Hlavní navigace

Apple WWDC 2016: nový iOS 10 a macOS Sierra se představují

Letošní vývojářská konference firmy Apple skončila. K jablíčkářům zavítá mnoho zajímavých novinek a jednou z nich je třeba nový systém macOS. Nejde o nic jiného, než resuscitaci patnáct let starého označení - macOS Sierra tak nahradí OS X El Capitan.
Martin Tábor

Sdílet

Microsoft má svůj BUILD a pokračovat můžeme přes Google I/O až ke konferenci WWDC firmy Apple. Každý z velkých hrářů se tak za hojné pozornosti médií snaží představit své novinky a v neposlední řadě upoutat pozornost trhu. V posledních letech je trend také takový, že jednotlivé firmy čím dál těsněji propojují své stávající platformy, takže programátoři by v ideálním případě mohli být schopni vytvořit jednu aplikaci a ta se při sama přizpůsobí desktopu, mobilu nebo i chytrým hodinkám.

 

Apple WWDC 2016 - nová rodina systémů

No a právě na tuto kartu plně vsadil i Apple, který Microsoft předběhl již v systému OS X 10.10, který uměl propojit mobil a desktop, přičemž jste mohli bez problému posílat zprávy nebo zobrazovat oznámení z mobilu právě na desktopovém systému. Nejnovější macOS Sierra jde v tomto ohledu ještě dále a protože i Apple má v současnosti již řadu platforem, přejmenování OS X zpět na macOS je jen zcela logickým krokem. Systém tak dává najevo, že patří do rodiny spolu s iOS, tvOS či watchOS. Inovací se však dočkaly všechny.

macOS Sierra

... se nese ve znamení umělé inteligence. Apple jde však v jednom ohledu na věc zcela jinak než konkurence. I s ohledem na aféru kolem žádosti FBI na spolupráci v prolomení šifrování iPhonu sází Apple na ochranu osobních údajů uživatelů. Hlasový osobní asistent, který je součástí nejnovějšího macOS není pouze terminálem, který odesílá a tlumočí rozhodnutí umělé inteligence běžící kdesi na zahraničních serverech - naopak dotazy a osobní údaje prý nikam neposílá a vše se řeší na vašem počítači. Jak toho Apple po technické stránce dosáhl, je možná malou záhadou.

 

macOS Sierra Preview

 

iOS 10

Mobilní iOS 10 je také jen pokračováním a vylepšením stávajícího systému, ale novinky jsou zajímavé. Kulaté vydání by mělo opět zvýšit rychlost, s čímž souvisí i to, že Apple poprvé zcela nezašifroval jádro systému. To znamená, že svět bude moci více nahlédnout do útrob toho, jak operační systém vlastně pracuje s hardwarem telefonu. Bezpečnost však údajně nijak neutrpí. Vývojáři opět zapracovali na zánovním 3D Touch (ovládání pomoci různého tlaku prstem na displej) - perličkou je třeba ovládání intenzity svítilny. Nová je i funkce Večerka, která je součástí Asistenta probouzení - kdo si cení vlastního zdraví, tomu jistě poslouží.

 

?

Novinky iOS 10

Oba systémy jsou zatím pouze v preview verzi a mezi běžné uživatele se dostanou na podzim tohoto roku. Dostupné budou opět pro velkou škálu nových i starších iPhonů a iPadů, i když některé funkce si užijete jen s těmi novějšími. Příkladem je třeba právě funkce 3D Touch.

Zdroj: apple.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty