Hlavní navigace

Červ Conficker je stále velkým nebezpečím

Je to již déle než rok, kdy se počítačový červ Conficker poprvé vyskytl na internetu. Od té doby, i přes aktualizační intervenci společnosti Microsoft znamená pro více než desetinu počítačů značné ohrožení.
David Procházka 8. 4. 2010

Sdílet

Conficker je červ, který je šířen za pomocí chyby v MS Windows. Útočí na lokální i síťové pevné disky a dovoluje útočníkovi ovládat uživatelův počítač. Navíc je nebezpečný i v tom, že pomocí změn DNS záznamů ovlivňuje aktualizace Windows a dokáže aktualizovat i sám sebe. Microsoft vydal k opravě chyby, která dovoluje šíření červa aktualizaci, která je označeny kódem MS08–067. Tato záplata byla vydána již v říjnu roku 2009.

I přes to bylo červem na začátku roku 2009 nakaženo několik milionů počítačů. Očekávalo se, že 1. dubna 2009 dojde k samovolné aktualizaci viru, která způsobí zmatky, přetížení a neprůchodnost internetové sítě. Nakonec se jednalo o humbuk pro nic a červu se nepodařilo nijak zásadně ovlivnit dění na internetu.

Jak vyplývá ze statistik, existuje ještě nyní zhruba 10 procent počítačů s operačním systémem Windows, které nejsou vůči tomuto červu imunní a mohou být napadeny. Povětšinou jde o neaktualizované počítače, které jejich provozovatel neaktualizuje z nedbalosti nebo záměrně. Důvody k neprovedení aktualizace mohou být různé, často ale jde o PC s nelegálním Windows, kde se majitel vypnutím aktualizací snaží o neprovedení ověření pravosti Windows. Tak jako tak, dle dalších hodnot vyplývá, že je na internetu připojených malé procento počítačů, které jsou virem Conficker stále nakaženy. Konkrétně se jedná o 25 počítačů ze vzorku jednoho tisíce PC. Tedy 2,5 % počítačů; zapojených do internetu stále představuje nebezpečí nákazy pro ostatní.

Zdroj: Compoterworld

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty