Hlavní navigace

Canonical míří na high-end smartphony

Společnost Canonical, která má mimo jiné "na svědomí" především linuxovou distribuci Ubuntu, plánuje vytvoření odnože zmíněného operačního systému i pro nejmodernější chytré mobilní telefony.
Martin Tábor 23. 2. 2012

Sdílet

Firma Canonical se rozhodla dostat svůj operační systém Ubuntu i na nejvýkonnější čtyřjádrové mobilní telefony s Androidem. Ty by tak měla pozvednout z pouhého smartphonu na skutečně plnohodnotný přenosný počítač. Hlavní princip má spočívat v tom, že budou na telefonu nahrány dva na sobě zcela nezávislé OS. Jednak půjde o standardní Google Android a v druhé řadě pak o speciální verzi Ubuntu. Při běžném používání se bude přístroj obsluhovat přes Android, který je pro dotykové ovládání přímo navržen.

Ilustrační obrázek

Obrat nastane, když se smartphone připojí k perifériím. Jakmile se mobilní telefon připojí ke klávesnici a monitoru, ujme se vlády systém Ubuntu, se kterým půjde pracovat jako s naprosto běžnou desktopovou stanicí. Zároveň však budou veškerá data z prostředí Androidu stále dostupná. V současné době již existuje neoficiální upravená verze Ubuntu 11.10, avšak Canonical plně počítá až s rozšířením systému, založeném na nadcházející dubnové verzi 12.04 LTS. Nápad transformace mobilního telefonu do plnohodnotného počítače není s rostoucím výkonem mobilních procesorů určitě špatná myšlenka a je klidně možné, že půjde v blízké budoucnosti o zcela samozřejmou věc. Na oficiální představení mobilního Ubuntu bychom si pravděpodobně měli počkat již jen týden.

Zdroj: neowin.net

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty