Hlavní navigace

Finální LibreOffice 4.0 dorazil

Čtvrtá major verze svobodného kancelářského balíčku LibreOffice je oficiálně na světě. Vývojáři se za finální rozhodli označit třetí RC verzi a LibreOffice tak vychází jen pár dnů po komerčním MS Office 2013.
Martin Tábor 9. 2. 2013

Sdílet

LibreOffice je v současné době asi nejmocnější kancelářský balík ze světa svobodného open source softwaru. Před časem se odštěpil jako fork ze skomírajícího OpenOffice.org, kterému se pod křídly tehdy nového majitele v podobě Oraclu příliš nedařilo. V současnosti již však ani „mateřský“ OpenOffice snad není zcela „ztracen“, ale naopak se pracuje na další verzi, a to především díky novému správci projektu – nadaci Apache. Tento fakt však nic nemění na tom, že LibreOffice má v současné době stále jistý technologický náskok.

Nová propagační stránka LibreOffice

Svědčí o tom i aktuální vydání čtvrté major verze, která, ač na první pohled vypadá po designové stránce v podstatě stejně jako předešlý LibreOffice 3.6, přináší množství znatelných novinek. Nějaká ta řádka kódu snad byla změněna ve všech částech většiny obsažených aplikací a změny k lepšímu tak doznal např. nejeden dialog.

Ilustrační obrázek

Aplikace Writer získala vylepšenou podporu některých formátů (zvláště pak konkurenčního MS Office) a jako jednu z mnoha a mnoha funkcí lze zmínit i živé náhledy v použitých stylů při rozbalení stejnojmenné nabídky. Díky řadě novinek je LibreOffice opět o něco vhodnějším řešením i pro firemní prostředí, což potvrzuje např. integrace podpory standardu CMIS (Content management interoperability services). Detailnější rozbor nových funkcí je pak k dispozici např. zde.

Zdroj: libreoffice.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty