Hlavní navigace

BitTorrent Sync - bude lepší než cloud?

Martin Tábor

Program BitTorrent Sync je veřejně ke stažení asi od dubna letošního roku, ovšem v té době se jednalo ještě o ranou alfa verzi, určenou skutečně jen těm odvážnějším z nás. Po mnoha měsících testování je nyní synchronizační nástroj mnohem stabilnější.

Sdílet

Cloudových synchronizačních klientů je dnes k dispozici skutečně nespočet. Začít můžeme u známého Dropboxu a pokračovat až k produktům výrobců operačních systémů jako SkyDrive od Microsoftu nebou iCloud od Applu. Stranou pochopitelně nemůže zůstat ani Google Drive, které spolu s několika uvedenými řešeními nabízí např. i kancelářské nástroje apod. Všechna zmíněná řešení mají společnou jednu věc, jíž je uchovávání našich (leckdy osobních) souborů na neznámých serverech, umístěných fyzicky „kdesi“ a přístupných po 24 hodin prostřednictvím internetu. Hlavně Dropbox potvrdil, že bezpečnostní opatření nemusí být vždy dostatečná a cloudová úložiště se tak často stávají cílem hackerů.

<p>&#160;</p>

BitTorrent Sync 1.1.82 pro Windows

Další nevýhodu pak představuje to, že mohou být naše soukromá data pohodlně podrobena analýze či poskytnuta třetím osobám, a to pak zvláště ve světle nedávné aféry s americkou NSA. BitTorrent Sync tedy v kontextu výše zmíněného představuje zajímavou alternativu, která se v dnešní době může jevit poněkud zpátečnicky, avšak do značné míry eliminuje vše výše zmíněné. BitTorrent Sync pracuje i dle svého názvu s peer-to-peer protokolem a jeho filozofie je tedy taková, že do hry nevstupuje prostředník v podobě cloudového úložiště. Není potřeba vytvářet ani uživatelský účet a „spárování“ probíhá na základě 32 místného kódu. Nevýhodou je pak to, že v případě synchronizace musí být zapnuta obě (či více) naše zařízení. Podporován je však Windows, OS X, Android a iOS. V případě dobrého připojení k internetu je pak velkou výhodou P2P i vysoká rychlost.

Zdroj: bittorrent.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty