Hlavní navigace

Facebook v EU končí s rozpoznáváním obličejů

Společnost Facebook se na své stejnojmenné sociální síti po značné vlně kritiky ze strany ochránců sokromí rozhodla v rámci Evropské unie vypnout funkci automatického rozpoznávání obličejů. Oznámil to irský úřad na ochranu dat.
Martin Tábor

Sdílet

Po značném množství negativních ohlasů ze strany institucí pro ochranu soukromí se Facebook rozhodl vypnout automatické rozpoznávání obličejů na území EU. S touto funkcí přišla největší sociální síť nejdříve v rámci Spojených států a po úspěšném otestování ji rozšířila i do jiných zemí světa. Smyslem je podle zástupců Facebook usnadnit uživatelům vyhledávání přátel a na fotografiích, avšak daný nástroj se zcela právem nemusí líbit každému. Modul na rozpoznávání obličejů funguje „jednoduše“ tak, že člen sociální sítě při uploadu fotografií přítele označí a software se již sám postará o přířazení identity k dalším obrázkům.

Rozpoznávání obličejů – ilustrační obrázek

Tento princip vede k vytvoření obrovské a velmi cenné databáze, přičemž se daný software dokáže  jistě i učit ze svých omylů, které uživatel z počátu ručně opravuje. Schopnost identifikace osoby na nových fotografiích tak může být postupem času téměř dokonalá. Irský úřad na ochranu dat má na starost kontrolu činnosti Facebooku na území Evropy, a to i díky tomu, že americká společnost má právě v této zemi svou evropskou pobočku. Tato instituce oficiálně doporučila zrušit automatické rozpoznávání obličejů již koncem minulého roku, čemuž Facebooku právě nyní vyhověl. Nově založené profily tak již mají tuto funkci deaktivovánu a v případě ostatních evropských uživatelů by měly být veškeré informace odstraněny z databáze do 15. října.

Zdroj: businessweek.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty