Hlavní navigace

Co je to: Adware, Spyware, ...

V tomto článku se podíváme na základní rozdíly mezi jednotlivými škodlivými programy, ale také na jednoduchý princip antivirových programů. Řekneme si, pro jaké účely je můžeme používat a jaké problémy mohou způsobit.
Martin Zachar 29. 3. 2009

Sdílet

Každý vlastník osobního počítače určitě někdy zažil strach z počítačových virů. Většina lidí si myslí, že ať se s jejich počítačem děje samovolně cokoliv, vždycky je to právě vir, ale není tomu tak.

Souhrnným výrazem pro jakýkoliv škodlivý program je malware. Tento pojem zahrnuje počítačové viry, adware, spyware, červy, trojské koně a několik dalších.

Biologické viry.

Počítačový vir

Zde se jedná o spouštěcí soubor (program), který sám sebe replikuje a je vytvořen a určen pouze ke způsobování co největších škod. Většinou je jeho jediným úkolem mazání. A to mazání všeho, na co narazí. Postupem času se snaží zničit co nejvíce částí operačního systému.

Nebezpečný je právě tím, že vytváří další instance sebe sama a tím se rozšiřuje do různých částí operačního systému. Pokud necháte vir působit ve vašem počítači dlouho a on se opravdu rozšíří, pak je i obtížné jej odstranit, protože se může stát, že antivirový program nenajde třeba jen jednu instanci viru a po dokončení skenování antivirovým programem může docházet k dalšímu šíření. Někdy se může také stát, že vir nejdříve napadá právě antivirové programy a snaží se smazat jejich důležité části, aby již nemohly být spuštěny, a taktéž zamezuje instalování nových antivirů.

Samozřejmostí je, že se do hostitelského počítače dostává bez vědomí nebohého uživatele. Dříve se počítačové viry šířily nejčastěji pomocí disket, později se přenášely na CD médiích, paměťových kartách a flashdiscích. V dnešní době se do počítače dostávají nejčastěji přes internet, jelikož většina uživatelů je k internetu připojena neustále a prochází i nezabezpečené a nedůvěryhodné stránky, na kterých se škodlivé soubory nacházejí nejčastěji. Zde mluvím například o různých stránkách s nelegálním obsahem.

Vir se může také dostat do počítače spolu s nějakým obyčejným souborem, nejčastěji se spustitelným (instalačním). Při spuštění souboru dochází k inicializaci virové části a vir začíná působit.

Čím bojovat: AVG Anti-Virus free, Avast Home Edition, NOD32 Antivirus, Norton 360 apod.

Nahlášení detekce. 

Trojský kůň

Mnozí si myslí, že trojský kůň je jedním z nejhorších virů, ono se však nejedná o vir, ale o samostatný druh škodlivého programu.

Trojský kůň totiž neslouží primárně k mazání, i když i to mnohdy dělá při jeho činnosti. Jeho úkolem je vytvořit tzv. zadní dvířka (back door), které umožní hackerovi přistupovat do vašeho systému bez vašeho vědomí, a to většinou vzdáleně. Někdy může při tomto procesu odstraňovat i ochranné programy, jako jsou nejrůznější antiviry, firewally a další.

Hacker může po vytvoření přístupu na váš počítač měnit nejrůznější nastavení, získávat vaše data nebo dokonce váš počítač ovládat. Může sem kopírovat další škodlivé programy a způsobovat víc a víc problémů neuvědomělému uživateli.

Čím bojovat: AVG Anti-Virus free, Avast Home Edition. NOD32 Antivirus, Norton 360 apod.

Reálný trojský kůň.

Spyware

Již z anglického výrazu se dá leccos usoudit. Spy totiž znamená špión. Tento software tedy slouží ke špehování uživatele a jeho počinů na počítači.

Většinou o tom uživatel ani neví, ale program si na počítač nainstaluje sám. Dává k tomu svolení, protože je mu řečeno, že si musí nainstalovat například nějaký doplněk, kodek nebo součást jistého přehrávače. Člověk, který nemá příliš zkušeností s danou problematikou, bez problémů odsouhlasí instalování a spyware má ihned ve svém počítači.

Tentokrát naštěstí již nedochází k jeho kopírování sebe sama, ale existuje na disku pouze v jedné verzi. Také nepoškozuje uložená data, nijak je nemaže ani nepřesouvá.

Ale abych byl přesný, tak spyware neslouží pouze ke sledování. Jeho úkolem je i shromažďovat data a později je zaslat majiteli onoho škodlivého programu. Poslaná data mohou obsahovat údaje o vašich zvycích na internetu, o tom, jaké stránky často navštěvujete nebo zda využíváte nějaký software. To se dá zneužít pro vývoj softwaru nebo pro přidávání nejrůznějších reklam. Někteří by se možná řekli, že nijak neškodí, že jim to zase tolik nevadí, ale pořád je to zasahování do soukromí a zneužívání různých osobních údajů bez vašeho vědomí.

Avšak spyware se někdy využívá i k daleko horším věcem, než je jen sledování a poté odesílání získaných informací. Někdy díky němu dochází ke změnám v nastavení počítače, způsobuje přesměrovávání prohlížeče a problémy s internetovým připojením nebo může instalovat a spouštět různé další programy.

Čím bojovat: Spybot Search and Destroy, Spyware Terminator, Ad-aware apod.

Kontrola v programu Spyware terminator.

Adware

Opět můžeme již z anglického výrazu usoudit, o co se jedná. Ad totiž znamená reklama.
A opět se do počítače dostává za uživatelova vědomí s jeho souhlasem podobnými triky jako je tomu u spyware programů.

A do třetice. Opět je v počítači jenom jedna jeho instance a nedochází k jeho kopírování sebe sama.

Ale kde je tedy rozdíl oproti spyware? Právě v prováděných úkonech a škodlivosti. Nedochází ke sledování, ale naopak k otravování.

Rozhraní programu Ad-Aware.

Někteří z vás to možná již i zažili na vlastní kůži, kdy vám z ničeho nic vyskakují nejrůznější reklamy, které rozhodně nemají nic společného se surfováním na internetu, kde se vyskakovací okna objevují za zcela jiných okolností, než je přítomnost adwaru ve vašem počítači.

Tyto reklamy mají uživatele vybídnout ke koupi jistého zboží nebo jej po kliknutí na ně přesměrovat na internetové stránky, kde se mají dozvědět o produktu více. Často však dochází při vstupu na takový server k nainstalování dalšího adwaru nebo spywaru.

Adware a spyware spolu někdy dokonce spolupracují – je vytvořen jeden program, který provádí obojí. Nejdříve jste pomocí spyware části špehování a jsou zjištěny vaše oblíbené věci, poté je zvolena správná reklama, která vás otravuje tak dlouho, dokud se škodlivého programu nezbavíte.

Opravdu zajímavou verzí adwaru jsou legální shareware programy, které sice otevírají okýnka s reklamami, ale nejedná se o žádné poškozování. V reklamách vám jsou nabízeny plné verze programů a k vyskakování dochází většinou například pouze při spuštění programu nebo po deseti-minutovém používání. Takový program by se jistě jako adware klasifikovat dal, ale je zřejmé, že výrobce daného shareware softwaru chce uživatele nějakým způsobem informovat o plné verzi, která má daleko více funkcí. Po jejím zakoupení již okna samozřejmě nevyskakují.

Nějaké takové programy můžete nalézt i na Stahuj.cz, ale věřte, že nejsou nakaženy žádným virem. Antivirový program vám možná hlásí, že se jedná o adware, ale ono jde ve skutečnosti o automatické upozorňování uživatele o jistém omezení této verze softwaru od výrobce. Tyto reklamy nejsou nijak škodlivé, nijak nepoškozují váš počítač a jsou vyvolávány maximálně někdy za běhu programu, s čímž se musí někdy počítat, když si instalujete shareware program. Někdy se podobná „hrozba“ může objevit i u freeware programů, ale to se opět jedná pouze o jisté vyskakovací okna, která vás mají upozornit například na lepší verzi daného programu.

Čím bojovat: Ad-aware, Spybot Search and Destroy, Spyware Terminator apod.

Antivirové programy

V dnešní době již můžete nalézt na internetu spoustu freeware nebo samozřejmě i placených antivirových programů, které se klasifikují i jako anti-spyware, anti-adware a některé obsahují i firewall.

Takový software může monitorovat váš systém několika způsoby. První možností je, že prohledává jednotlivé soubory a snaží se v nich nalézt jisté známky virového kódu, což je dobré pouze u virů, které daný antivirový program zná. Druhou je pak sledování systému a hledání programů, které se chovají neobvykle. Podezřelý program je poté prozkoumán hlouběji. Tohle je výhodné i u virů, které daný antivir v databázi nemá, protože nehledá přesný kód, ale pouze podezřelé chování.

Mezi nejznámější patří bezesporu ESET Smart Security, Norton Internet Security, AVG Internet Security a mnohé další.

Povedené grafické znázornění dvou virů. 

Závěr

V dnešní době všudypřítomného internetu se jistě nevyplácí používat počítač, na kterém není žádný antivirový program, protože jak jste možná z článku zjistili, vir nebo jiný škodlivý software se vám může do systému dostat jednoduše a pak čerpat osobní informace, obtěžovat vás nebo vám dokonce mazat soubory.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty