Hlavní navigace

Budoucnost přichází z Kickstarteru

V dnešním článku se společně podíváme na velmi zajímavé projekty z budoucnosti, které se díky crowdfundingovému serveru dostanou v blízké budoucnosti za velmi příznivou cenu do všech domácností.
Coudy 12. 7. 2016

Sdílet

Nejprve si pojďme připomenout co to vlastně Kickstarter je. Jedná se o internetovou platformu pro crowdfundingové financování projektů, která podporuje kreativní projekty z velké řady oblastí. Základním předpokladem je, že lidé, který přihlásí svůj projekt nejprve nemají za cíl generovat zisk, ale finance na rozjezd. Tato služba je založena na přímém financování ostatními lidmi, kteří svým přispěním rozhodují, zda daný projekt uspěje, či nikoli.

101Hero: ultra levná 3D tiskárna pro každého

Jako první projekt na který se podíváme blíže se stane 3D tiskárna nesoucí název 101Hero. Tvůrci ji prezentují jako zařízení téměř pro každého. Hlavním cílem je jednoduché použití s možností si libovolně stahovat předchystané modely z internetu. Samozřejmě nemůže chybět vývojářská verze s možností si vytvořit vlastní 3D objekty.

Vývoj tiskárny začal zhruba od prosince roku 2014 a tvůrci si dali za prioritní úkol jednoduchost. Tisková hlava je tak zavěšená na třech podstavcích, které drží pomocí lanek. Konstrukce je to sice jednoduchá, ale umožní rozložení tiskárny při převozu, a zaručí nízké výrobní náklady. V balení dále naleznete podložku, na kterou se tiskne, a ovládací panel.

Základem je nepotřebnost propojení tiskárny s počítačem. Tvůrci pro přenos zvolili dle mého názoru ne zrovna moc šťastně jen SD kartu. Ideální by bylo připojení pomocí WiFi nebo Bluetooth. Materiál pro tisk majitel může zvolit plastový nebo nylonový. V doporučeném příslušenství jsou k prodeji různobarevná vlákna o celkové hmotnosti 30 gramů. Ty se jedním koncem vloží do tiskové hlavy a může se začít tisknout. Bohužel výměna materiálu během tisku není možná.

Rozměry tiskárny jsou 327 mm výška, 219 mm hloubka a 253 mm šířka. Tiskařský prostor je omezen na 100 mm na výšku a 150 mm v průměru pro základnu. To představuje asi největší omezení. Rozlišení je 50–250 mikrometrů. Do hlavy se umisťují vlákna o průměru 1,75 mm, kterých je na trhu velmi velké množství.

K dostání budou celkem dvě verze 3D tiskárny, s tím rozdílem, že ve verzi pro developery bude možno připojit tiskárnu k počítači pomocí USB kabelu. Tiskárna je kompatibilní s Windows, Mac i Linuxem. Vývojářská verze navíc podporuje jak tvorbu vlastních 3D objektů tak i podporuje již stažené modely z internetu. Hlavní výhoda této 3D tiskárny je ale cena. Na Kickstarteru se prodá za 50 USD, což je v asi 1150 Kč bez daně. Momentálně je už k dispozici pouze dražší varianta, a to za 74 dolarů. Standartní koncová cena tiskárny v běžném prodeji bude 100 USD, cože je nějakých 2350 Kč bez DPH. Aktuálně projekt podpořilo zhruba 3700 uživatelů a poskytli na rozjezd přes 430 000 USD.

 

Knocki: kouzelné dálkové ovládání

Účel zařízení Knocki je velmi jednoduchý a to proměna libovolného povrchu, v dálkové ovládání. Samotné zařízení je velmi miniaturní a dokáže proměnit libovolné plochy ve snadno přístupné ovladače vašich oblíbených zařízení. Nastavení je velmi jednoduché Knocki položíte na skoro libovolný materiál, ze kterého pak jednoduše poklepnete na plochu a aktivujete či deaktivujete zvolené funkce. Pro ilustraci přikládáme obrázek níže, kdy dvěma klepnutími rozsvítíte nebo zhasnete světla, třemi spustíte vyhledávání mobilního telefonu a čtyřmi vyvoláte poplach.

Samozřejmostí je, že na jedno poklepání lze zadat více akcí současně viz. následující obrázek. Dvojpoklepem pustíte televizi, zatáhnete žaluzie a utlumíte osvětlení pokoje.

Dále můžete ovládat například: Rozsvěcování a zhasínání světel, hledání ztraceného telefonu skrze vyzvánění, nastavení požadované teploty v pokoji, upozornění, že někdo klepe na dveře, aktivování alarmu, upozornění na e-mailové zprávu, uzamčení telefonu, ovládání přehrávače hudby, nastavení speciálního režimu prostředí, upozornění členů domácnosti při příchodu a odchodu, nastavení nebo ztišení budíku, zapnutí kávovaru a dalších spotřebičů. Samotné nastavení pak probíhá pomocí chytrého telefonu. Knocki nejprve připojíte k Wi-Fi a následně pak ve vašem telefonu nastavíte vše ostatní. Z jednoho telefonu tak lze snadno ovládat všechny zařízení po celém domě.

Knocki má být nejjednoduššíb způsob, jak ze stávajícího domova udělat chytrou domácnost bez nutnosti dodatečné elektroinstalace a vysokých nákladů na stavební úpravy. Samozřejmě že po bytě či domě může být rozmístěno libovolné množství senzorů a každý  může mít přiřazenou úplně odlišnou funkci. V prodeji kromě standartního bílého provedení bude i černá varianta.

Nejlevnější Knocki za 59 USD je již dávno vyprodána a aktuálně je k dostání jen Knocki s cenou 79 USD, což je asi 1900 Kč. Autoři projektu potřebovali vybrat 35 000 USD a aktuálně je vybráno již  zhruba 1 150 000 USD a zájem potvrdilo již skoro 9000 lidí, což jistě v mnohém předčilo jejich očekávání a svědčí to o velkém úspěchu projektu.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty