Hlavní navigace

Čínský Google opět na své doméně

Společnost Google ještě nedávno směrovala některá vyhledávání pocházející od čínských uživatelů na verzi Googlu pro Hong Kong. Nyní od tohoto kroku Google upustil, snaží se tak uklidnit napjatou situaci, kterou tento krok způsobil.
David Procházka

Sdílet

V březnu tohoto roku provedla společnost Google vypnutí svého portálu google.cn, který byl zatížen cenzurou v souladu s čínskými zákony. Cenzuru má na starosti Státní rada pro informace, která svoje aktivity týkající se omezování internetu částečně ospravedlňuje bojem s pornografií. Provoz byl na místo toho přesměrován na necenzurovanou verzi Google pro Hong Kong na adrese google.com.hk. V březnu Google vyhodnotil toto řešení jako rozumné, později ale uznal, že by Čína mohla také kdykoliv zablokovat přístup i na stránky Googlu určené pro Hong Kong.

 

To se sice nestalo, ale rozhodnutí o přesměrování provozu na hledání přes Hong Kong rozhněvalo čínské úředníky, kteří nakonec donutili Google, aby s touto činností přestal. David Drummond, víceprezident Google komentoval celou situaci těmito slovy: "Z rozhovorů, které jsme měli s čínskými vládními úředníky, bylo jasné, že řešení přesměrování je pro ně nepřijatelné, a že pokud budeme v této činnosti pokračovat, nebude nám obnovena licence." Google tak opustil pozici rváče a podřídil se diktátu, neboť opačný postup by znamenal ukončení působnosti tohoto vyhledávače v nejlidnatější zemi světa.

Zdroj: Computerworld

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty