Hlavní navigace

Čtečka Kindle čelí velké kritice

David Sillmen

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle je především v zahraničí poměrně oblíbená a získává si další příznivce. Nyní však Amazon čelí kritice v otázce politiky prodeje e-knih. Prý příliš kontroluje.

Sdílet

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle je stále úspěšnější a zdá se, že jde o poměrně životaschopnou alternativu ke klasickým knihám, novinám a časopisům. Dosud tak byl Kindle vnímán vesměs pozitivně, avšak nyní se snesla kritika zejména na politiku prodeje elektronických knih, kterou razí Amazon. Stal se v zásadě nevinný případ, který vše spustil. Amazon spustil pravidelnou synchronizaci, která však neproběhla příliš dobře a řadě zákazníků na čtečkách smazala legálně pořízené knihy. Amazon se bryskně omluvil a vše napravil. Avšak problém už byl otevřen.

<p>&#160;</p>

Skupiny hájící práva občanů, stejně jako zákazníků chtějí, aby Amazon v takové míře nekontroloval využití svých čteček. Dá se říct, že dnes v podstatě sleduje, jaké obsahy jsou na přístroje nahrávány a popřípadě čteny. Skupiny tak žádají, aby Kindle byl zbaven kontroly. Zároveň by Amazon měl přehodnotit svou DRM ochranu proti kopírování. Lidem se nelíbí jednak to, že jsou sledováni, což může být v budoucnu snadno zneužito proti nim, jednak to, že si obsah do čtečky v podstatě nekupují, ale pronajímají.

Přitom za něj platí vcelku vysoké částky a rádi by ho měli ve svém vlastnictví a nakládali s ním podle svého uvážení. Ačkoliv je to nepravděpodobné, Amazon si z nějakého důvodu může „pronajímací“ smlouvu rozmyslet a uživatele o za roky nakoupený obsah jednoduše obrat.

Zdroj: PCW

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty