Hlavní navigace

Firefox 13 je zde. Co přináší nového a co nás čeká příště?

Mozilla uvolnila další verzi Firefoxu, která tentokrát přináší i několik kosmetických změn v podobě "rychlého přístupu" a ve stopách Chromu zavádí i nový moderní protokol SPDY. Ten by měl zrychlit práci s moderními webovými aplikacemi typu Gmail atd.
Martin Tábor

Sdílet

Pod, pro někoho nepříliš sympatickým, číslem třináct tentokrát vychází další verze webového prohlížeče Firefox, jehož vývojáři z nadace Mozilla jsou zřejmě o něco méně pověrčiví než je tomu např. u „kolegů“ z redmondského Microsoftu. Právě v největší softwarové firmě světa se občas stává, že je právě z těchto důvodů třináctá verze programu nesystematicky označena vyšším číslem. Mozilla si však dělá starosti zřejmě se zcela jinými záležitostmi, a tak se Firefox 13 zrodil bez větších problémů a ačkoli se opět nejedná o nijak převratné vydání, zavádí třeba novou obrazovku rychlého přístupu na nové kartě. Ta se nově velmi podobá konkurenčním prohlížečům typu Google Chrome, Opera i Internet Explorer.

Mozilla Firefox 13

V tomto směru Firefox s velkým zpožděním pouze dohání konkurenci. Drobnějších změn je tentokrát mnoho a jedná se např. o:

  • možnost obnovení aplikace do výchozího nastavení bez ztráty dat,
  • automatický přechod do nouzového režimu v případě problémů,
  • načítání obnovených panelů až při při zobrazení (rychlejší spuštění Firefoxu po restartu),
  • aktivace protokolu SPDY již ve výchozím nastavení (dříve možnost zaponout přes skryté volby).

Vylepšení se dotkla i nástrojů pro vývojáře, které má Firefox na relativně velmi slušné úrovni, a to již i bez nutnosti instalace zásuvných modulů. Počínaje aktuální verzí končí i podpora pro starých Windows 2000, pro jejichž uživatele byl Firefox dosud jedním z posledních moderních prohlížečů, který tento systém podporoval. Jednou z očekávaných a příjemných novinek bude v dalších verzích modernizovaný správce stahování, který si prohlížeč od Mozilly v roce 2012 již opravdu zaslouží. Ovládání nového správce stahování je integrováno do okna Firefoxu a nejedná se tak již o nekoncepční prvek v podobě samostatného okna. Nové tlačítko např. umožní sledovat průběh stahování a jednoduchý náhled na jednotlivé položky. Zatím se však zdá, že by se daná funkce měla objevit až s příchodem Firefoxu 15.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty