Hlavní navigace

Apple a Google čelí podezření z kartelové dohody

Kartelové dohody, kdy se dva či více subjektů dohodne na úpravě tržních podmínek, jsou ve většině demokratických států zakázány. V USA nyní podezření z kartelu čelí Google a Apple.
David Sillmen 7. 5. 2009

Sdílet

Člověk by žádné větší propojení od technologických kolosů Google a Apple nečekal. Na venek se tváří jako velcí konkurenti, ovšem v pozadí se klidně mohou domlouvat na cenách, respektive neférově ovlivňovat trh a likvidovat tak ostatní konkurenci. Zatím nikdo neříká, že to Google a Apple skutečně prováděli nebo provádějí. Pravdou ale je, že si na ně právě posvítila americká komise pro ochranu hospodářské soutěže. Donedávna kartelová dohoda v případě těchto dvou firem příliš nepřipadal v úvahu, jelikož nebyli ve většině oblastí svých činností přímými konkurenty.

Obě firmy se ale významně rozkračují do jiných segmentů a konkurovat si začínají. Jedná se například o operační systémy pro smartphony, kdy Google silně podporuje svůj Android, zatímco Apple disponuje silnou základnou v iPhone. Jsou to také internetové prohlížeče Safari a Chrome, co zájmy obou subjektů spojuje. V neposlední řadě Apple se svými službami typu iTunes nebo MobileMe stále více vstupuje na internetový trh. Rovněž Google chystá internetový obchod pro Android aplikace.

To vše ještě nezavdává podezření z kartelové dohody. Ale kromě toho, že zkoumání kartelového potenciálu může probíhat i náhodně, je tu ještě jedna opravdu velká záminka. Eric Schmidt, CEO Google a Arthur Levinson patří do vedení obou společností.

Zdroj: NYT

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty