Hlavní navigace

Finální LibreOffice 4.3 je na světě

Martin Tábor

Nový LibreOffice 4.3 sice nepřináší velké změny, ale většina z dlouhého množství menších novinek je snad přesto pozitivní. Namátkou jde např. o vylepšení importu PDF či formátů OOXML od Microsoftu.

Sdílet

Za stabilní byla prohlášena čtvrtá RC verze LibreOffice 4.3, a tak tu máme po pár měsících nové vydání. Tajemstvím není ani to, že se původní časový plán přichodu nové major verze trochu opozdil, ale snad to s sebou nese alespoň výhodu důkladnějšího otestování. A co obsahuje, v současné době nejoblíbenější, open source kancelářský balíček nového? I když nepřišla revoluce, změn je přeci jen více, a tak se zaměříme jen na výčet těch nejzajímavějších. Protože je LibreOffice přeci jen nejčastěji označován jako „alternativa“, jednu z největších rolí hraje pochopitelně kompatibilita s kancelářskými formáty od firmy Microsoft. Ta se stále zlepšuje a ani LO 4.3 není výjimkou. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na vyšší úroveň byl posunut import téměř všech formátů specifikace OOXML, což jsou v překladu soubory s koncovkou „x“, nativní pro MS Office 2007 a novější. Lepší je ale také import PDF dokumentů.

LibreOffice 4.3 – náhledy v úvodním okně

S tím tak trochu souvisí i vylepšení náhledů na stále zánovní úvodní obrazovce LibreOffice, která již dokáže zobrazit v podstatě všechny běžné formáty. Mezi ně nepatří jen ty od Microsoftu, ale např. i obrázky apod. Aby se neřeklo, vývojový tým zapracoval také na inovaci výchozích ikonek sady Tango, přičemž důležitější zřejmě je, že i několik ikonek přibylo. Tou nejnápadnější je asi symbol klíče, zaujímající čestné místo vlevo a nabízející snadný přístup k nabídce Styly a formátování. Pravdou je, že (alespoň dle našeho subjektivního názoru)  patří ikonky LO spíše stále do minulého desetiletí. Z technických novinek jádra LO lze zmínit např. využití technologie IAccessible2, která je dalším krokem na cestě osvobození kancelářského balíku od Javy. Opraveno (a přidáno) bylo pochopitelně mnoho chyb a každá jednotlivá aplikace obsahuje desítky dalších změn. Tabulkový procesor Calc se mimo jiné naučil mnoho a mnoho nových vzorců. Nezbývá než dodat, že LibreOffice 4.4 je plánován snad na konec ledna 2015.

Zdroj: documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty