Hlavní navigace

Čínští poskytovatelé poškozují internet

David Procházka

Již dvakrát v posledních 14-ti dnech došlo na straně čínských poskytovatelů internetu k chybnému nastavení směrování adres. Toto počínání může mít zásadní následky na chod internetu na celém světě.

Sdílet

Včera dopoledne došlo opět ke špatnému směrování dat od malého čínského poskytovatele připojení na internet, který nese název IDC China Telecommunication. Toto chybné nastavení směrování ovlivňuje zejména velké poskytovatele internetových služeb, poškozeny jsou kupříkladu společnosti AT&T, Level3, Deutsche Telekom, Qwest Communications nebo Telefonica. „Existuje velké množství poskytovatelů internetu, kteří přijali tyto linky po celém světě,“ uvedl Martin A. Brown, technický vedoucí ve firmě Internet monitoring Renesys.

Incident začal ve čtvrtek dopoledne a trval asi 20 minut. Během této doby IDC China Telecommunication předala špatné informace o směrování až 37000 sítí. Mezi těmito sítěmi bylo zhruba 8.000 amerických sítí včetně portálů provozovaných společnostmi Dell, CNN, Starbucks a Apple.

<p>&#160;</p>

Dále bylo špatně směrováno na 8500 čínských sítí, 1100 sítí v Austrálii a 230 sítí ve vlastnictví France Telecom. Chybné směrování má za následek, že webové požadavky neprojdou ke svému adresátu, případně mohou skončit u počítačů se škodlivým obsahem. Tento incident byl dle vyjádření čínského ISP pouze nehodou, nicméně dokazuje, že i malí ISP poskytovatelé mohou ovlivnit dění na celém internetu. Pes je v tomto případě zakopán v protokolu BGP (Border Gateway Protocol). Dle protokolu BGP se volí nejsnazší cesty k nalezení internetového serveru. Směrovací tabulky obsahují stovky tisíc záznamů, nejdůležitějším kritériem nebývá vzdálenost, ale posuzují se nastavitelné parametry zohledňující například cenu a dodatečná pravidla aplikovaná v závislosti na zdroji, cíli, seznamu tranzitních autonomních systémů a dalších atributech.

V minulosti se podobné problémy nevyhnuly ani českým poskytovatelům internetu. Například před rokem jeden malý poskytovatel z jihu Moravy špatně nakonfiguroval směrování a způsobil tak značné problémy, které se ale víceméně nedotkly uživatelů v ČR, problémy měli zejména zahraniční uživatelé směřující dále do internetu.

Zdroj: MacWorld

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty