Hlavní navigace

BUILD 2015: Microsoft se kamarádí s Linuxem

Martin Tábor

I letos proběhla každoroční vývojářská konference v San Franciscu, avšak s tím rozdílem, že hlavním tématem byly již technologie okolo chystaných Windows 10. Kromě toho Microsoft učinil další velký krok - podíval se do světa Linuxu.

Sdílet

Jak už název napovídá, konference BUILD je určena především pro vývojáře a výrobce hardware. Protože je však akce zaměřena masově a jsou v rámci ní představeny ty největší technické novinky, tradičně jde o velkolepou novinářskou událost a veřejnost se dozví, co má známá počítačová firma v plánu na další období. Udělejme si proto krátký přehled, o čem se na konferenci BUILD 2015 mluvilo.

Windows 10 [build 10074]

U příležitosti konference bylo hned první den odkryto další sestavení Desítek – již nejde o „Technical Preview“, ale o „Insider Preview“ (prakticky to nemění vůbec nic). Nové sestavení přináší změny v designu:

  • obsah na živých dlaždicích v nabídce Start se mění 3D animací rotující krychle či kvádru,
  • do systému se vrátilo Aero – průhledný je však pouze Start a hlavní panel,
  • Cortana a vyhledávání na hlavním panelu mají novou postranní ovládací nabídku,
  • u některých „moderních“ aplikací je záhlaví okna černé (to napovídá, že jeho vzhled mohou aplikace možná sami měnit).

Windows 10 Insider Preview – build 10074

ve funkcích:

  • asistentka Cortana se naučila rozumět novým příkazům – zobrazí informace o počasí atd.,
  • s Cortanou se potkáte i na přihlašovací obrazovce,
  • funkce Continuum pro přepínání mezi tabletovým a desktopovým režimem je chytřejší a umí lépe nastavovat velikost oken aplikací,
  • webový prohlížeč pro Windows 10 (Spartan) má definitivní jméno – bude se nazývat Microsoft Edge a v blízké době dostane např. funkčně bohatou stránku pro „nový panel“, která by měla zobrazovat počasí, zprávy (a možná i reklamy).

Co čeká na vývojáře

Konference BUILD je především o vývoji, a tak pochopitelněpotenciální tvůrci softwaru pro chystanou platformu Microsoftu nepřišli zkrátka. Uveden byl Release Candidate programátorského IDE Visual Studio 2015, a to i s mnoha rozšiřujícími informacemi. Windows 10 budou zkrátka platformou pro všechny typy zařízení a jak je již dlouho známo, jedna a tatáž aplikace (Windows App) poběži na všech z nich.

Desítky se postarají o provoz všeho myslitelného HW

Vedle toho se však má Windows Store konečně začít plnit i z jiných příčin. Microsoft volá do zbraně vývojáře téměř všech platforem, které doslova láká, aby nový systém vyzkoušeli. Opět je tak zcela zdarma k dostání Visual Studio 2015 Community, ale vedle toho i zcela nový produkt Visual Studio Code, který je (světe drž se) multiplatformní a zdarma dostupný pro OS X i Linux. Vedle toho je pak útek veden i obráceně. Z běhového prostředí .NET (na němž jsou aktuálně stavěny téměř všechny aplikace pro Windows) se stává open source. Kódy tzv. .NET Core budou k dispozici na GitHubu (licence typu MIT) a programy z Windows tak plnohodnotně poběží na OS X i Linuxu.

Jednotná platforma pro…

Windows Store se naplní… Přibudou v něm totiž i desktopové aplikace, které se budou instalovat obdobně jako ty „moderní“ (a obdobně jednoduše za ně půjde i platit). Kromě by Microsoft měl poskytnout nástroje a rady, které maximálně zjednoduší portování Android aplikací na Windows 10 a opačně, Visual Studio 2015 nabízí vývoj aplikací pro Android a iOS v jazyku C#, který doposud náležel víceméně jen Windows (obdobně jako nový Swift od Applu). Windows Store je vůbec důležitým tématem a klíčem k úspěchu firmy. Co se ještě ví, přibude v něm i multimediální obsah a alespoň za část z něj by mělo jít platit přes telefonního operátora. Microsoft se tedy zásadně mění a zdá se, že si své klíčové postavení na trhu může opět vydobýt.

Zdroj: msdn.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty