Hlavní navigace

Chyba v Excelu mohla ovlivnit světovou politiku

Aplikace Excel je zřejmě globálně nejpoužívanějším programem nejen pro vytváření tabulek, ale především pro s nimi spjaté výpočetní úkony. Kvůli starší závažné chybě tak mohla být ovlivněna nejedna statistická či ekonomická studie.
Martin Tábor 21. 4. 2013

Sdílet

Říká se, že chybu lze nalézt opravdu v jakémkoli počítačovém programu. Vyskytují se v čipech hardwaru, v operačních systémech vesmírných družic, lékařských přístrojů, ale možná ještě o něco horší situace může být určitý druh chyby v kancelářském software od Microsoftu. Na první pohled zní tento výrok podivně, jelikož Microsoft je chybovostí svého software i relativně „slavný. Při zohlednění toho, jak je Office rozšířen, a to i napříč různými odvětvími, může mít však teoreticky určitá skrytá chyba v logice Excelu pro společnost dlouhodobé fatální důsledky. Stačí v podstatě i jeden chybný model vývoje ekonomiky, který vezmou za svůj "velcí“ politici.

MS Excel 2007 – demonstrace početní chyby

Ve většině případů jde totiž u oprav „chyb“ v MS Office o nestabilitu nebo bezpečnostní aktualizace, které ve své podstatě neopravují chyby jako takové, ale pouze zabraňuí možnosti záměrného zneužití jisté funkcionality aplikace. Stále hojně využívaný Excel 2007 obsahuje skrytou chybu v logice výpočetní funkce, která u příkladů, blížících se číslu 65 535, může vést k zobrazení výsledku 100 000. Pakliže se vzorec umístěný v jedné buňce použije v rámci další, chyba se navíc za určitých okolností přenáší. Pakliže se ovšem od 100 000 (resp. 65 535) odečte jednička, Excel již správně zobrazí 65 534.

Ilustrační obrázek – NYSE (Burza cenných papírů v New Yorku)

Chyba má dozajista něco společného se špatným typem proměnné o velikosti dvě na šestnáctou, ale detaily budou složitější. Problém se nám navíc povedlo reprodukovat naštěstí pouze u Office 2007 bez SP3. Každopádně je toto varováním, že ani na nejrozšířenější komerční software se zkrátka někdy nelze spolehnout ani v nejzákladnějších úlohách a zájemci, znalí jazyka anglického s mírnou zálíbou v hororovém žánru, se mohou podívat na dvacet – prozatím snad nejzávažnějších – softwarových chyb v historii lidstva.

Zdroj: bbc.co.uk

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty