Hlavní navigace

FeedReader - informace rychle po ruce

Martin Zachar

FeedReader vám pomůže udržet krok se světem. Bude vám podávat zprávy o událostech a upozorňovat vás na vydání nových článků na vašich oblíbených serverech. Dovoluje navíc zprávy filtrovat, takže upozorní jen na ty, které vás zajímají.

Sdílet

Pomocí zkratky RSS se označuje formát internetových zpráviček, které upozorňují jejich odběratele na aktualizaci určitého obsahu nebo objevení se nového obsahu. Obsah se vyskytuje na nějakém serveru, kterému se v terminologii RSS říká kanál. To znamená, že pokud odebíráte RSS zprávy například z kanálu digitalne.cz, pak obdržíte vždy upozornění, pokud se objeví na tomto webu nějaký nový článek.

Upozornění na nový obsah však není jen v podobě nějakého trapného cinknutí nebo zobrazení textové zprávy o novém článku, většinou v něm najdete minimálně název a krátký úvod k článku. Někdy také autora nebo dokonce celý článek i s obrázky a přílohami. Záleží jen na správcích daného kanálu.

Jestliže tedy navštěvujete různé servery se zprávami nebo články a čekáte vždy na nově vydané, pak nemusíte neustále kontrolovat aktuálnost, ale stačí si počkat, až vás upozorní vaše RSS čtečka. Některé mají dokonce funkce, jež dovolují filtrovat nové články a zprávy a tak vás upozorní například pouze v případě, když se článek týká daného tématu nebo naopak neobsahuje určité fráze či klíčová slova.

RSS čteček můžete najít na internetu spousty a je opravdu problém najít přesně takovou, která by splňovala vaše požadavky. Proto vám zde představujeme jednu z nejznámějších a nejpoužívanějších – FeedReader, která má spousty užitečných funkcí a obsahuje v sobě vlastní jednoduchý webový prohlížeč.

Okno aplikace. Vlevo seznam kanálů, uprostřed seznam zpráv a vpravo náhled zprávy.

Instalace

Ihned po spuštění instalace se vám bude líbit, že je na výběr čeština, do které je program plně přeložen. Poté následuje stejný postup, jako u mnoha dalších instalací. Po jejím dokončení se vám otevře okno, ve kterém si lze vybrat kanály, které chcete odebírat. V seznamu se vyskytují povětšinou nejrůznější známé zahraniční servery, které jsou roztříděny do několika kategorií. Pokud vás některý z nich zajímá, lze si jej vybrat. Pokud žádný, můžete krok přeskočit. Po spuštění aplikace si kanály lze upravovat podle svého a je možno přidávat jakékoliv další (i vlastní).

Předem však upozorňuji, že ne všechny servery musí mít RSS zprávy. Avšak téměř všechny větší (jako je například i digitalne.cz) RSS podporují.

Nový kanál přidáte pomocí jednoduchého rozhraní.

Po spuštění

Po prvním spuštění se vám stáhnou první zprávy ze serverů, které jste si po instalaci přidali. Seznam těchto kanálů najdete v levém panelu. Kanály jsou rozděleny do několika složek podle typu. Názvy složek budete mít zřejmě anglicky, což je jen estetický problém, protože si je můžete libovolně přejmenovat. Také si můžete přejmenovat jednotlivé kanály nebo si je přeřadit do různých složek.

Jestliže si kliknete na kterýkoliv kanál, zobrazí se vám v prostředním panelu seznam všech zpráv. Na kteroukoliv můžete kliknout a její podrobnější popis se vám zobrazí v pravém panelu.

Pokud vám rozložení jednotlivých panelů nevyhovuje, můžete si jej upravit v menu Zobrazit → Typ rozvržení. Na výběr máte klasické rozložení (vlevo seznam kanálů, vpravo nahoře seznam zpráv a vpravo dole výpis zprávy), sloupce (tři sloupce vedle sebe – výchozí nastavení) a plné rozložení (vlevo seznam kanálů, vpravo zobrazení kompletních zpráv pod sebou).

Další možností nastavení je nezobrazování již přečtených zpráv a skrývání kanálů, které neobsahují nové zprávy. To lze opět provést v menu Zobrazení pod položkami Skrýt přečtené zprávy a Skrýt přečtené kanály.

Neposlední (ale důležitou) možností je seskupování jednotlivých zpráv. Ve výchozím nastavení se seskupují podle data, toto můžete změnit v horní části menu Zobrazení.

Vzhled upozornění na příchod nové RSS zprávy. Objeví se v podobě vyskakovacího okna v dolním pravém rohu obrazovky.

Přidávání vlastních kanálů

Jak jsem již dříve naznačil, do aplikace si můžete přidávat libovolné kanály. Informace o kanálu z určitého serveru najdete nejlépe právě na onom serveru. Pro jeho přidání poté kliknete na tlačítko Nový nad seznamem kanálů a zvolíte Nový kanál. Do zobrazené řádky stačí vložit vámi nalezenou adresu pro odběr RSS zpráv.

Na digitalne.cz můžete najít informace na této stránce. Nemusíte ani kopírovat odkaz. Stačí vybrat z nabídky FeedReader a poté stisknout tlačítko Odebírat. Do aplikace se automaticky vloží odkaz a vy jen stisknete Ok. Poté si můžete pro přehlednost upravit název kanálu podle vašich představ.

Na digitálně.cz lze přidat odběr RSS zpráv automaticky.

Chytrý kanál

Při přidávání nového kanálu jste si možná všimnuli položky Nový chytrý kanál. Tato funkce je obdobou filtru zpráv. Po spuštění této funkce si můžete vybrat jedno či více pravidel filtrování a také si zvolit, zda musí platit alespoň jedno nebo všechna pravidla pro přijetí zprávy. Můžete tak filtrovat poštu podle názvu kanálu, předmětu, obsahu, autora atd. Také lze volit z kritérií, kdy musí daná zpráva obsahovat nebo neobsahovat zvolenou položku, začínat jí nebo končit, apod.

Nastavení pravidel pro chytrý kanál.

Interval stahování

Výbornou funkcí aplikace FeedReader je InteliUpdate. Aplikace má totiž pro stahování zpráv více možností časového intervalu, který najdete pod položkou Upravit kanál v kontextové nabídce každého kanálu.

Buďto můžete zvolit přesný časový údaj z nabídky, aktualizovat sami anebo využít právě zmíněné funkce. Pokud bude aplikace hledat nové zprávy často, dojde k zbytečnému zatěžování připojení, pokud v dlouhých časových intervalech, nedostanete zprávy včas. InteliUpdate se učí pro každý kanál nejlepší časový interval pro stahování. Pokud tedy vychází nový obsah často, hledá nový obsah u daného kanálu v krátkých intervalech, pokud například jen jednou denně, interval nastaví velký.

Pro interval stahování lze vybrat jednu ze zobrazených možností.

Závěr

V článku jste se dozvěděli, jak rychle odebírat nejnovější novinky z vašich oblíbených serverů pomocí aplikace FeedReader. Ta navíc obsahuje interní prohlížeč, takže nemusíte vždy otevírat další program. Dokáže inteligentně stahovat nové články a filtrovat je podle zadaných kritérií. Navíc je zcela zdarma a kompletně v češtině.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty