Hlavní navigace

avast! 7 - přehled hlavních novinek a vylepšení

Jak se stalo zvykem, přichází v prvním čtvrtletí roku i nová verze oblíbeného antivirového programu avast! Přináší využití cloudu i funkci, která umožní vašemu příteli, aby na dálku pomohl při potížích.
Roman Polášek 5. 3. 2012

Sdílet

Bezpečnostní aplikace od Avast Software patří k absolutní světové špičce, což potvrzuje i neustálý nárůst počtu aktivních uživatelů. Aby tomu tak stále bylo, přichází celá řada produktů v nové verzi, která nese již číslo 7. Bezplatně můžete pro své osobní použití instalovat avast! Free Antivirus, který však nabízí jen základní stupeň ochrany. Pro komerční použití je pak připraven lépe funkčně vybavený Pro Antivirus. Vrcholem v ochraně počítače i jeho uživatele je pak avast! Internet Security.

avast! svoji oblibu a slávu získává především díky bezplatnému antiviru. Pojďme se tedy podívat, jaká vylepšení letos čekají na uživatele právě v nové verzi Free Antiviru.

Pozor na instalaci

Pokud se rozhodnete antivirus vyzkoušet a instalovat, dejte si pozor hned na začátku instalace. Ve výchozím nastavení se instaluje i prohlížeč Google Chrome. Uživatel má samozřejmě tuto možnost změnit, ale ne všichni by si toho všimli. Takové jednání mi přijde poměrně nefér vůči uživatelům. Pokud chce uživatel instalovat antivirový program, tak osobně nechápu, proč je mu takto podstrčen i internetový prohlížeč.

Při instalaci se ve výchozím nastavení instaluje i Google Chrome

Při instalaci se ve výchozím nastavení instaluje i Google Chrome

Při instalaci se ve výchozím nastavení instaluje i Google Chrome, pokud o něj nemáte zájem, upravte nastavení podle obrázku

Hlavní novinky

Po ukončení instalace vás přivítá proti minulé verzi inovované uživatelské rozhraní, se kterým se velmi dobře pracuje a je dostatečně přehledné. Lehce v něm můžete začít objevovat novinky verze 7.

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

Cloudové služby

Používání cloudu je dnes velmi oblíbené, až by se dalo říci moderní. S cloudovými novinkami tak přichází i avast! Free Antivirus. Těšit se můžete na zcela nový způsob aktualizací. Dříve bylo zvykem, že aktualizace virové databáze byly do počítače stahovány denně v pravidelných intervalech. K tomu, aby uživatelé měli aktualizace mnohem rychleji, nyní avast! využívá cloud, díky kterému nemusí počítač sám několikrát denně ze serveru kontrolovat přítomnost nové verze. Kdykoliv je totiž k dispozici, tak mu ji server sám nabídne. Tím se výrazně zkrátí doba, za kterou se nejnovější aktualizace dostanou až k uživatelům. Právě toto je podstatná výhoda avastu proti bezplatné konkurenci.

Zobrazení stavu cloudových služeb

Zobrazení stavu cloudových služeb

Zobrazení stavu cloudových služeb

Tento systém by měl doplňovat pravidelné aktualizace, na které jsou uživatelé dnes zvyklí. Cloudové aktualizace by měly být však mnohem častější a hovoří se až o 20 aktualizacích denně.

Informace o aktualizaci databáze

Informace o aktualizaci databáze

Informace o aktualizaci databáze

Do cloudových služeb spadají i reputační služby. Ty jsou využívány pro udělování reputace souborům, které lze najít na webu. Již nyní tato databáze obsahuje stovky milionů prověřených dokumentů. Díky reputaci bude antivirový program schopen rychleji rozhodnout, zda je soubor škodlivý či ne, případně zda jej má umístit do AutoSandboxu, což je prostředí, které je určeno ke spouštění potenciálně nebezpečných souborů. Díky tomu by nemělo dojít k žádným škodám na vašem systému ani jiných datech.

Nastavení trvání vyskakovacích oken - 20 vteřin ve výchozím nastavení je opravdu moc

Nastavení trvání vyskakovacích oken – 20 vteřin ve výchozím nastavení je opravdu moc

Nastavení trvání vyskakovacích oken – 20 vteřin ve výchozím nastavení je trochu přehnané

Vzdálená asistence

Nový avast! přináší i obměnu vzdálené plochy. Jde o novinku, díky které bude moci zdatnější uživatel počítače vzdáleně pomoci ostatním při technických potížích. Tato technologie slouží jako náhrada za telefon či jinou formu komunikace, která v těchto případech nebývá zcela efektivní. Díky této funkci se uživatel připojí na počítač druhé osoby a žádný další nástroj již nebude třeba. Takto lze řešit spoustu potíží a mnohem rychleji.

Volby pro použití vzdálené asistence

Volby pro použití vzdálené asistence

Volby pro použití vzdálené asistence

V praxi funguje tato technologie tak, že si necháte vygenerovat kód. Ten sdělíte druhé osobě a ta se po jeho zadání bude moci připojit na váš počítač.

Účet avast!

Po administrátory firemní nebo i domácí sítě může přijít vhod webový účet, díky kterému je možné pohodlně spravovat všechna zařízení v síti. V jednom rozhraní uvidí uživatel všechny počítače s instalací avastu a dokonce stav, v jakém se nachází jejich ochrana.

Další vylepšení

Vývojáři pracovali i na dalších funkcích programu. Vylepšení se dočkala také ochrana v internetových prohlížečích. Při instalaci si můžete nově přizpůsobit samotný program. Můžete si přesně zvolit, které součásti se mají instalovat a které ne. Rovněž můžete zvolit avast! jako druhou vrstvu ochrany k jinému antiviru.

Jak příjemná novinka zní i podpora systému Windows 8, který se by se trhu měl objevit v průběhu roku. Je příjemné, že i na tuto skutečnost bude nová verze avastu připravena.

Další funkce v placených verzích

Pokud toužíte po pokročilých funkcích či možnosti komerčního použití, budete muset sáhnout po některém z placených produktů. Pro Antivirus nabízí bezpečné prostředí Sandbox, které není automatické, ale můžete jej sami používat. Kromě toho podporuje i technologii SafeZone, která je určena pro vaši maximální ochranu při internetovém bankovnictví a nakupování. Špičkou v produktové řadě je pak balík Internet Security, který navíc přináší ještě Firewall a Antispam, který vás ochrání před haldou nevyžádaných emailů.

Užitečné novinky, které potěší

Jak lze vidět, avast! 7 Free Antivirus přináší stále významné novinky, které mají skutečně smysl a posunují tento bezplatný program na ještě vyšší úroveň. Nejsou to vylepšení jen pro účel, aby marketingové oddělení mělo co uvádět do propagačních materiálů. Bezplatná ochrana je pro většinu uživatelů dostačující a v případě avastu i kvalitní. A jak se líbí nový avast! vám?

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty