Hlavní navigace

Any Video Converter - víc než pouhý konvertor

Petr Knap

Any Video Converter je jedním z řady zdarma dostupných konvertorů, které na první pohled vypadají stejně. Z této řady jej však odlišují zajímavé bonusové funkce, díky kterým se z něj stává velice zajímavá aplikace téměř pro každého.

Sdílet

Hlavní okno Any Video Converteru je rozděleno do čtyř hlavních oblastí. V horním pruhu jsou tři základní akce - přidání, stažení a zkonvertování videa. V levém sloupci nalezneme seznam již stažených a zkonvertovaných videí. V pravém sloupci jsou možnosti nastavení. A největší část okna (uprostřed) zaujímá hlavní seznam aktuálně zpracovávaných videí - ihned po spuštění v tomto seznamu vidíme jednoduchý návod jak na věc.


Hlavní okno programu Any Video Converter

Základní použití Any Video Converteru je velice jednoduché. My se proto zaměříme na bonusové funkce. Nejenom, že si ukážeme, jak stáhnout video z YouTube, ale i jak převést nahrané video z televize do formátu DVD a následně vypálit na kompaktní disk bez reklam a šumu.

Stažení videa z internetové služby

Stažení videa z internetových služeb YouTube, Google Video a Nico Video je s pomocí Any Video Converteru velice snadné. Nejprve si video na jedné ze služeb nalezneme.


Video na serveru YouTube.com

Následně si z adresního řádku prohlížeče zkopírujeme adresu a v okně Any Video Converteru klikneme na velké tlačítko stáhnout. Tlačítko stáhnout je hned vedle tlačítka přidat video.


Okno pro import videa z internetu

Do okna sloužícího k importu videa z internetu vložíme zkopírovanou adresu. Kliknutím na ikonku žluté složky můžeme vložit další adresu. Pokud již máme všechny adresy překopírovány, nezbývá, než kliknout na tlačítko Start Download!


Průběh stahování videa z internetu

Aktuálně stahované položky zobrazuje Any Video Converter v hlavním okně. Nestažená videa jsou označena červenou barvou. Po dokončení stahování se obarví na černo a zařadí se do seznamu stažených videí v levém sloupci.

Převod videa a vypálení na DVD

Nyní, když už máme video staženo z YouTube, můžeme jej převést do formátu DVD. Samozřejmě můžeme tento postup uplatnit i na jakékoliv jiné video z pevného disku. Stačí jej přidat do seznamu pomocí tlačítka přidat video.


Formát: K vypálení na DVD

Požadovaný video soubor k převodu zaškrtneme a v nabídce formátů zvolíme K vypálení na DVD. Celý proces konverze videa odstartujeme kliknutím na tlačítko konverze. Průběh můžeme sledovat ve sloupečku nazvaném stav. Po dokončení konverze nás Any Video Converter nechá zvolit mechaniku (rekordér), typ disku, rychlost zápisu, velikost videa a označení disku.


Možnosti před vypálením videa na DVD

Zvolíme si požadovanou DVD vypalovačku, vsuneme prázdný disk, přepíšeme označení disku, například na Big Buck Bunny, a klikneme na tlačítko vypálit. Popřípadě kliknutím na tlačítko zavřít zavřeme dialog pro vypalování a film nalezneme v požadovaném formátu na pevném disku. Abychom se k němu dostali, musíme kliknutím označit běžně používané videoformáty v levém sloupečku a stisknout tlačítko výstupní složky (tlačítko je dole vlevo a z jeho popisku je zobrazeno pouze výstupní slo...).

Spojování video souborů

Občas se stane, že se k nám dostane video, které je rozdělené na několik částí (zpravidla jde o instruktážní videa). Každá tato část je jeden soubor, proto při snaze vytvořit DVD disk výše popsaným způsobem dojde k vytvoření několika DVD disků. Každého proto napadne, že je nutné videa nejdříve spojit. Jenže jak na to?


Spojování video souborů

S pomocí klávesy shift (výběr od do) nebo ctrl (výběr položky po položce) si v hlavní části okna vybereme videa, která chceme spojit. Na jedno z vybraných videí klikneme druhým tlačítkem myši a zvolíme spojit videa. Videa se spojí podle pořadí v seznamu. Video, které je nejvýše, je první. Spojená videa poznáme tak, že se řádky s nimi přebarví na šedo a text se zkosí. Střih a efekty (viz níže) musíme provádět s každým souborem zvlášť, nicméně při konverzi se videa spojí do jednoho celku (např. do jednoho DVD disku).

Stříhání videa

Další užitečnou funkcí Any Video Converteru je střih videa. Ten oceníme především u záznamů z televizního vysílání. Pokud si například nahrajeme pořad z televize, zpravidla obsahuje reklamy. Reklamy však můžeme s Any Video Converterem velice snadno vystříhat.

Pod oknem náhledu videa klikneme na ikonku nůžek, čímž si aktivujeme jinak skryté okno střihu videa.


Stříhání videa

V okně určeném pro stříhání videa vidíme několik ikon, zleva: přehrát, přehrát úsek, přeskočit na předchozí stopu, přeskočit na následující stopu, začátek střihu, konec střihu, nový úsek, vypnout zvuk a změna hlasitosti. K odstranění reklam budeme využívat nových úseků (ikonka listu), začátku střihu (ikonka hranaté závorky [) a konce střihu (ikonka hranaté závorky ]).

V záznamu videa nalezneme první reklamu, před jejím začátkem záznam pozastavíme (pauzou) a vytvoříme konec střihu. Tím se nám vytvoří první stopa, která začíná začátkem záznamu a končí těsně před první reklamou. Nyní vytvoříme nový úsek a nalezneme konec reklamy. Opět zde záznam pozastavíme v rozumné vzdálenosti (tak, aby na sebe úseky navazovaly) a vytvoříme začátek střihu. Celý postup opakujeme tak dlouho, dokud nemáme vystříhány všechny reklamy. Nakonec vše potvrdíme stiskem OK. Pro jistotu doporučuji po každém vytvořeném úseku stisknout ještě použít.

Ořez a efekty videa

Poslední důležitou funkcí v Any Video Converteru je ořez a efekty videa. Tuto funkcionalitu nalezneme pod ikonkou kouzelnické hůlky, která je umístěna pod náhledem videa vedle ikonky nůžek. Funkce ořezu a efektů videa využijeme především k odstranění černých pruhů a k mírnému zlepšení kvality obrazu.


Oříznutí černých pruhů

Oříznutí černých pruhů provedeme na kartě s ikonkou nůžek. Nejprve ze všeho musíme odškrtnout volbu zachovat poměr stran. Nyní již můžeme změnit rozměr v jedné z os (většinou v ose Y). Ořez se bohužel neprovádí vzhledem ke středu, ale k levému hornímu okraji, proto je nutno celý výřez posunout. Posunutí zpravidla používáme o polovinu velikosti oříznutí. Například v tomto případě jsme ořízli 80 px v ose Y, proto nyní posuneme pozici o 40 px od horního okraje (80/2 px v ose Y). Vše si nádherně sedne a výsledné video již nebude obsahovat černé pruhy.


Efekty videa

Nyní je čas využít efekty. Ty nalezneme na kartě s ikonkou filmového pásu. K dispozici máme možnost změnit jas, kontrast a sytost obrazu. Pokud se nám zdá film moc vybledlý, můžeme mu dodat barvy. Ovšem nejdůležitějším efektem je doostření. Doostření nalezneme v nabídce dalších efektů a poslouží nám ke zlepšení kvality rozmazaného záznamu. Nejedná se o žádný zázrak, nicméně při aplikaci na videa natočená mobilním telefonem můžeme získat podstatně lepší výsledek. I zde po skončení potvrdíme změny stiskem tlačítka OK.

Konvertuj!

Na závěr již nezbývá, než výsledné video zkonvertovat kliknutím na velké tlačítko konverze v horní části okna. Any Video Converter určitě není tím nejhezčím nebo nejdokonalejším konvertorem, nicméně musíte uznat, že nejde o pouhý konvertor. Díky svým bonusovým funkcím má celou řadu fanoušků a není se čemu divit. Jedná se o ucelený nástroj, který zastoupí spoustu programů a vyplatí se jej minimálně vyzkoušet.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty