Hlavní navigace

Baidu PC Faster aneb rychlý počítač pro každého

Freeware aplikace Baidu PC Faster představuje univerzální produkt, který obsahuje sadu systémových nástrojů pro zrychlení počítače a řešení různých problémů. Článek vás seznámí s vlastnostmi a způsobem použití aplikace podrobněji.
Petr Tumajer 18. 4. 2013

Sdílet

Pomalá odezva počítače má různé důvody. Hlavní příčiny jsou často způsobeny stavem systému. Jedná se například o fragmentaci dat nebo nedostatečné místo na disku počítače, chyby v systémovém registru, velký počet spuštěných procesů atd.

Na Stahuj.cz jsou k dispozici více či méně sofistikované produkty, které umožňují analýzu a odstranění výše uvedených problémů. Často se jedná o software, který obsahuje sadu různých systémových nástrojů, a proto je vhodný pro komplexní optimalizaci systému. Z placených produktů můžeme jmenovat například TuneUp Utilities a z volně šiřitelných oblíbený CCleaner. Jak v této konkurenci obstojí volně šiřitelná aplikace Baidu PC Faster?

Instalace

Program je určen pro operační systémy Windows XP/Vista/7/8. Po stažení instalačního souboru, je možné instalaci realizovat jediným kliknutím na tlačítko Install v okně, které je zobrazeno spuštěním instalačního souboru.

Okno zobrazené spuštěním instalačního souboru.

Okno zobrazené spuštěním instalačního souboru.


Okno zobrazené spuštěním instalačního souboru

Potom celý proces instalace probíhá automaticky bez zásahu uživatele. Po ukončení instalace, je na pracovní ploše vytvořen zástupce programu Baidu PC Faster a zástupce Baidu PC App Store, což je rozhraní pro snadné stahování různých aplikací (viz. dále).

Průběh procesu instalace.

Průběh procesu instalace.


Průběh procesu instalace

Ve výchozím nastavení je aplikace spouštěna současně se startem systému a její ikona je zobrazena v oznamovací oblasti nástrojové lišty Windows (System Tray). Odtud je možné pohodlně přistupovat ke konfiguračním volbám (Settings) nebo otevřít hlavní okno programu (Open PC Faster).

Volby v oblasti System Tray.

Volby v oblasti System Tray.


Volby v oblasti System Tray

Uživatelské rozhraní a nástroje

Hlavní okno programu obsahuje nástrojovou lištu, která poskytuje snadný přístup k jednotlivým skupinám funkcí.

Hlavní okno programu (tlačítko Home).

Hlavní okno programu (tlačítko Home).


Hlavní okno programu (tlačítko Home)

Pod tlačítkem Home můžete spustit rychlou analýzu systému (tlačítkem Quick Care). Výsledkem této analýzy jsou návrhy na optimalizaci systému v oblasti odstranění nepotřebných souborů (Cleaner), zvýšení rychlosti (Speed Up) a dalších úprav systému (System Related Check). Všechny navržené opravy lze realizovat kliknutím na tlačítko Fix All.

Výsledky rychlé analýzy systému.

Výsledky rychlé analýzy systému.


Výsledky rychlé analýzy systému

Pravá část okna obsahuje panel nejdůležitějších nástrojů (ToolBox) a pod tímto panelem je zobrazována historie všech realizovaných úprav včetně informace o rychlosti spuštění počítače (The boot time).

Nástroje pro čištění počítače

Nástroj Junk Cleaner umí odstranit prozatímní soubory vytvořené operačním systémem, webovými prohlížeči a dalšími aplikacemi. Dále můžete využít specializovaný nástroj pro čištění registrů (Registry Cleaner) nebo realizovat kompletní čištění systému jediným kliknutím (One Click Clean).

Rozhraní nástroje One Click Clean.

Rozhraní nástroje One Click Clean.


Rozhraní nástroje One Click Clean

Zrychlení počítače

Aplikace obsahuje pokročilé nástroje pro optimalizaci spouštění počítače. Nástroj Boot Time Manager poskytuje přehled jednotlivých položek včetně časového údaje, kterým se podílejí na celkovém čase potřebném na spuštění počítače. Záložka Startup Items obsahuje seznam programů spouštěných současně se startem systému s možností jejich vypnutí (Disabled) nebo zapnutí (Enabled).

Záložka Startup Items.

Záložka Startup Items.


Záložka Startup Items

I zde se setkáme s nástrojem, který umožňuje optimalizovat rychlost počítače jediným kliknutím (One Click SpeedUp). Tento nástroj umí optimalizovat jednotlivé položky spouštěné se startem systému, systémové služby a nastavení internetu. Veškeré provedené úpravy jsou zobrazovány na záložce History a odtud je můžete v případě potíží opět obnovit do původního stavu.

Záložka History.

Záložka History.


Záložka History

Další funkce a možnosti aplikace

Program obsahuje nástroj pro kontrolu aktualizací operačního systému (Win Update) a online nástroj pro vyhledávání škodlivého software (Cloud Scan). Výše zmíněné rozhraní APP Store umožňuje snadné vyhledávání a stahování oblíbených freeware aplikací z nejrůznějších oblastí.

Rozhraní pro stahování aplikací.

Rozhraní pro stahování aplikací.


Rozhraní pro stahování aplikací

Pro pohodlnou práci s USB flash diskem poskytuje aplikace přehledné a snadno ovladatelné rozhraní, které umožňuje otevření disku po jeho připojení i bezpečné odstranění disku ze systému.

Rozhraní pro práci s USB flash diskem.

Rozhraní pro práci s USB flash diskem.


Rozhraní pro práci s USB flash diskem


Tlačítko Toolbox v hlavní nástrojové liště poskytuje přístup ke všem nástrojům aplikace. Ve skupině Internet faster jsou k dispozici nástroje pro opravu problémů spojených s internetovým připojením (Internet Repair), přístupem na sociální síť Facebook (Facebook Repair) nebo přehrávačem Flash Player (Flash Player Repair). Zvláštní pozornost si zasloží nástroj pro měření rychlosti připojení k internetu (Internet Speed Test), který umí nejen změřit rychlost downloadu běžným způsobem, ale je také schopen otestovat rychlost zobrazení konkrétních webů (Facebook, YouTube, Live a Yahoo).

Měření rychlosti při downloadu.

Měření rychlosti při downloadu.


Měření rychlosti při downloadu

Ve skupině Windows faster jsou kromě již výše zmíněných nástrojů k dispozici také nástroje pro zobrazování informací o systému (System Information), bezpečné vymazání souborů (File Shredder), nastavení výchozích programů (Default Programs) a obnovení omylem smazaných souborů (File Recovery).

Hlavní okno programu (tlačítko ToolBox).

Hlavní okno programu (tlačítko ToolBox).


Hlavní okno programu (tlačítko ToolBox)

Uživatelské rozhraní aplikace je vícejazyčné, ale v současné době podporuje pouze tři jazyky: angličtinu, arabštinu a portugalštinu.

Závěr a hodnocení

Aplikace Baidu PC Faster představuje zdařilý produkt, který se zcela jistě v konkurenci volně šiřitelných aplikací neztratí a je schopen konkurovat i některým placeným produktům. Mezi nevýhody patří pouze absence nástrojů pro defragmentaci disku a registru.

Ke kladným vlastnostem patří schopnost aplikace automaticky analyzovat systém a navrhnou vhodné kroky k jeho optimalizaci. Vynikající jsou výše zmíněné nástroje pro optimalizaci spouštění počítače. Kladně hodnotím také funkce pro měření rychlosti internetového připojení a přehledné zobrazování informací o systému. Vše je zabaleno v elegantním, snadno ovladatelném a po grafické stránce zdařilém uživatelském rozhraní. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty