Hlavní navigace

Drobné rady pro rychlejší počítač: díl čtvrtý

Váš počítač může být ještě rychlejší, než doposud. A nemusíte hned kupovat nové a drahé komponenty: stačí jen trošku optimalizovat operační systém. Někdy totiž pár provedených úprav může vést k velmi dobrému výsledku.
Leoš Vychodil 24. 9. 2008

Sdílet

V předchozím díle jsme se v rámci tématu zvýšení stability a výkonu systému podívali na systémové služby. Na to, jak jejich úprava může v určitých bodech napomoci zlepšení chodu celého počítače. Dnešní díl bude věnován defragmentaci a několika tipům k úpravě registrů.

K věci: výjimku neuděláme ani dnes – nejedná se o seriál určený pokročilým uživatelům nebo administrátorům, účelem je nabídnout obyčejným uživatelům možnost vytvořit si představu o fungování operačního systému Windows, konkrétně stále hojně rozšířené verzi XP. Snažíme se tak přiblížit optimalizaci výkonu běžným laickým uživatelů a i když už v minulém díle jsme šli o něco „hlouběji“  ani dnes neuděláme výjimku, jedná se o úkony, které by měl zvládnou každý. Stále ale platí důležitá zásada – zálohujte a určitě je dobré pro jakékoliv manipulace se systém spustit funkci „Obnovení systému“, který vám umožní vrátit se při problému do stavu před provedením změny.

Defragmentace disku

Časté ukládání, upravování a mazání souborů vede k jejich rozdělení na malé části, chcete-li fragmenty, které jsou roztroušeny po celém disku a tím dochází ke ztrátě výkonu. Představovat standardní defragmentační nástroj, který je integrován přímo v systému, vám asi nemusím, ale popravdě se dá říct, že nepatří k těm neúčinnějším. Existuje celá řada alternativních programů, které mají mnohem efektivnější použití. Zmínil bych však pouze jeden a to O&O Defrag. Ke stažení je například na Stahuj.cz, sehnat se k němu dá i čeština, nicméně jeho ovládání je i v anglické verzi jednoduché a intuitivní.

Právě tento program řeší problémy se ztrátou výkonu a stability tím, že opět spojí a seřadí fragmenty souborů, to vše velmi účinně. Navíc obsahuje několik pokročilých funkcí včetně volby z různých defragmentačních strategií a automatického zjištění nejlepšího nastavení pro váš systém. Pro ucelenější představu je zde přehled několika hlavních funkcí:

  • automatická detekce optimální konfigurace pro každý systém
  • podrobné reporty o provedených akcí
  • plná podpora nových funkcí Windows XP (Layout.ini) a online defragmentace důležitých systémových souborů (Master File Table)
  • integrovaná STEALTH technologie umožňující velmi rychlou defragmentaci běžící na pozadí
  • O&O ActivityGuard Professional pro monitoring vytížení systému a jeho optimální přizpůsobení daným podmínkám
  • volitelná integrace s Microsoft Management Console
  • načasování automatické defragmentace
  • defragmentace stránkovacího souboru, registru, Master File Table (MFT) a dalších souborů, které jsou normálně uzamčeny při běhu systému
Pokud budete hledat  „levnější“ a freewarou alternativu, existuje celá řada programů, které nám pohodlnou defragmentaci umožňují. Zmínil bych jeden z nic, který má velmi jednoduché ovládání a navíc je i docela rychlý. Smart Defrag společnosti IObit Software.
Video: http://www.youtube.com/wat­ch?v=C4Q6CddxmC8

A nyní zpět k registrům. Někdo při vyslovení tohoto slova dostává kopřivku, někdo má na mysli nechvalně proslulé registry osob v dob nedávno minulých… My se však bavíme registrech, které obsahuje operační systém, konkrétně Windows. O tom, co mají na starosti a jaké problémy se mohou vyskytnout, je zmínka v druhém díle seriálu. Pro někoho může být manipulace s nimi složitá, s jejich defragmentací a vyčištěním mohou pomoci nejrůznější „čistící“ programy, nicméně pár tipů si dáme. Jen pro úplnost – editor registrů spustíte přes nabídku Start - Spustit, kde to textového pole zadejte příkaz regedit.

K věci: v nástroji Editor registrů si počínejte velmi obezřetně. Před započnutím jakýchkoli úprav raději celý systémový registr zazálohujte prostřednictvím nabídky Soubor – Exportovat.

Num Lock po spuštění Windows

Pokud musíte po startu počítače Num Lock zapínat ručně, dá se nastavit jeho automatické naběhnutí. Spusťte registry a ve větvi HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard změňte u položky InitialKeyboardIndicators hodnotu na 2.

Zrychlení NTFS

Při načtení složky se snaží u všech souborů zjistit datum posledního přístupu. U velkého množství souborů v jedné složce může tedy docházet ke zpomalení. Tuto funkci můžete vypnout změnou ve větvi HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cu­rrentControlSet\Control\Fi­leSystem. Vytvořte zde položku NtfsDisableLastAccessUpdate typu DWORD s hodnotou 1.

Rychleji vypněte počítač

Vypíná váš počítač příliš dlouho? Nebaví vás čekat a nevíte jak tomu pomoci? Najeďte do stromu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Con­rolSet001\Control, kde změňte hodnotu souboru WaitToKillServiceTimeout. Základní nastavení je 20000 (čas v milisekundách), takže si nastavte parametr dle libosti. Dále otevřete větev HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop a zde klíč AutoEndTasks, kde hodnotu změňte na 1.

Špatná detekce velikosti HDD

Zejména u starších pevných disků může systém ukazovat jinou velikost, než skutečně máte.
Spusťte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cu­rrentControlSet\Services\A­tapi\
Parameters
a změňte hodnotu souboru EnableBigLba typu DWORD na 1.

Zabránění stránkování jádra

Windows XP ukládají jádro systému a další data na pevný disk do souboru PAGEFILE.SYS. Tomuto procesu se říká stránkování nebo taky swapování. Smyslem je uvolnit základní paměť RAM. U počítačů s nízkou hodnotou paměti RAM se to vyplatí, ale máte-li od 256MB a víc MB paměti (což dneska už určitě všichni ano), tak to spíš zdržuje.

Stránkování proto můžete zakázat. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cu­rrentControlSet\Control\Ses­sion Manager\Memory Management. Označte DisablePagingExecutive a nastavte hodnotu 1. Totéž proveďte u hodnoty LargeSystemCache. Windows tak budou nechávat části jádra v základní paměti, čímž se systém zrychlí.

Defragmentace spouštěcích souborů

Spouštění systému bude rychlejší i po defragmentaci spouštěcích souborů. Přes nabídku Start - Spustit vepište do řádku: defrag c: -b. V registru můžete navíc nastavit, aby Windows tuto defragmentaci prováděly automaticky při spouštění systému. V editoru registru otevře klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Dfrg\BootOptimize Function. Hodnotu Enable nastavte na Y. Ve většině případů je však tato hodnota již nastavena.

Dokončení příště.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty