Hlavní navigace

Bez HTTPS již žádný web nepochodí

Šifrování v rámci internetu je dnes zcela nezbytné, avšak stále jsou weby, jejichž správci bezpečnostní pravidla ignorují. Nejpoužívanější prohlížeč Googlu Chrome jim však znepříjemňuje život.
Martin Tábor
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve virtuálním světě se dnes odehrává nemalá část našeho života, ale i ekonomiky vyspělých států. Klíčová je tedy spolehlivost, bezpečnost i důvěryhodnost probíhající komunikace, což ale vyžaduje neustálý technologický pokrok a náskok před hackery. Svého času tak stačilo šifrovat jen přihlašovací formuláře, ale škála možných útoků a zneužitelných informací je natolik široká, že se novým standardem stává šifrování prakticky všech stránek, ať obsahují, co chtějí. K tomu se využívá především protokol HTTPS, kde „S“ odkazuje na slovo „secure“.


Nezabezpečený protokol HTTP – ilustrační obrázek

Počet webů, které využívají běžný protokol HTTP, je však stále obrovský a Google se již před časem rozhodl nekonečné bažiny internetu provětrat. Jednoduše uplatnil pozici vyhledávacího hegemona a jeho algoritmus začal upřednostňovat šifrované weby.


Nárůst podílu HTTPS za poslední dva roky (Net MarketShare)

Nedávno ale zašel ještě dále. Veškeré stránky, které zatím nepoužívají šifrovaný protokol, jsou v prohlížeči Chrome „diskriminovány“ nápisem „Nezabezpečeno“. Podnikáte-li ve virtuálním světě, může být taková záležitost opravdu značně nepříjemná. Řada návštěvníků totiž web považuje za méně důvěryhodný než ten, který Chrome naopak ocejchuje zelenou barvou.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty