Hlavní navigace

Avast! 5 - Jaký je?

Josef Vavřina

Konečně jsme se dočkali netrpělivě vyhlíženého Avastu ve verzi 5. Obsahuje jak novinky kosmetické, tak i funkční, díky kterým si jej mohou oblíbit jak jeho dřívější uživatelé, tak i nováčci. V tomto článku se na nový Avast! podíváme zblízka.

Sdílet

Česká společnost ALWIL Software si se svým antivirovým programem Avast udělala jméno i ve světě. Avast se za dobu svého vývoje stal nejpopulárnějším antivirem v oblasti freeware programů. Samozřejmě freeware nenabízí tolik účinné ochrany jako jeho placené verze, ale v této oblasti jde skutečně o špičku. Jeho oblíbenost je podpořena i výsledky v nezávislých testech, kde se pravidelně umísťuje na popředí a získává různá ocenění a doporučení. Není tak divu, že nová verze tohoto populárního antiviru byla tolik očekávána a tento týden byla konečně vypuštena.

Novinky

Začněme s kosmetickými změnami. První, které jste si mohli všimnout, je změna loga a jeho barvy. Další, podstatně zásadnější změnou, je úplně odlišný vzhled uživatelského rozhraní. Subjektivně hodnotím nové rozhraní jako velmi povedené a přehledné, vzhled minulé verze mi k srdci příliš nepřirostl a tuto změnu tak vítám.

<p>Defaultním jazykem je sice angličtina, ale češtinu je jednoduché doinstalovat</p>

Defaultním jazykem je sice angličtina, ale češtinu je jednoduché doinstalovat

Nový vzhled avast! 5 je povedený – jednoduchý, přehledný a rychlý

Novinky nejsou samozřejmě jen kosmetického rázu, ale naleznout můžeme i několik nových funkcí, jmenujme například nový přírůstek do rodiny rezidentních štítů, a sice Behaviorální štít, který podle jeho popisu hlídá chování systému a upozorní, pokud je detekována podezřelá aktivita. Novinkou je i nový balík Avast! Internet Security, který se funkcemi staví ještě výše než verze Pro.

Avast! Antivirus 5

Jak je u avast! dobrým zvykem, je vydáván současně ve freeware verzi pro domácí použití a v placené verzi. Oblíbená Home verze, dostupná zdarma, je samozřejmě i zde, jen s jiným názvem. Autoři chtěli zdůraznit dostupnost zdarma i v názvu, verze pro domácnosti je tak označována jako Avast! Free Antivirus. Zůstala samozřejmě nutnost registrace, kterou je vykoupena nulová cena. Placené možnosti jsou nyní 2 – klasická Pro a novinkou je Avast! Internet Security, která je zaměřena na bezpečnost online bankovnictví a celkově bezpečnost manipulace s důležitými a citlivými daty.

<p>Rozdíly mezi nabízenými verzemi&#160; (převzato z avast.com)</p>

Rozdíly mezi nabízenými verzemi&#160; (převzato z avast.com)

Rozdíly mezi placenými a neplacenou verzí (avast.com)

Avast! Free

Pojďme se tedy podívat jak se s novým Avastem vlastně pracuje. Defaultní jazyk instalace i uživatelského rozhraní je angličtina. Čeština není v instalaci přítomna, ale její přidání je otázkou několika kliknutí (pokud si s angličtinou netykáte, tak Settings-Language-Install additional languages – je samozřejmě nutné připojení k internetu).

 V levé části okna je klasický ovládací panel se čtyřmi položkami. Shrnutí obsahuje informace o současném stavu ochrany, tedy sledování aktivity rezidentních štítů, automatické aktualizace, verze virové databáze, programu a konec klasické roční registrace. Můžete zde také rychle vypnout nebo zapnout tzv. tichý/herní režim (program pak neruší při otevření aplikace na celou obrazovku) nebo sledovat statistiky jednotlivých štítů.

<p>K testování počítače se dostanete rychle díky jednoduchému a přehlednému uživatelskému rozhraní</p>

K testování počítače se dostanete rychle díky jednoduchému a přehlednému uživatelskému rozhraní

Provést můžete přednastavené testy nebo si svůj vlastní vytvořit

Další položkou je Testování počítače. Zde můžete rychle spustit vybraný test, případně si samozřejmě jeho nastavení upravit. Je možné zde naplánovat pravidelné spouštění testů, vybrat způsob práce s infikovanými archivy, nastavit prioritu procesu testování oproti jiným spuštěným procesům, případně určit výjimky, které mají být vyloučeny z testu. Test můžete spustit z nabídky předpřipravených (klasicky rychlý a úplný, zvolenou složku a výměnná media) nebo si vytvořit jednoduše vlastní. Zajímavá je možnost spuštění testu po restartu, který se spustí před samotným startem Windows, kde tak může lépe odhalit skryté záškodníky.

Testy probíhají přímo v okně s antivirem, je příjemné, že se neotvírá navíc samostatné okno

Následují Rezidentní štíty. Každý modul tu má svou vlastní záložku, na které jsou základní informace o konkrétním štítu a možnost jejich jednoduchého nastavení. Pomocí grafiky zde můžete sledovat záznam provozu štítu. Najdeme zde klasické, známé, jako je štít souborového systému, mailový, webový, p2p, IM a síťový štít. Novinkou je zde zmíněný behaviorální štít.

<p>Informace o štítech jsou zobrazeny v přehledné grafice. Je zde i možnost jejich nastavení</p>

Informace o štítech jsou zobrazeny v přehledné grafice. Je zde i možnost jejich nastavení

Dění v rezidentních štítech můžete sledovat v přehledné grafice

Poslední položkou ovládacího panelu je Údržba, kde se skrývají informace o programu, vrová truhla, informace o registraci a aktualizacích.

Avast! Internet Security

Novinkou je nabídka Avast! Internet Security, který přináší vyšší stupeň zabezpečení pro váš počítač a vaše citlivá data. K antiviru je zde přidán i zdařilý firewall, anti-spam a sandbox. Díky funkci sandbox můžete spouštět prohlížeč nebo jiné programy v bezpečném prostředí, oddělené od zbytku systému. Představit si tuto situaci můžete například jako lehkou virtualizaci. Internet Security si můžete vyzkoušet díky trial verzi plně funkční po dobu 30 dní.

<p>Internet Security nabízí vyšší stupeň zabezpečení</p>

Internet Security nabízí vyšší stupeň zabezpečení

Avast! Internet Security nabízí i funkce firewallu

Na mé sestavě nastal problém při pokusu odinstalovat Internet Security a musel jsem jej odstranit až v nouzovém režimu. Na internetu jsem narazil na podobný problém, který ukazuje nejspíše problém s Internet Security na Windows 7.

Závěr

Nový Avast! (jeho free verze) mě velmi mile překvapil. Ačkoliv jsem nebyl úplně příznivcem jeho poslední verze (hlavně kvůli jeho uživatelskému rozhraní), tu novou jsem si velmi oblíbil. Práce s programem probíhá svižně, vše reaguje tak jak má. Z uživatelského pohledu mu tak není téměř co vytknout. Otázkou jsou výsledky při boji s nákazami a jejich porovnání s konkurencí, na které samozřejmě nemáme prostředky a budeme tak muset počkat na nějaké komplexnější hodnocení nezávislých testů, například av-comparatives.org.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty