Hlavní navigace

Apple uvolnil programovací jazyk Swift jako open-source

Každá aplikace běžící na stolním počítači nebo čemkoli jiném byla napsána pomocí programovacího jazyka. Těch neustále přibývá a Swift od Applu patří mezi nejmodernější. Nyní se z něj stává open-source, a tak jej možná objevíme na nečekaných místech.
Martin Tábor 18. 12. 2015

Sdílet

Minimálně každý středoškolák se něco málo dozvěděl i o programovacích jazycích. Procesory je možné programovat přímo v jejich instrukční sadě, avšak tento přístup by býval velmi brzdil rozvoj výpočetní techniky a dnes by byl již zcela nepoužitelný. Těžko si totiž představit, že programujete pomocí číselných kódů a i pro primitivní úkon potřebujete detailně znát hardwarovou architekturu daného stroje. Takový program byl navíc kvůli různorodosti platforem nepřenosný a pro jiný počítač (architekturu) musel být z velké části přepsán. Změnu tak přinesly až vyšší programovací jazyky, které jsou lépe čitelné pro člověka a zaměřují se hlavně na snadný zápis samotného algormitu. Následnou kompilací poté můžete ze stejného zdrojového kódu získat program spustitelný na různých architekturách.

 Integrované vývojové prostředí Apple Xcode a jazyk Swift

Vyšší programovací jazyky se tedy začaly objevovat relativně brzy a vězte, že pradědeček většiny dodnes používaných jazyků se jmenoval ALGOL a byl vyvinut ve spolupráci USA a Evropy již v druhé polovině 50. let.. C++, Java, C#, PHP, Python nebo JavaScript pak určitě znáte. Jsou to dnes nejpoužívanější programovací jazyky a řada z nich jde ještě dál – jsou tzv. interpretované. Zdrojový kód není vykonáván přímo procesorem, ale tzv. interpretem, což je program, který již na daném počítači skutečně běží – v případě JavaScriptu jde např. o webový prohlížeč.

Ukázka zdrojového kódu v jazyce ALGOL 60 (zdroj: Wikipedia)
 

K těm nejnovějším jazykům pak patří Swift (vydán 2014) od Applu, který je modernější alternativou k dříve používanému Objective-C. Protože se jej Apple rozhodl uvolnit jako open-source, klidně se může stát, že Swift brzy potkáme nejen na iOS a OS X, ale třeba i na Linuxech, obdobně jako C# a .NET od Microsoftu. Chcete-li mít náskok a umět něco neotřelého, třeba máte právě příležitost. Kdo ví, zda právě Swift nebude za pár let stejně užitečný jako C# nebo Java.

Zdroj: swift.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty