Hlavní navigace

Chrome OS brzy i ve Windows 8.1?

Martin Tábor

Možná již s nadcházející verzí Google Chrome dorazí na počítače s Windows 8.1 i zcela nové dotykové rozhraní. Poslední slova lze pojmout i v uvozovkách, leč Google se zřejmě prostřednictvím svého browseru snaží propagovat svůj Chrome OS.

Sdílet

Google se jen tak nevzdává a i přes počáteční neúspěch se snaží své Chromebooky propagovat dál. První modely s operačním systémem Chrome OS se objevily na trhu v roce 2011 a navzdory očekávání nesklidily nijak zvlášť pozitivní ohlas. Použitý operační systém Chrome OS je totiž téměř ryze cloudový a bez připojení k internetu tedy v podstatě nepoužitelný. I pak je však uživatel závislý na webových aplikacích. Jedním z důvodů menšího nadšení veřejnosti bylo zřejmě i to, že jednostranně využitelné netbooky s omezenými možnostmi nevycházejí na druhou stranu nijak zvlášť levně (alespoň dle měřítek běžného českého uživatele).

Google Chrome Canary 33

Google však evidentně připravuje mnohem jednodušší a levnější cestu, jak si prostředí systému Chrome OS osahat. Přispěl k tomu paradoxně trochu i samotný Microsoft, díky jehož nové dotykové platformě ve Windows 8.1 mohl Google realizovat své „dábelské“ plány. Každopádně, implementace prostředí z Chrome OS do dotykové verze prohlížeče Google Chrome pro Windows je skutečně tak trochu „rána pod pás“. Realita je však taková a asi ani Microsoft se proti tomu neubrání. Pakliže v Chrome 32 a výše kliknete v nabídce na „Spustit Chrome znovu v režimu Windows 8“, již nenaběhne zcela stejné okno prohlížeče s trochu jiným záhlavím, ale jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete přímo „v Chrome OS“. Na druhou stranu, Microsoft má máslo na hlavě kvůli tomu, že do Windows 8 (RT) pro ARM neumožnil vstup ani konkurenčním prohlížečům.

Zdroj: omgchrome.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty