Hlavní navigace

Díky Google Earth bezpečnější řízení

David Sillmen

Vědci z univerzity ve španělské Malaze pracují na software, který bude na základě GPS dat promítnutých do programu jako Google Earth analyzovat chování řidičů a prozradí, kde se chovají obzvlášť riskantně a co mají zlepšit.

Sdílet

Na univerzitě ve španělské Malaze vyvíjejí vědci velice zajímavý projekt. Jedná se o program, s jehož pomocí by každý mohl docílit zlepšení svých schopností v oblasti řízení vozidla. Stačí k tomu přitom mobilní telefon s GPS a měřičem zrychlení. Naměřená data se potom z telefonu přenesou do geoinformačního software typu Google Earth. Na něm pak člověk uvidí, kde se při jízdě choval příliš riskantně a co by měl zlepšit pro větší bezpečnost řízení. Jde o to poučit se z vlastních chyb, které si lidé při jízdě často neuvědomují. Program je vyvíjen pod názvem M!Copilot.

<p>&#160;</p>

Aby byl software pro lidi co možná nejatraktivnější a používalo ho maximum řidičů, bude dostupný zdarma. Jedná se o projekt, který poměrně složitou formou kombinuje již existující a fungující technologické výdobytky. Jen je zapotřebí je sloučit v jeden celek a učinit uživatelsky přívětivými. Program přitom nemusí využívat pouze řidiči, ale třeba i příslušné silniční či policejní úřady, které si lépe vytipují obzvlášť riskantní místa. Zatím je k dispozici pouze prototyp pro telefon Nokia N95. Nezůstane ale jen u něj. Vývojáři věří, že se podaří prosadit také spolupráci přímo s výrobci automobilů či navigací.

Zdroj: M!Copilot

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty