Hlavní navigace

Canonical prodělává. Je Ubuntu v ohrožení?

O vývoj světoznámé linuxové distribuce Ubuntu se stará britská firma Canonical. Tu založil jihoafrický miliardář Mark Shuttleworth, avšak Ubuntu si zatím ani po deseti letech existence nedokázalo samo na sebe vydělat.
Martin Tábor 20. 6. 2015

Sdílet

Ubuntu od počátku vyvíjí společnost Canonical, kterou založil jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth, známý mimo jiné i jako druhý vesmírný turista. V roce 2004 vyšla první verze, která cílila na „běžného“ uživatele a měla tak nabídnout v podsatě svobodnou alternativu k Windows. Operační systém však (jak je ostatně u open source běžné), nevznikl na zelené louce, nýbrž začal stavět na Debianu, v jehož vývoji se Shuttleworth určitým způsobem v devadesátých letech také angažoval. Nic však není zadarmo a čas vývojářů už vůbec ne. Programování je časově náročná činnost a ladění, ba i jen organizace vývoje operačního systém vyžaduje práci na plný úvazek.

Ubuntu od Canonicalu – ilustrační obrázek

Společnost Canonical je přitom běžná komerční firma, která zdrojové kódy Ubuntu nevlastní. Jde o open source, a tak si musí vystačit s ochrannou známkou na jméno produktu a kvalitními vývojáři ve svých službách. Canonical se tak snaží především propagovat značku Ubuntu a proniknout do různých odvětví od mobilů po domácí televize, přičemž spolupracuje s některými firmamy jako Amazon atd. Bohužel se tento cíl příliš nedaří a celá existence Canonicalu je tak neustále závislá na sponzorských darech samotného Shuttlewortha. Celková ztráta je už cca na úrovni sta miliónů dolarů. Ubuntu tedy nemá  bez Shuttlewortha své místo na slunci vůbec jisté a Canonical zvažuje vstup na burzu. Investory je však zpravidla nutné přesvědčit o návratnosti jejich vkladů.

Zdroj: zdnet.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty