Hlavní navigace

e-Knihy: nově i na českém Google Play

Google Play se nově dělí na dvě hlavní součásti. Tou již tradiční je nepřeberné množství mobilních aplikací v různých kategoriích; novou pak obchod s elektronickými knihami. České zatím chybí, ale s rostoucím počtem publikací asi dojde řada i na ně.
Martin Tábor 18. 7. 2013

Sdílet

Elektronické knihy (e-booky) jsou v posledních letech novým fenoménem, který bude mít v blízké době jistě hodně co říci. Své ví o problematice i tradiční technologický vizionář Google, který začal před časem nabízet e-knihy jako součást služby Google Play Books. Nyní dorazilo rozšíření původního obchodu Android Market i k nám, a tak si mohou uživatelé internetu od Googlu zakoupit údajně na miliony nejrůznějších titulů, vč. světových bestsellerů. V nabídce však zatím chybí česky psaná literatura, což se však musí změnit. Google totiž v současnosti dojednává smlouvy s českými nakladateli a obsah Play Books bude nadále růst.

Elektronické knihy na českém Google Play

Play Books je však i platforma pro správu své literární sbírky a umožňuje třídění, „vkládání“ záložek, komentářů, synchronizaci mezi zařízeními, stažení off-line apod. S tím, že je možné nahrát až tisíc vlastních knih (tedy i českých; PDF, ePub), je novinka od Googlu velmi zajímavou možností k vyzkoušení téměř pro každého. V horizontu několika let je tak evidentní, že tištěných knih začne zřejmě ubývat. Elektronické knihy jsou při zohlednění existence zařízení s „e-ink“ displeji skutečně více než plnohodnotnými konkurenty a se zlepšujícími se technologiemi již stojí v cestě pouze zvyk a zřejmě i strach nakladatelů z digitálního pirátství. Přechod k čistě elektronickým médiím je však historicky možná stejná změna, jako ústup kamenných destiček, a každý velký civilizační krok jistě vyžaduje i svůj čas.

Zdroj: ubergizmo.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty