychlého vývojového cyklu a tudíž i menších změn mezi verzemi. Zajímavé novinky se však přeci najdou a není to jen nový "kodek" OpenH264 či multi-threading OMTC.
Martin Tábor 17. 10. 2014

Sdílet

Mozilla se snaží svůj open source prohlížeč usilovně posunout dále, a tak po radikální změně uživatelského rozhraní nastal čas na další, tentokrát více technické novinky. Co na první pohled rozhodně neuvidíte je nová metoda zpracování stránek, která je konečně schopna využít více vláken (jak je tomu běžné u některých konkurenčních browserů). Nová vlastnost OMTC (Off Main Thread Compositing) je zatím dostupná pouze ve verzi pro Windows, avšak oproti dosavadnímu sériovému zpracování stránek by měla nabídnout o poznání větší rychlost. Úlohy při načítání webu se zkrátka v některých případech řeší paralelně, a tak je konečný výsledek k dispozici dříve.

Mozilla Firefox 33

Přehrávání H.264 od verze 33 zařídí OpenH264, což je projekt od společnosti Cisco vydaný pod licencí BSD. Díky tomu nemusí Mozilla platit licenční poplatky. Dekodér pak běží ve svém vlastním sandboxu, takže by mělo být postaráno i o bezpečnost. Další novinky se však přeci jen týkají i GUI a jde např. o vylepšené vyhledávání s našeptávačem a inovovanou úvodní obrazovka s dlaždicemi. Rozšířena byla i podpora WebRTC, jež umožňuje VoIP přímo skrze prohlížeč bez nutnosti dalších pluginů. Stranou zájmu nezůstal ani JS engine. Příští Firefox 34 by měl vyjít kolem 24. listopadu a spolu s ním i nový pošťák Thunderbird. Zatím tedy máte čas detailně se seznámit s novinkami aktuální verze.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty