Hlavní navigace

Buďte rychlejší - ovládejte počítač gesty

Pomocí klávesových zkratek můžete výrazně zrychlit práci na počítači. Jeden způsob je však ještě rychlejší a tím jsou gesta pomocí myši. Stačí několik pohybů, na které se dá tak rychle zvyknout.
Roman Polášek

Sdílet

Počítačová myš je považována za zařízení, se kterým lze poměrně pomalu ovládat počítač. Ovládání klávesovými zkratkami je sice rychlejší, ale ne každý je umí a pro mnohé uživatele jsou poměrně obtížně naučitelné. Většina uživatelů tak zůstává raději u myši a ke všemu se rádi postupně doklikají. Myš však poskytuje nespornou výhodu a tou je výborná a rychlá možnost na něco ukázat, či její pomocí můžete rychle provést některý ze základních pohybů do stran. A právě tato výhoda myši je základem pro ovládání gesty. Jedná se o způsob ovládání, kdy myší provedete předem definovaný pohyb a ten pak spustí příslušnou akci. Je mnohem rychlejší provést kurzorem pohyb, než myší přesně zaměřit ikonu nebo zmáčknout klávesovou zkratku na klávesnici. Základem jsou tedy velmi jednoduché úkony, díky kterým se můžete pohybovat v prostředí systému Windows, spouštět rychle aplikace či se mezi nimi přepínat.

Ovládání gesty už jistě znají uživatelé různých internetových prohlížečů, ve kterých je tato funkce už docela dlouho dostupná pomocí různých doplňků. Už málo uživatelů ovšem ví, že i samotný systém Windows lze stejně dobře a rychle ovládat. Této možnosti můžete využít díky specializovaným aplikacím, které si níže představíme.

StrokeIt

Mezi nejlepší aplikace, které umožňují ovládání gesty, můžeme jistě zařadit program StrokeIt. Po instalaci můžete ihned začít používat aplikaci a zkusit si své první gesto. K jeho nakreslení je nutné kdekoliv na obrazovce udělat tah kurzorem při stisknutí pravého tlačítka myši. To je vše. Najednou se na obrazovce začne za myší objevovat modrá linka a přesně ta je gesto. Vyzkoušet můžete například pohyb vpřed a vzad v prohlížeči Internet Explorer. Zkuste navštívit několik stránek a poté myší nakreslit rovnou gesto v podobě rovné čáry směrem vlevo. Tím se dostanete na předchozí stránku. Opačně funguje gesto vpravo. Na tomto příkladu vidíte, jak lehce lze ovládat jednotlivé aplikace i celý operační systém.

Aplikace toho ovšem zvládá mnohem více. Dokonce si můžete vytvářet i vlastní gesta. Jak ovšem k těmto možnostem přistupovat? V oznamovací oblasti najdete ikonu v podobě kurzoru myši. Pokud je bílá, jsou registrována všechna gesta, která pomocí myši provedete. Pokud na ni kliknete pravým tlačítkem, ikona zčervená a gesta budou nefunkční. Pokud však na ikonu kliknete pravým tlačítkem, objeví se na obrazovce hlavní okno programu. Ve stromové struktuře jsou rozděleny všechny možné kategorie akcí, které aplikace umožňuje, a také aplikace, ve kterých můžete gesta používat. Stačí najít svoji oblíbenou aplikace a zjistit, jaká gesta jsou pro ni již připravena. Gesta si můžete dokonce sami i vytvářet pomocí výuky gest. Ke gestům pak můžete přiřadit některou z mnoha akcí, které aplikace nabízí.

Aplikace StrokeIt je velmi komplexní a nabízí pokročilé funkce. Její rozhraní není příliš dobře navrženo a méně zkušení uživatelé mohou mít problém s jejím ovládáním. Alespoň malou výhodou je čeština, kterou lze do aplikace stáhnout. Aplikaci StrokeIt však doporučuji spíše zkušenějším uživatelům. Pro nekomerční použití je zdarma.

<p>StrokeIt - bohaté funkce, ale mírně nepřehledné rozhraní</p>

StrokeIt – bohaté funkce, ale mírně nepřehledné rozhraní

StrokeIt – bohaté funkce, ale mírně nepřehledné rozhraní

gMote

Mnohem uživatelsky přívětivější a jednodušší aplikací je gMote. Chová se podobně jako StrokeIt. I s ní můžete kreslit gesta myší a výrazně tak zrychlit svoji práci ve Windows i konkrétních programech. K aplikaci lze přistupovat prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti.

V hlavním okně aplikace je vlevo umístěn přehledný seznam vytvořených gest včetně náhledů. Lehce můžete vidět, které gesto co dělá. Pomocí tlačítek v dolní části můžete rychle vytvářet nová gesta či mazat existující. Soubory gest můžete ukládat pro další použití díky menu v horní části okna. Zde lze rovněž získat nápovědu či vstoupit do nastavení. Jeho návštěvu doporučuji. Můžete si zde vybrat například způsob, kterým budete kreslit gesta, a hlavně zapnout možnost Fast trails, která je pro uživatele Windows Vista a Windows 7 nezbytná. Bez ní je totiž kresba gest velmi pomalá a téměř brání používání aplikace. Tato možnost ovšem daný problém výborně kompenzuje.

Program gMote je snadno ovladatelný a přitom nabízí mnoho funkcí. Lze jej používat zdarma a díky tomu může být ideálním kandidátem na aplikaci, která přinese ovládání gesty do vašeho systému.

<p>gMote - ukázka tvorby vlastního gesta</p>

gMote – ukázka tvorby vlastního gesta

gMote – ukázka tvorby vlastního gesta

TyphoonWand

Nejjednodušší aplikací, kterou dnes představíme, je TyphoonWand. Na rozdíl od ostatních nenabízí mnoho gest a ani funkcí. Je však snadná a mnohým uživatelům jistě bude stačit. Po instalaci ji stejně jako dříve zmíněné programy můžeme najít v oznamovací oblasti. Zde je možné aplikaci nastavit i vyvolat okno pro konfiguraci gest. Těch nabízí program pouze šest. Najdeme mezi nimi například čtverec nebo kruh. Každé gesto je znázorněno pro lepší přehlednost i obrázkem. Ke gestu je možné přiřadit spuštění libovolného programu. Aplikace se tedy omezuje pouze na tuto funkci.

Kreslení gest pak probíhá zcela samovolně. Nemusíte držet žádnou klávesu ani tlačítko myši. Stačí kurzorem opsat daný útvar a aplikace gesto rozpozná. Pokud bude mít aplikace problém s rozpoznáním vašeho gesta, můžete v nastavení upravit rychlost a přesnost rozpoznávání.

Aplikace může působit proti ostatním trochu zaostale, přesto má své uživatele a těmi jsou začátečníci. Pokud si chcete vyzkoušet ovládání gesty bez složitých nastavení, může být právě tato aplikace vhodná pro začátek.

<p>TyphoonWand - každé gesto má i svůj jasný obrázek</p>

TyphoonWand – každé gesto má i svůj jasný obrázek

TyphoonWand – každé gesto má i svůj jasný obrázek

Závěr

Pokud si vytvoříte jednoduchá gesta pro často používané úkony, mohou opravdu zrychlit a zefektivnit vaši práci. Nebojte se nového a zkuste tento revoluční způsob ovládání aplikací, nebudete litovat.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty