Hlavní navigace

Apple myslí bezpečnost vážně. Najme tvůrce šifrovací aplikace pro Snowdena

Před nějakou dobou se rozneslo, že Apple úspěšně vzdoruje americké byrokracii, která se v převážné většině snaží o maximální přehled nad čímkoli. Kvůli nedávné kauze se opět otevřela otázka tzv. "zadních vrátek".
Martin Tábor 6. 3. 2016

Sdílet

V USA se nedávno řešila kauza, která vznikla na základě trestného činu. Po mrtvém pachateli zůstal pouze iPhone, v němž by se ovšem mohly skrývat zajímavé informace pro vyšetřovatele. FBI se tak obrátila na Apple s žádostí o vytvoření „hacknuté“ verze iOS – tu by bylo možno na daný iPhone nahrát a obejít tak zabezpečení, případně alespoň vypnout automatické smazání šifrovaných dat po určitém množstvím chybných zadání hesla, což umožní techniku brute force. Apple se však k požadavku postavil neočekávaně tvrdě a řekl, že žádný takový software zatím neexistuje, sám k datům uživatelů nemá přístup a neplánuje podobné nástroje ani vytvářet.

Signal Private Messenger

Soukromí uživatelů je podle něj na prvním místě a stojí nad významem jednoho konkrétního případu. Vypadá to, že Apple myslí svá slova skutečně vážně a aktuálně jde ještě dál – i když je Messenger v iOS již šifrovaný, v plánu je najmutí Frederica Jacobse, což je vývojář bezpečného komunikátoru Signal Private Messenger pro iOS a Android. To je aplikace, kterou si pro používání vybral i Edward Snowden, takže by šifrování mělo být skutečně na vysoké úrovni. Pro ty paranoidnější z nás je však zřejmé, že slova a skutečné pohnutky se mohou leckdy diametrálně lišit. Konec konců, deklarovaný přístup Applu je skvělá marketingová strategie a spolupráce s úřady často také nese své plody. Proč obě věci nespojit.

Zdroj: macrumors.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty