Hlavní navigace

Co nového přinese OpenOffice.org 3.0?

OpenOffice.org je nejpopulárnějším multiplatformním kancelářským balíkem na světě. Nic není dokonalého, tudíž i OpenOffice.org prochází neustálým vývojem.

Sdílet

Úvod

Historie tohoto produktu se datuje až k roku 1994, ve kterém byl vyvinut kancelářský balík StarOffice německou společnosti StarDivision. O pět let později došlo k odkoupení společností Sun Microsystems, která zveřejnila téměř kompletní zdrojové kódy. Vývoj kancelářského balíku byl následně rozdělen na dvě větve OpenOffice.org a StarOffice. StarOffice obsahují kromě OpenOffice.org další rozšíření, která jsou chráněna autorskými právy.

Podpora pro VBA

Podpora pro VBA

OpenOffice.org je k dispozici pod LGPL licencí, je tedy dostupný komukoliv zdarma. Tento kancelářský balík lze provozovat na platformách Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, Solaris a FreeBSD. Od verze 2.0 je podporován otevřený souborový formát OpenDocument Format (ODF). O oblíbenosti mimo jiné hovoří 100 miliónů stažení a dostupnost ve 100 světových jazycích.

Novinky

Ač bylo v úvodu řečeno, že Mac OS X patří mezi podporované platformy, doposud nešlo o nativní podporu. Ta přichází až s verzí 3.0 u které již není zapotřebí rozcházet prostředí X Window system (X11).

Možnosti po spuštění

Možnosti po spuštění

Ihned při spuštění se objeví novinka v podobě rozcestníku pro vytvoření nového dokumentu. Z tohoto rozhraní si můžete vybrat s jakým typem dokumentů budete pracovat. Doba zaplněné plochy zástupci pro Writer, Calc, Impress, Draw a Base je tedy pryč. Pokud se nepletu, obdobný prvek jsem již viděl u některé z linuxových distribucí, tudíž pro některé uživatele to zase tak horká novinka být nemusí.

1024 sloupců

1024 sloupců

Další vylepšení spočívá ve větší podpoře populárního PDF formátu. PDF dokumenty bude možné pomocí příslušného rozšíření otevírat a dokonce i editovat. To může být natolik velká výhoda, že někteří uživatelé z tohoto důvodu OpenOffice.org nainstalují. V případě podporovaných formátů se nezapomnělo ani na nativní formáty MS Office 2007 (.docx, .xlsx, .pptx, atd.) a ODF 1.2.

Graf s chybou měření

Graf s chybou měření

Určitá část uživatelů nepřešla k tomuto balíku jen díky absenci kalendáře, adresáře a e-mailového klienta. Tento problém by měl být vyřešen (použitím aplikací Mozilla Thunderbird a Lightning), čímž by se tento balík mohl stát použitelným i pro manažery. O dost důležitější však bude podpora ze strany dalších výrobců, pakliže nebude možné provádět synchronizace s firemními servery a zařízeními typu PDA, Outlook bude stále nezbytností.

Nové grafy

Nové grafy

Zatímco Writer nebyl natolik pozadu od Wordu, u tabulkového procesoru Calc to bylo horší. Mezi novinky pro Calc patří nové a hezčí grafy (včetně zobrazení chyby měření), 1024 sloupců (dříve pouze 256) a modul řešitel (solver). Dále je podporován vícenásobný přístup k jednomu souboru, čímž může na jednom souboru pracovat větší množství uživatelů. Pokročilí uživatelé uvítají lepší podporu VBA, což znamená větší použitelnost maker.

Modul řešitel

Modul řešitel

Při práci s obrázky v aplikacích Impress a Draw je ořezávání obrázků intuitivnější. V režimu prezentace má přednášející možnost nahlédnout na následující snímek a číst poznámky, které posluchači neuvidí. Velikost jednotlivých prezentací může být nižší díky možnosti optimalizace a nastavení komprese. Přeci jenom prezentace připravená pro tisk může být zbytečně náročná pro sledování na projektoru. Pro lepší přehlednost při práci s rozsáhlými dokumenty je k dispozici zobrazení více stránek najednou.

Pohled na více stránek

Pohled na více stránek

Pakliže vytváříte dokumenty, které jsou určeny pro větší množství uživatelů, určitě uvítáte rozšíření pro sdílení dokumentů na svém blogu či wikipedii. Jednotlivá rozšíření lze nainstalovat pouhým dvojklikem, tudíž by jejich instalaci měl zvládnout kdokoliv. O aktuálnost jednotlivých rozšíření se pak postarají automatické online aktualizace.

Kalendář

Kalendář

Závěr

Současná dostupná verze se nachází ve fázi RC2, jde tedy o jednu z posledních částí vývoje. V této fázi už je přidávání nových funkcí pozastaveno a ladí se pouze chyby, které se vyskytnou při běžném používání. Tento článek neobsahuje soupis všech změn, novinek je o dost více (například nové ikony, optimalizace výkonu, lepší podpora XML a další). Do článku byly vybrány pouze ty nejzajímavější novinky, zbývající budou probrány až v podrobném pohledu na finální verzi. Pokud vám tedy některá funkce stále chybí, musíte počkat, zda se neobjeví formou rozšíření. Pro některé uživatele mohou být zmíněné novinky zřejmě nezajímavé, ale určitě se najde nějaké to procento uživatelů, které díky těmto změnám OpenOffice.org 3.0 nainstaluje.
 

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty