Hlavní navigace

Canonical hází flintu do žita. Do Ubuntu se vrátí GNOME

Mark Shuttleworth umístil na blog Ubuntu článek, který obsahuje zásadní informace o budoucím směřování distribuce. Zpráva je natolik zásadní, že kdyby vyšla 1. dubna, zřejmě nikdo by jí nevěřil. Canonical hází ručník do ringu.
Martin Tábor 18. 4. 2017

Sdílet

Nejspíš se k tomu schylovalo dlouho, ale přesto je to překvapení! Ubuntu je asi nejznámější linuxová distribuce a má ji na svědomí jihoafrický podnikatel, miliardář a zároveň druhý vermírný turista Mark Shuttleworth. Přesněji, ne on sám, ale firma Canonical, již právě za účelem vývoje Ubuntu založil a která má dlouhodobě problémy s hospodařením a naplňováním svých vizí. Z tohoto důvodu je spíše jakousi „nadací“ pro svobodný software, i když se to snaží léta neúspěšně změnit.

Ubuntu 17.04 beta s Unity

Canonical určitě odvedl velký kus práce, ale v některých směrech si vzal asi příliš velké sousto. Jedním z nich bylo nové uživatelské rozhraní Unity, které od verze 11.04 nahradilo původní GNOME 2 a mělo ambice prosadit Ubuntu i na tabletech a smartphonech, čímž by si Canonical mohl finančně polepšit. Jak se ukázalo, na mobilním trhu těžko obstojí i jinačí hráči než je Ubuntu a své plány např. vzdal i Firefox OS.

Ubuntu GNOME 17.04 beta s GNOME Shell

Pravdou je, že Ubuntu neposkytuje jen jedno rozhraní, ale nabízí oficiálně i mnoho odnoží s vlastním GUI, mezi něž patří i Ubuntu s aktuálním GNOME 3 Shell. Prosté oznámení Marka Shuttlewortha, že Unity končí a Ubuntu 18.04 LTS se vrátí ke GNOME, působí překvapivě i proto, že Canonical stále sliboval dokončení Unity 8 a grafického serveru Mir pro dotyková zařízení. K tomu tak zřejmě nikdy nedojde. Pro linuxový svět to však žádná tragédie není, jelikož Unity používalo jen Ubuntu a dalších rozhraní je k dispozici stále dost. Když Canonical přiloží ruku k dílu a pomůže např. právě týmu GNOME, je to jen a jen dobře. Problémem open source je totiž nejen nedostatek financí, ale i rozštěpenost.

Zdroj: ubuntu.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty