Hlavní navigace

Ashampoo Photo Commander - odborník na správu i vylepšení fotografií

Roman Polášek

Vyzkoušejte aplikaci, pomocí které budete moci prohlížet, organizovat i jednoduše editovat své fotky. S aplikací Ashampoo Photo Commander je zvládnete i vylepšit a rovnou nahrát třeba na Facebook.

Sdílet

S rozmachem digitálních fotoaparátů se na disku každého z nás hromadí velké množství fotografií, které je třeba následně zpracovávat. Ať už se jedná o pouhou správu a třídění, či následnou úpravu a vylepšení fotek, vždy můžeme k těmto účelům využít některý z komplexních programů, které se na tuto oblast specializují. Mezi tyto aplikace lze zařadit i Ashampoo Photo Commander, který během několika posledních verzí doznal mnoha změn a dotáhl se na ty nejlepší aplikace v této oblasti. Podívejme se na funkce a hlavní přednosti, kterými tato aplikace disponuje. Možná budete příjemně překvapeni, na jak dobrou úroveň se tato aplikace již dostala.

Průvodce instalací a rozhraním

Při instalaci si však dejte pozor. Ve výchozím nastavení chce aplikace instalovat nástrojovou lištu do prohlížeče a také měnit domovskou stránku a výchozí vyhledávač. Pravděpodobně tyto volby nebudete chtít, tak je během instalace zrušte.

Po ukončení instalace vám aplikace nabídne volbu jazyka a rozvržení grafického rozhraní. V nabídce jazyků nechybí čeština a rozvržení jsou k dispozici celkem 3. Ashampoo Photo Commander je placenou aplikací a po instalaci získáte její 10 denní zkušební verzi, během které si můžete všechny funkce programu vyzkoušet. Aplikace vám kromě možnosti koupě nabídne i možnost prodloužení této lhůty na 40 dní, k čemuž budete potřebovat pouze bezplatnou registraci zadáním svého emailu.

Po spuštění vás aplikace přivítá jednoduchým rozcestníkem, kterým můžete ihned vstoupit do konkrétní části aplikace v závislosti na tom, co právě chcete pomocí programu dělat. Po spuštění rozhraní se objeví i nápověda, která vám ve zkratce představí možnosti a obsah jednotlivých částí grafického rozhraní. Tyto možnosti lze však vypnout, aby se při dalším spouštění programu neobjevovaly.

Průvodce pro výběr rozvržení

Průvodce pro výběr rozvržení

Průvodce pro výběr rozvržení a úvodní nabídka aplikace při spuštění

Správa fotek a filtrování

Ashampoo Photo Commander nabízí kompletní servis v oblasti importu a následné organizace fotografií. Fotografie lze pohodlně importovat z fotoaparátu či kamery a také je možné z aplikace přímo skenovat. Následně můžete fotky prohlížet a libovolně přesouvat. Využít můžete hlavně adresářový strom. Ve stejné části naleznete také možnost správy fotek pomocí data, kdy byly pořízeny. Rovněž můžete vytvářet také alba. Výhodou je, že album neodpovídá složce a lze tak do něj zařadit fotky z více umístění najednou.

Grafické rozhraní programu při výchozím rozvržení

Grafické rozhraní programu při výchozím rozvržení

Grafické rozhraní programu při výchozím rozvržení

Mezi velké přednosti aplikace patří bezesporu výborné možnosti filtrování a hledání fotografií. V adresářovém stromě si všimněte zaškrtávacích políček u každé složky. Označením více složek budou v náhledech zobrazeny fotky ze všech takto označených složek. Následně můžete fotky filtrovat. Mezi možnostmi nechybí kritérium pro formát souboru, hodnocení nebo stáří snímků. Filtrovat lze navíc podle názvu nebo obsahu EXIF informací v obrázcích.

Ukázka výběru více složek a filtrování fotek

Ukázka výběru více složek a filtrování fotek

Ukázka výběru více složek a filtrování fotek

S fotkami lze samozřejmě hromadně pracovat. Nechybí dávkové zpracování, pokročilé přejmenování nebo hledání duplicitních souborů.

Po kliknutí na kteroukoliv fotku se zobrazí její náhled a podrobné informace. Po dvojkliku je pak fotka otevřena v editoru, který lze použít také pro prohlížení.

Režim Quick-Fix pro rychlé úpravy

Úpravy fotografií jsou přístupné v záložce s názvem Quick-Fix. Najdete zde možnosti pro základní úpravy, které jsou při vylepšování fotografií nejvíce potřeba. Nechybí možnost optimalizovat barvy, kontrast či redukovat artefakty způsobené kompresí. Fotografii můžete výrazně proměnit také použitím některého z efektů. Samozřejmostí je pak změna velikosti, otočení nebo ořez fotky. Nechybí ani nástroj pro korekci červených očí, klonovací razítko, nástroj pro srovnání horizontu nebo třeba nová možnost přítomná ve verzi 10, která umožňuje zaměření objektu a rozmazání okolí. Přítomny jsou také nástroje pro vkládání jednoduchých objektů do fotek. Můžete je tak doplnit textem či jednoduchými grafickými tvary. Abyste měli o úpravách dobrý přehled, nabízí se i možnost porovnání výsledného obrázku s jeho původní podobou.

Ukázka automatické optimalizace fotografií

Ukázka automatické optimalizace fotografií

Ukázka automatické optimalizace fotografií

Možnosti organizace a sdílení

Hned v několika nabídkách pak naleznete možnosti, kterými můžete své fotografie publikovat či použít. Každou fotku lze snadno sdílet. Můžete je přímo z prostředí programu poslat emailem, nebo nahrát na Facebook, Picasu nebo třeba YouTube v případě videa. Z fotek lze rovněž sestavit prezentaci, vytvořit album pro publikaci na webových stránkách, kalendář, koláž či složit panorama. Možnosti pak doplňuje dnes stále ještě aktuální možnost vypálit soubory na optické médium.

Možnosti sdílení obrázků

Možnosti sdílení obrázků

Možnosti sdílení obrázků

Obstojí ve velké konkurenci?

Jak lze z výčtu možností vidět, Ashampoo Photo Commander se mílovými kroky dotahuje na ty nejlepší programy v této oblasti. Je výborně funkčně vybavený a nechybí mu ani čeština. Práce s ním je navíc velmi snadná a rychlá. Jediné, co kazilo můj osobní dojem, byla občasná nestabilita aplikace či pomalá odezva v případě náročnějších operací. Svou kvalitou se například se Zoner Photo Studiem měřit ještě nemůže, ale vzhledem k rapidnímu vývoji jej rychle dotahuje. I přes drobné nedostatky lze program určitě doporučit k vyzkoušení. Organizaci i úpravu fotek totiž zvládá výborně.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty