Hlavní navigace

Bez HTTPS již žádný web nepochodí

Martin Tábor

Šifrování v rámci internetu je dnes zcela nezbytné, avšak stále jsou weby, jejichž správci bezpečnostní pravidla ignorují. Nejpoužívanější prohlížeč Googlu Chrome jim však znepříjemňuje život.

Sdílet

Ve virtuálním světě se dnes odehrává nemalá část našeho života, ale i ekonomiky vyspělých států. Klíčová je tedy spolehlivost, bezpečnost i důvěryhodnost probíhající komunikace, což ale vyžaduje neustálý technologický pokrok a náskok před hackery. Svého času tak stačilo šifrovat jen přihlašovací formuláře, ale škála možných útoků a zneužitelných informací je natolik široká, že se novým standardem stává šifrování prakticky všech stránek, ať obsahují, co chtějí. K tomu se využívá především protokol HTTPS, kde „S“ odkazuje na slovo „secure“.

Nezabezpečený protokol HTTP - ilustrační obrázek

Nezabezpečený protokol HTTP – ilustrační obrázek

Počet webů, které využívají běžný protokol HTTP, je však stále obrovský a Google se již před časem rozhodl nekonečné bažiny internetu provětrat. Jednoduše uplatnil pozici vyhledávacího hegemona a jeho algoritmus začal upřednostňovat šifrované weby.

Nárůst podílu HTTPS za poslední dva roky

Nárůst podílu HTTPS za poslední dva roky (Net MarketShare)

Nedávno ale zašel ještě dále. Veškeré stránky, které zatím nepoužívají šifrovaný protokol, jsou v prohlížeči Chrome „diskriminovány“ nápisem „Nezabezpečeno“. Podnikáte-li ve virtuálním světě, může být taková záležitost opravdu značně nepříjemná. Řada návštěvníků totiž web považuje za méně důvěryhodný než ten, který Chrome naopak ocejchuje zelenou barvou.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty