Hlavní navigace

Co zajímavého najdete letos na Kickstarteru?

I v roce 2017 samozřejmě najdeme na serveru s názvem Kickstarter velmi zajímavé a užitečné projekty a na ty nejvíce užitečné a inovativní se dnes společně podíváme. Prvním takovým projektem bude solární nabíječka.
Coudy

Sdílet

PocketPower: solární nabíječka do kapsy

Když jste venku v lese, na horách, prostě a jednoduše kdekoli a jistě to znáte vaše baterie smartphonu je velmi rychle vybitá. Totéž platí samozřejmě i pro vaši PowerBanku. Jako naschvál si potřebujete zoufale zavolat nebo jen prostě použít GPS vašeho chytrého telefonu. Co s tím uděláte? Přesně na to mysleli tvůrci solární nabíječky PocketPower. Vaše zařízení lze jednoduše a prakticky zadarmo nabíjet pomocí solárního záření. Pro takovýto projekt byla samozřejmě limitní velikost zařízení, a tak PocketPower je ultra přenosná solární nabíječka, která lze složit a snadno se vejde do kapsy.

 

Různá zařízení, která lze pomocí PocketPoweru nabíjet

Nabíjet lze samozřejmě bez obav i při nízkých, nebo naopak velmi vysokých teplotách. Ideální je vzít PocketPower na kempování, cestování, turistiku, a nebo pro jakékoliv krizové situace. Napájet lze všechna zařízení pomocí USB výstupu jako jsou například mobilní telefony, tablety, PowerBanky, přehrávače, GPS, Bluetooth sluchátka, přenosné reproduktory a dalších zařízení. Rozložený panel lze umístit na batoh, jízdní kolo, golfový vozík, člun, stan nebo třeba palubní desku automobilu.

Fantazii se meze nekladou, aneb některé příklady použití

Jak je již výše zmíněno, solární nabíječka je konstruovaná na použití v přírodě a tak autoři počítali i s tím, že se panel může v některých situacích znečistit a je tak vyroben z ETFE fólie a celý kompletně zalaminován do tvrdé palstové fólie s vroubky. Proto ho lze snadno vyčistit od veškerých nečistot a panel je tak vodotěsný, prachotěsný a odolný dalším vnějším vlivům. Solární článek zachycuje sluneční světlo pod různými úhly, čímž se jeho účinnost zvyšuje o 5 % ve srovnání s plochými panely. V případě, že dojde k zastínění slunečního záření například vlivem oblačnosti, začne PocketPower automaticky nabíjet díky funkci Auto-Restart hned jak budou sluneční paprsky opět k dispozici.

Demonstrativní ukázka funkce Auto-Restart

Technické parametry

 • Jmenovitý výkon: 6,4 W
 • Výstupní napětí: 5 V
 • Výstupní proud: 1,3 A
 • Rozměry ve složeném stavu: 101 × 142 × 15 milimetrů
 • Rozměry v rozloženém stavu: 397 × 142 × 2 milimetry
 • Hmotnost: 200 gramů
 • Provozní teploty: od –20 C do +70 C
 • Typ výstupu: USB 2.0

Cena a provedení

Dostupná provedení se dají prozatím zarezervovat na serveru Kickstarter. Tvůrci původně požadovali celkovou částku 10 000 USD a aktuálně zbývají do konce kampaně zhruba dva týdny a autoři již vybrali něco přes 37 750 USD. Jak již výše zmíněný obrázek napovídá, kromě základní sady sestávající z panelu, nabíjecího kabelu a dvou karabin za 45 USD, nabízejí také balíček se 4000mAh PowerBankou za 61 USD, eventuálně navíc s batohem za 84 dolarů (2100 Kč). Při objednání do Česka je však ještě nutné připočítat částku 15 USD za poštovné.

Hudify: Transparentní GPS

Dnešním druhým projektem je nová navigace nesoucí název HUDIFY. Autoři šli tak trochu jinou cestou než jsou dnešní klasické navigace a tak Hudify můžete mít přímo před očima, a přesto vám nebude bránit ve výhledu.

Jak jsem již výše psal, tak současné umístění navigací ve vozidlech je velmi často otázka kompromisu pohodlí a bezpečnosti. Dnešní situace vypadá tak, že většina uživatelů používá různé držáky, které buď nejsou stabilní, nebo zaclánějí ve výhledu či v mém případě ucpávají výdechy klimatizace. Velkou výhrou nejsou ani integrované navigace, které zase mívají obrazovku příliš nízko a taktéž mimo zorné pole řidiče. HUDIFY tak v podstatě supluje head-up display. Česky tedy průhledový displej, který promítá různé informace do skla, takže řidič má údaje v zorném poli a není rozptylován potřebou sklánět či otáčet hlavu, aby se podíval na obrazovku.

Jak vidíte na úvodních animacích, tak lze na takovém displeji zobrazovat pokyny navigace, aktuální rychlost jízdy, nejvyšší povolená rychlost v daném místě, případně upozornění na rychlostní radar. Díky průhlednosti má řidič informace přímo před očima, ale současně mu nepřekážejí v rozhledu. Samozřejmě Hudify využívá vaši navigaci v chytrém telefonu a funguje tedy v podstatě jen jako jednoduché zrcadlo, odrážející obraz z telefonu k očím řidiče. Autoři k použití navigace doporučují aplikaci Navmii GPS World, která je dostupná zdarma jako pro Android, tak i iOS. Kromě jiného umí prezentovat informace v podobě, která je klíčová pro použití s HUDIFY. Navmii je postavená na mapových podkladech OpenStreetMap, má v současnosti komunitu čítající přes 24 milionů řidičů a poskytuje i informace o dopravě.

Během jízdy lze zobrazit tyto údaje:

 • Zbývající vzdálenost a čas do cíle.
 • Vzdálenost dalšího manévru.
 • Manévr a název ulice, kam budete odbočovat.
 • Rychlostní omezení v daném místě.
 • Aktuální rychlost jízdy.
 • Údaje zobrazované během jízdy
 • Údaje zobrazované během jízdy

Aplikace také upozorní, pokud překročíte povolenou rychlost, nebo blížíte-li se k radaru nebo kamerám snímajícím průjezd křižovatkou na červenou. Dnes již je samozřejmostí, že aplikace umí fungovat i bez připojení k Internetu, v online režimu pak dokonce plánuje trasu i s ohledem na aktuální dopravní situaci.

Cena

Tvůrci požadovali 120 000 kanadských dolarů a aktuálně již mají získáno přes 155 tisíc. Aktuálně je možnost přispět na rozjezd projekt již ukončena, ale lze jeden kus HUDIFY bylo možno pořídit za 54 kanadských dolarů (asi 1050 Kč), a je ovšem nutné ještě připočítat dalších 20 dolarů na poštovné. Zahájení dodávek je plánováno na červenec 2017. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty