Hlavní navigace

Debian 7.0 po dvou letech dorazil

Debian je jednou z nejstarších linuxových distribucí a také projektem, na němž dnes staví vůbec nejoblíbenější "konkurenční" distra. Po dvou letech vývoje je sedmá verze opět velmi robustní.
Martin Tábor 8. 5. 2013

Sdílet

Debian začal vznikat jako komplexní operační systém v roce 1993 (cca dva roky po jádře Linux), a to pod rukama Iana Murdocka, který v té době ještě studoval. Jméno je údajně složeninou jmen Debra (někdejší přítelkyně Murdocka) a jeho vlastního jména. Dnes patří Debian k velmi konzervativním dirstribucím, avšak rovněž nejrozsáhlejším, z nichž následně vzniká základ dalších softwarových projektů. I sedmá verze „Wheezy“ tedy sestává ze starších aplikací, avšak po dvouletém vývojovém cyklu je většina komponent opravdu velmi stabilních.

Debian 7.0 „Wheezy“- instalace již defaultně s EXT4
 

Na Debianu tedy staví většina OS typu GNU/Linux, které používají instalační balíčky DEB. Majoritní podíl komponent v Ubuntu má tak původ právě v tomto mateřském projektu, který Canonical zdárně využívá a dále přizpůsobuje „běžným“ uživatelům. Sedmá verze legendárního distribuce přichází např. s podporou „multiarch“, což je systém, umožňující na jednom počítači instalovat aplikace pro různé architektury (např. i386, x86_64 atd.).

Debian 7.0 „Wheezy“ – volitelné desktopové prostředí LXDE

Dále byl vylepšen proces instalace, jenž nabízí např. hlasový výstup pro zrakově postižené. (cca ve dvanácti jazycích). Práce bylo odvedeno skutečně mnoho, a protože Debian slouží jako technický podvozek pro další projekty, je příchod nové verze velmi důležitou událostí. Dalším vydáním bude „Jessie“, které je zatím zcela shodné s kódem Debianu 7 a nachází se ve větvi „testing“.

Zdroj: debian.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty