Hlavní navigace

BUILD 2014: Windows Phone 8.1 i nová nabídka Start

Martin Tábor

Jako každoročně i letos se v San Franciscu Microsoft pochlubil chystanými novinkami, z nichž většina je sice předvídatelná, ale přesto zajímavá. Na pořad dne se tak dostal Windows Phone 8.1, Update 1 pro Windows 8.1, ale i nová firemní strategie.

Sdílet

I letos přinesla výroční konference BUILD spoustu novinek, a to zdaleka nejen pro vývojáře. Microsoft se předně věnoval chystaným Windows Phone 8.1, avšak konečně došlo i na Update 1 pro „plnohodnotný“ Windows 8.1. Tento aktualizační balíček vyjde již v úterý 8. dubna 2014 a uživatelům poslední verze Windows přinese zajímavou sadu nových funkcí, mezi nimiž je řada změn pro lepší ovládání klasickou myší. Kromě toho se na videu objevila i zcela nová nabídka Start, zahrnující kromě běžných programů i ty „dlaždicové“, které půjde v budoucnu rovněž spuštět v klasickém okně. Od aktualizace Update 1 však zatím obrozenou nabídku Start neočekávejte. Když je pak řeč o dotykových aplikacích, Microsoft na konferenci BUILD 2014 konečně představil programy, které zvládnou běžet na všech jeho platformách. O této koncepci se mluví již dlouho, avšak Windows 8.1 a Windows Phone 8 mají stále oddělené obchody.

Microsoft BUILD 2014 – úvodní keynote

V blízké budoucnosti by se toto mělo radikálně změnit, což značně ulehčí práci vývojářům, jejichž jedna aplikace bude kompatibilní napříč všemi platformami Microsoftu. Protože „dotykové“ aplikace poběží na desktopu i v okenním režimu, bez nadsázky lze říci, že vývojář vytvoří jeden univerzální kód a bude mít aplikaci pro desktop i smartphone. Jak se však zdá, ze scény zmizí současná Windows RT, která budou nahrazena buď Windows Phone nebo budoucí variantou Windows pro „desktop“. Dlouhodobá strategie Microsoftu se pak jmenuje „cloud first, mobile first“, což zase odráží úzkou provázanost s novým úložištěm OneDrive, jež bude využito např. i ke sdílení nastavení napříč platformami. Nezmínit nelze ani novou – hlasem ovládanou – asistentku Cortana, která technologicky zřejmě předčí Siri od Applu i Google Now. Microsoft navíc uvolní některá mobilní Windows zdarma, což ulehčí jejich masové rozšíření a proniknutí  do levnějších segmentů trhu.

Zdroj: buildwindows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty