Hlavní navigace

Calibre 2: nová verze svobodné e-knihovny

Kdo alespoň někdy vyzkoušel elektronickou čtečku knih, jistě se potkal i s open source nástrojem Calibre. Tento program je nepsaným králem dané oblasti a major verze 2.x přinesla další užitečné novinky.
Martin Tábor 9. 9. 2014

Sdílet

Program Calibre vznikl jako open source v roce 2008 a jeho účelem je poskytnout všeobjímající platformu pro práci s elektronickými knihami. I když toho zvládne v oblasti správy a třídění obsahu více, právě e-booky jsou jeho hlavní doménou. Kromě čtečky širokého množství e-bookových formátů nabízí i editaci a možnost vytvoření vlastní knihy z různých zdrojových souborů, jako kupříkladu HTML, ale i dalších. Kdo tedy vlastní jakoukoli e-ink čtečku nebo čte elektronické knihy, je pro něho Calibre téměř nezbytným vybavením PC, které umožní nejen organizaci jeho literární sbírky, ale i převody z formátu do formátu a např. tolik potřebné konverze PDF dokumentů, s nimiž si dnešní čtečky stále příliš uspokojivě neporadí.

Aktuální Calibre 2.2.0

Ač se 85 procent uživatelů Calibre pohybuje ve světě Windows, dalších 13 v OS X a pouhá zbylá dvě procenta v Linuxu, je Calibre již od základu multiplatformní open source, což s sebou v tomto případě nese i použití knihovny Qt. Jednou z hlavních změn verze 2.0 je tak přechod na Qt 5. V dalších vylepšeních je zahrnuta třeba podpora dotykových displejů na zařízeních s Windows 8.1. Díky řadě změn se tak z Calibre stala možná jedna z nejpohodlnějších čteček pro Windows. Plné podpory synchronizace se dočkaly Android s iOS – po připojení zařízení tak na dvě kliknutí přenesete veškeré meta informace, jež obsahují i místo, kam jste dočetl. Velkou a důležitou novinkou je editor formátů EPUB a AZW3, jejichž domácí půda leží ve dvou nejpoužívanějších čtečkách. Protože vývoj u Calibre je zatím rychlý, další vylepšení nás čekají určitě brzy.

Zdroj: calibre-ebook.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty