Hlavní navigace

Drobné rady pro rychlejší počítač: díl šestý

Váš počítač může být ještě rychlejší, než doposud. A nemusíte hned kupovat nové a drahé komponenty: stačí jen trošku optimalizovat operační systém. Někdy totiž pár provedených úprav může vést k velmi dobrému výsledku.
Leoš Vychodil 27. 9. 2008

Sdílet

Stále platí následující informace – nejedná se o seriál určený pokročilým uživatelům nebo administrátorům, účelem je nabídnout obyčejným uživatelům možnost vytvořit si představu o fungování operačního systému, konkrétně stále hojně rozšířené verzi Windows XP. Snažíme se tak přiblížit optimalizaci výkonu běžným laickým uživatelů a i když už. Opakovaně zmiňované zásady se také nezměnily – zálohujte a určitě je dobré pro jakékoliv manipulace se systém spustit funkci „Obnovení systému“, který vám umožní vrátit se při problému do stavu před provedením změny. 

V minulých dvou dílech jsme se věnovali zejména úpravě registrů, modifikaci jejich klíčů, přičemž se jednalo o tipy, které – samozřejmě s ohledem na konfiguraci počítače – mohou být nápomocné v optimalizaci celého sytému. Téma je to skutečně obsáhlé a vybrány byly jen ty úpravy, které by měl zvládnout každý uživatel a zároveň by mělo dojít ke zlepšení výkonu. Protože je o tuto problematiku zájem, k registrům se budeme vracet častěji a v i následujících dílech si některé z úprav představíme. Platí ale pravidlo, se kterým se setkal asi každý, co funguje na jednom stroji nemusí na druhém, samozřejmě záleží na osazeném HW a mnoha dalších skutečnostech. 

Zde je dalších pár tipů k úpravě registrů: 

Ladění procesů na pozadí 

Znáte to, např. právě zpracováváte nějaký DVD programu, ale zároveň potřebujete něco najít na internetu. Prohlížeč se ale otevírá jen velmi pomalu, protože počítač prostě přidělil příliš mnoho výkonu filmu. Pracujete-li s několika programy najednou, můžete jim určit priority. Funguje to přes Správce úloh systému Windows. Stiskněte najednou klávesy Ctrl+Alt+ Del. Na záložce „Aplikace“ klikněte pravým tlačítkem myši na program, který chcete urychlit a z kontextové nabídky vyberte „Přejít k procesu“. 

Zobrazí se okno se zvýrazněným hlavním procesem vybraného programu na záložce „Procesy“. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte „Nastavit prioritu“. Poté si zvolte prioritu, např. „Vysoká“. Možnost „Reálný čas“ je vhodná pouze pro systémy se dvěma procesory. Nevýhodou tohoto postupu je to, že jakmile program zavřete, Windows nastavenou prioritu zapomenou. Můžete si ale pomoci dávkovými soubory, které budou prioritu automaticky nastavovat. Například pro spouštění Internet Exploreru s vysokou prioritou budete potřebovat tento příkaz: start /HIGH iexplorer 

Označení priorit od nejvyšší po nejnižší je zde:

 • RealTime
 • High
 • AboveNormal
 • Normal
 • BelowNormal
 • Low

Nastavení se ale nezobrazuje ve Správci úloh, neustále ukazuje prioritu „Normální“.

Mazání knihoven DLL z hlavní paměti 

Windows XP si ukládají DLL použitých programů do paměti. Tím se však paměť zbytečně zatěžuje a zpomaluje celý systém. Změna je jednoduchá: Nám již známou postupem v nabídce Start vyberte Spustit a zadejte regedit, v editoru registru přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Softwa­re\Microsoft\Windows\Curren­tVersion\Explorer. V této větvi vytvořte novou položku AlwaysUnloadDll s hodnotou  „1“. 

Mazání obsahu adresáře PREFETCH 

Spouštění Windows a programů urychluje tzv. optimalizace spouštění. Složku Prefetch v adresáři Windows byste ale přesto měli čas od času vyprázdnit, aby si ji XP mohly znovu a optimálně naplnit. Takže soubory v této složce s klidným svědomím smažte, to je vše. 

Skryté neskryté aplikace ve Windows XP 

Systém Windows disponuje několika pomůckami, které se starají o správu počítače. Většina z nich se dá samozřejmě spustit jak z příkazové řádky, tak kliknutím na příslušný zástupce. Některé z nich jsou ale skryté. Na tyto aplikace ale v systému nenajdete odkaz. Spouštějí se přes Start – Spustit napsáním jména aplikace a kliknutím na OK. Zkuste tedy snadnější přístup k některým pomůckám.

 • Správa počítače – compmgmt.msc
 • Správa disků – diskmgmt.msc
 • Správce zařízení – devmgmt.msc
 • Defragmentace disku – dfrg.msc
 • Prohlížeč událostí – eventvwr.msc
 • Sdílené složky – fsmgmt.msc
 • Zásady skupin – gpedit.msc
 • Místní uživatelé a skupiny - lusrmgr.msc
 • Výkon - perfmon.msc
 • Výsledná sada zásad - rsop.msc
 • Místní nastavení zabezpečení – secpol.msc
 • Služby – services.msc
 • Editor systémové konfigurace – sysedit
 • Certifikáty – certmgr.msc
 • Služba indexing service – ciadv.msc
 • Vyměnitelné úložiště – ntmsmgr.msc
 • Požadavky operátora vyměnitelného úložiště – ntmsoprq.msc

Odstranění funkce komprimované složky 

Většina z vás jistě používá pro komprimaci Winzip nebo Winrar, funkci Komprimované složky, která je součástí Windows XP a umožňuje zobrazovat obsah archivů, už tedy nepotřebujete. Následujícím příkazem ji jednoduše odinstalujete. Z nabídky Start zvolte Spustit a zadejte:

regsvr32 /u zipfldr.dll 

V případě potřeby ji tímto příkazem zase nainstalujete zpět: 

regsvr32 zipfldr.dll

Na závěr se tak trošku vrátíme zpět ke zrychlení startu Windows a nabídneme také jeden vynikající optimalizační program. Tedy nejdřív si stáhněte si utilitku BootVis např. ze  Stahuj.cz, která kupodivu pochází kupodivu od Microsoftu a umožňuje urychlení startu operačního systému Windows XP. Způsobů jak urychlit bootování je spousty a na toto téma již bylo naspáno mnoho rad. Nicméně nikde není zachyceno, co právě systém v daný okamžik dělá a co mu trvá někdy tak šíleně dlouho. A právě tohle umožní tato aplikace, navíc lze optimalizovat i start z hibernace. Zvědavci jistě ocení i grafické znázornění průběhu startu s popisem jednotlivých akcí. Jak nato? 

Dejte nabídku Trace a zvolte Optimize system. PC se restartuje a po spuštění spusťte znovu BootVis a počkejte na průběh procesu . Doporučuji celý proces zopakovat 2× za sebou.

 

Dalším zajímavým produktem je aplikace PC Booster, která je opět k dispozici na serveru Stahuj.cz. Jedná se sice o shareware, ale i tak ho doporučuji vyzkoušet. Výhodou je ucelená optimalizace od paměti, rychlosti zápisu na disk, registrů a mnoho dalších až po optimalizaci sítě a třeba i vizuálních efektů. Navíc vše kliknutím na tlačítko Auto-Tune, kdy nejdříve dojde k analýze systému a poté je ho optimalizaci. Následuje jeden restart a je hotovo, navíc se můžete o výsledku snažení a údajích před a po přesvědčit ve statistce a velmi poutavém grafickém zobrazení.

Abychom nezapomněli na freewarové aplikace, kterých je k dispozici poměrně velké množství, uvedeme si dvě, které jsou velmi zajímavé. V prvé řadě je to program AutoMZ Ultimate Tweaker, který po instalaci a svém spuštění toho umí velmi mnoho. V hlavním okně je třeba nastavit vstupní parametry, jako je volba operačního sytému, typ procesoru (s možností Auto detect), přes typ připojení, určení počítače a  další optimalizaci např. bootování, registrů atd. Aplikace potom sama vyhodnotí uvedené údaje a provede vyladění celého systému. Samozřejmě, umožňuje zálohovat původní nastavení a k těmto změnám se vrátit. Pokud ji chcete vyzkoušet, ke stažení je na odkazu: http://mztweak.bravehost.com/Au­tomz.html.

Další povedenou věcí je Advanced WindowsCare Personal, opět k dospozici na Stahuj.cz. Nabízí opět přehledné uživatelské rozhraní a možnost údržby a optimalizace jedním klikem. Navíc umí i detekovat spyware, což je určitě její další výhoda.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty