Hlavní navigace

Amazon Kindle - 3 miliony za smazanou knihu

David Sillmen

Poté co Amazon smazal jednomu z majitelů a uživatelů Amazon Kindle, pravděpodobně nelegálně získanou knihu, z jeho čtečky a dostal se před soud, zaplatil raději pokutu dosahující takřka tří milionů korun.

Sdílet

Tento případ, ačkoliv nebyl první svého druhu, vzbudil hodně velký rozruch. Před nějakou dobou smazal Amazon uživateli čtečky Kindle knihu 1984 od George Orwella. Amazon byl v zásadě v právu – uživatel na knihu nedisponoval patřičnými právy a pravděpodobně si ji do čtečky nahrál pirátským způsobem. Jenže veřejnost i dotyčného znepokojil způsob, jakým bylo vymazání provedeno – na dálku. Je už docela zvykem, že v takových případech se vzedme vlna nevole z nadměrné kontroly soukromého obsahu velkým molochem.

<p>&#160;</p>

Ukázalo se, že postiženým uživatelem je navíc školák, který četl knihu do školy a měl u ní vypsané četné poznámky, které rovněž zmizely. To už pro Amazon před soudem začalo vypadat nepříjemně, a tak se společnost raději rozhodla pro smírnou cestu. Mimosoudním vyrovnáním zaplatí školákovi 150.000 dolarů, tedy necelé tři miliony korun.

Mnohem důležitější je ale precedens, který toto mimosoudní vyrovnání položilo. Amazon se totiž – byť to není nijak právně vymahatelné – zavázal, že v budoucnu k podobnému mazání nelegálně získaných knih přistoupí jen tehdy, bude-li k tomu mít povolení od soudu. Amazon se tak snaží aspoň trochu utišit kritiku, když se v souvislosti s tímto případem provalilo, že společnost obsah vlastně jen „pronajímá“ a může si ho kdykoliv vzít zpět.

Zdroj: Magnus

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty