Hlavní navigace

Duolingo - moderní a zábavná výuka cizích jazyků

To, že studium cizích jazyků nemusí být vždy nudné, dokazuje originálně pojatá aplikace Duolingo. Naučí vás cizí jazyk zábavnou formou a vy tím navíc pomůžete s překladem textů.
Roman Polášek

Sdílet

Pokud se rozhodnete naučit se cizí jazyk, máte na výběr hned z několika možností. Jestliže však nechcete platit za drahé kurzy nebo listovat v učebnicích, můžete vyzkoušet zcela novou a originální formu, kterou nabízí Duolingo.

Jde o naprosto ojedinělý projekt, za kterým se skrývá pár geniálních nápadů. Tím prvním je princip, při kterém se učíte, a během učení jsou vám podle vaší úrovně znalosti jazyka nabízeny texty k překladu. Jakmile se na překladu shodne dostatečný počet lidí, je považován za správný. A právě z překladu textů je služba zaplacena, takže je pro uživatele poskytována zcela zdarma a bez jakýchkoliv reklam. Druhou z výborných funkcí je hodnocení dosaženého stupně znalostí a možnost porovnání s přáteli. S nimi se pak můžete měřit a navzájem soutěžit, což vás bude motivovat k dalšímu zlepšování.

Na webu i v mobilu

Aplikaci Duolingo není třeba instalovat do počítače. Naleznete ji na webové adrese www.duolingo.com. K jejímu používání tedy potřebujete jen připojení k internetu. A pokud nemáte u sebe počítač, můžete si aplikaci stáhnout i do telefonu. K dispozici je verze pro iOS a Android.

 

Jeden cizí jazyk zatím nutností

Nabídka jazyků, které se můžete začít učit, je poměrně pestrá. Nechybí mezi nimi angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština, portugalština nebo holandština. V současné chvíli je zde však jedno zásadní omezení. Chybí podpora češtiny, takže budete potřebovat znalost minimálně jednoho cizího jazyka, abyste se mohli učit druhý. Má to však i výhodu. Opakujete si jeden a rovnou se učíte druhý. Bohužel ne všechny kombinace jazyků jsou přístupné. Se znalostí angličtiny se však můžete učit jakýkoliv další podporovaný jazyk. Dobrou zprávou je, že je připravována výuka angličtiny pomocí češtiny. Aktuální stav vývoje můžete sledovat na webu. V současnosti je spuštění odhadováno na začátek září.

<p>Na začátku je třeba si vytvořit bezplatný účet, využít můžete i existující na Facebooku nebo Googlu</p>

Na začátku je třeba si vytvořit bezplatný účet, využít můžete i existující na Facebooku nebo Googlu

Na začátku je třeba si vytvořit bezplatný účet, využít můžete i existující na Facebooku nebo Googlu

Začínáme s výukou

Abyste mohli začít, je třeba se bezplatně zaregistrovat a rovnou si zvolit jazyk, který se chcete učit jako první. Po přihlášení je vám nabídnut jednoduchý průvodce, který vás seznámí s principy výuky. Ta probíhá po lekcích. Každá z nich je rozdělena na několik částí skládajících se z gramatiky a také nových slovíček.

<p>Na úvodní straně vidíte svůj postup v učení</p>

Na úvodní straně vidíte svůj postup v učení

Na úvodní straně vidíte svůj postup v učení

<p>Ke každé lekci je nabízen stručný přehled jednotlivých částí spolu s popisem probírané gramatiky</p>

Ke každé lekci je nabízen stručný přehled jednotlivých částí spolu s popisem probírané gramatiky

Ke každé lekci je nabízen stručný přehled jednotlivých částí spolu s popisem probírané gramatiky

Abyste splnili danou lekci, je potřeba dokončit všechna cvičení a neudělat přitom mnoho chyb. Tato cvičení se skládají hned z několika různých typů úkolů. Nabízen je překlad textu oběma směry, výběr správné odpovědi z možností či podle obrázku, překlad či poslech mluveného textu a naopak i testování vaší výslovnosti, jelikož je aplikace schopna i rozpoznávat řeč. Pokud však nechcete používat mikrofon či poslech, lze tyto druhy zkoušení vypnout.

<p>Jednou z forem testů je překlad poslechu</p>

Jednou z forem testů je překlad poslechu

Jednou z forem testů je překlad poslechu

V průběhu každého cvičení máte k dispozici srdce, která ubývají, pokud uděláte chybu. Tento způsob je totožný například s životem v počítačových hrách. Pokud uděláte příliš mnoho chyb, je třeba cvičení opakovat. Za úspěšně dokončené cvičení pak získáváte zkušenostní body, které vyjadřují vaši úroveň znalosti jazyka. Právě pomocí zkušenostních bodů se můžete porovnávat s ostatními.

<p>U každého slovíčka je poskytnut jeho překlad a také možnost poslechu</p>

U každého slovíčka je poskytnut jeho překlad a také možnost poslechu

U každého slovíčka je poskytnut jeho překlad a také možnost poslechu

V průběhu cvičení si můžete navíc poslechnout výslovnost jakéhokoliv slova nebo získat jeho překlad či vysvětlení. Pokud vám něco není jasné, je k frázím k dispozici i diskuze, ve které můžete problém podrobněji prodiskutovat s ostatními uživateli.

<p>Po úspěšném dokončení cvičení získáte zkušenostní body</p>

Po úspěšném dokončení cvičení získáte zkušenostní body

Po úspěšném dokončení cvičení získáte zkušenostní body

Další užitečné drobnosti

Po skončení cvičení se můžete vrátit ke kterékoliv lekci a zopakovat si získané znalosti. Rovněž je k dispozici seznam všech slovíček, která jste se naučili. Můžete si je opakovat klasickým systémem kartiček s překladem na druhé straně. Zároveň u každého vidíte, jak dobře slovíčko znáte a či v něm děláte často chyby.

<p>Opakovat si můžete i samostatná slovíčka, která jste se dosud naučili</p>

Opakovat si můžete i samostatná slovíčka, která jste se dosud naučili

Opakovat si můžete i samostatná slovíčka, která jste se dosud naučili

Kromě zkušenostních bodů můžete navíc sbírat i virtuální měnu s názvem Lingot. Tou budete odměněni například po postoupení na vyšší úroveň či dokončení cvičení bez jediné chyby. Za Lingoty si pak můžete koupit například více srdcí nebo bonusové dovednosti, což je například balíček flirtovacích frází.

Jedním z motivačních faktorů je i počítání dnů učení bez přerušení. Jakmile si vytvoříte dlouhou šňůru, jistě ji pak nebudete chtít ukončit, což vás bude motivovat k dalšímu učení či opakování.

<p>Velmi jednoduše můžete aplikaci ovládat i klávesovými zkratkami</p>

Velmi jednoduše můžete aplikaci ovládat i klávesovými zkratkami

Velmi jednoduše můžete aplikaci ovládat i klávesovými zkratkami

Výborná příležitost pro výuku i opakování

Ať už se hodláte naučit nový jazyk, či si jen zopakovat dříve získané znalosti, lze Duolingo jednoznačně doporučit. Nabízí interaktivní a různorodá cvičení, ve kterých proberete vše potřebné pro základní konverzaci a opomenut nebude ani poslech a výslovnost. Můžete soupeřit ve znalostech se svými přáteli, učit se nové věci a přitom mít i dobrý pocit, že při své výuce pomáháte s překladem textů.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty