Hlavní navigace

BUILD 2017: Microsoft se stane větším bratrem než Facebook

Microsoft završil svou letošní vývojářskou konferenci BUILD, která se konala v americkém Seattlu. Vše se kupodivu netočilo jen kolem příštího upgradu Windows 10, ale firma uvolnila do světa i další novinky. Většina staví na umělé inteligenci.
Martin Tábor

Sdílet

Apple má své WWDC, Google zase I/O a Microsoft konferenci BUILD. Všechny akce se konají jednou za rok a jsou cíleny především na vývojáře a spolupracující firmy. Důvodem, proč tyto konference vzbuzují tak velký zájem novinářů i veřejnosti je ten, že zde zmínění giganti často poprvé představují technologické novinky, v jejichž duchu se ponese následující období. Již teď můžeme říci, že nejen budoucí rok by mohl být u Microsoftu poměrně zajímavý a počítače opět řadu věcí vyřeší či ohlídají za nás.

Umělá inteligence na pracovišti

Zajímavé je rovněž to, že nezazněly plány na další rozvoj mobilních Windows 10, ale zato se mnohé softwarové produkty zabydlí na konkurenčních platformách. Microsoft zřejmě poznal, že na trh zařízení s malou obrazovkou již nepronikne, a tak tvoří novou strategii. Předně je řeč o asistentce Cortana (opět nemluví česky), která se zabydlí na zařízeních nejrůznějšího druhu. Má se tak stát díky SDK Cortana Skills Kit, která umožní vývojářům naučit Cortanu nové příkazy a ovládat jimi i nová zařízení. Brzy se tak na trhu objeví např. chytrý reproduktor jako u Googlu či Amazonu, ale ponese logo jiného výrobce.

Umělá inteligence na pracovišti – podrobná demonstrace

Co je však mnohem zajímavější – Microsoft zpřístupnil pomocí Azure systém založený na neuronových sítích, který dokáže nejen rozpoznávat předměty a osoby pomocí běžných průmyslových kamer, ale zároveň vyhodnotit i případné nebezpečí. Software Microsoftu tak např. bude moci hlídat velké průmyslové provozy, kde automaticky pošle výstražnou zprávu na mobilní telefon, pakliže na kamerách zachytí něco podezřelého. Jaký je budoucí potenciál této technologie, si snad nejen kapesní zloději již domyslí sami.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty