Hlavní navigace

AIMP - lepší než Winamp?

Martin Zachar

Ne zcela neznámý přehrávač, který se specializuje na audio soubory, se dostal do rukou i nám. V článku se dozvíte jeho výhody a nevýhody, základní práci s ním a možnosti obslužných programů.

Sdílet

Stručný přehled

Přehrávač je často přirovnáván k Winampu, protože toho mají hodně společného. Jak ve vzhledu, tak v ovládání. Už jen základní skin nám ukáže podobný vzhled a to nejen v tlačítkách play, pause, stop a předchozí či další skladba.

 

(nahoře Winamp, dole AIMP 2.50)


Jednou z prvních věcí, na které se jistě po nainstalování zaměříte, jsou funkce, jakými AIMP oplývá. V základním okně můžete vidět přehledné ovládání, tlačítka pro zobrazení playlistu, ekvalizéru a nastavení vizualizace. Samozřejmě zde nechybí ani tlačítka pro Opakování a Náhodné přehrávání.


Mezi novinky (co ve Winampu nebyly), na které jsem narazil, patří Nastavení automatického vypnutí. Po stisknutí intuitivně vyhlížejícího tlačítka dojde k otevření snadně nastavitelného formulářového okna. Zde si můžete vybrat mezi vypnutím počítače, zavřením AIMP nebo spuštěním přehrávání. Pro vypnutí je ještě rozšířené nastavení, kde si můžete vybrat mezi vypnutím, odhlášením nebo hibernací. Dále si můžete zvolit provedení akce po nastaveném čase, po dokončení přehrávání playlistu nebo po přehrání zadaného počtu skladeb. Po vybrání jedné z možností se vám v hlavním okně AIMP začne odpočítávat čas do provedení vybrané akce.

 


V hlavním okně můžeme dále vidět běžící text, kde jsou zobrazeny informace typu: Název skladby, Album, Interpret, Délka audio souboru, jeho vzorkovací frekvence či datový tok. Přesně dle vašeho gusta si tento běžící text můžete jednoduše nastavit v Šablonách. V tomto oddíle je možno si taktéž nastavit zobrazování textů v playlistu, řádků pro seznam skladeb a řetězec pro kopírování. V hlavním okně je pro kopírování tlačítko, které vám zkopíruje právě přehrávanou skladbu do Clipboardu.

 


Další novinkou je streamování přímo z internetu. Můžete si tak streamovat vaše oblíbené rádio. Nastavit zde lze rozdělení souborů a dokonce i proxy server.


Nastavení

Přehledné nastavení vám dovoluje nastavit všechno od klávesových zkratek až po způsob přidávání souborů do playlistu. Možnosti jsou opravdu velké, proto si ty důležitější projdeme.


Klávesové zkratky

Určitě vám to ušetří hodně klikání a minimalizování, když si nastavíte klávesové zkratky. V AIMP je možnost nastavit si místní a společné klávesové zkratky. Místní se použijí, pokud máte okno AIMP aktivní (jste na něj přepnutí) a společné kdykoliv. Své klávesové zkratky můžete nastavit na jakoukoliv činnost. Mezi nejpoužívanější se určitě řadí play/pause, stop, vymazat playlist, přidat do playlistu a jim podobné. Ale jsou zde i vychytanější klávesové zkratky, mezi které počítám Upravit tagy, zobrazit informace o souboru nebo seřadit playlist podle vybraného aspektu.

 


Nastavení playlistu

Zde si můžete nastavit vše, co se týká playlistu. Mezi důležité bych zařadil nastavení zobrazení Času, Číslování a Názvů. Dále nastavení akce po dokončení přehrávání playlistu nebo při přetáhnutí souborů do playlistu (Drag & Drop). Dokonce lze nastavit přidávání jednotlivých souborů do existujícího nebo nového playlistu.

 


Systém

Tento oddíl zahrnuje nastavování tray ikony a přiřazování souborů. Pro tray ikonu jsou zde možnosti pro akci po kliknutí, dvojkliknutí. Taky si můžete nastavit vzhled ikonky a zobrazování informací o souboru po najetí na ni. Asociace se soubory je typicky stejná, jako u většiny podobných programů. Máte na výběr několik přípon, u nichž je check box, kterým můžete zapnout asociaci daného typu souborů k AIMP.

 


Skiny

Pro mnohé uživatele velmi důležitá součást. Ne každý chce totiž, aby jeho AIMP vypadal naprosto stejně jako jeho kamaráda. Proto je zde velká sbírka již hotových skinů. K dispozici jsou zde. Jejich aplikace se mi zdá zbytečně komplikovaná. Musíte totiž otevřít stažený soubor (skin) v programu AIMP. Otevře se Vám tím Nastavení skinů, kde si daný skin můžete aplikovat na Váš přehrávač. Bohužel však pro přidání dalšího skinu stejným postupem musíte zavřít Nastavení skinů a opět jej otevřít. Jedná se o takový refresh tohoto formulářového okna, abyste mohli nový skin v nabídce vidět. Rozhodně zde chybí tlačítko pro přidání nového skinu, které by refresh provedlo samo.


Ale ani toto není konečná volba vašeho skinu, ještě si totiž můžete vybrat barvu písma a některých komponent přehrávače. Což vzhled znova razantně změní.

 


Playlist

Tato část přehrávače je řešena opravdu intuitivně. Tlačítko + a - pro přidávání souborů či adresáře do playlistu a jejich mazání. Dále tlačítko pro seřazení podle zvoleného kriteria a vyhledávání zadaného řetězce v playlistu. Mezi novinky (opět porovnávám s Winampem) bych zařadil Záložky, které zde reprezentují jednotlivé playlisty. Můžete si mezi nimi jednoduše přepínat, zavírat a otvírat nové, do kterých si budete přidávat skladby.

 


Minivzhled

Za zmínku stojí i již známé přepnutí do nějaké menší podoby. Zde je to řešeno opravdu malým dalo by se říct pruhem se všemi potřebnými tlačítky (play, pause, stop, další, předchozí, otevřít soubory, přechod do většího zobrazení) a nastavením hlasitosti. Když na něj najedete, zobrazí se vám nad ním další rámeček s informacemi o skladbě a postupu přehrávání, ve kterém je obsažena spousta dalších tlačítek, které normálně najdete ve velkém zobrazení přehrávače. Například je zde tlačítko pro Nastavení, Náhodné přehrávání nebo Opakování.

 

 


Tray ikona přitom reprezentuje vzhledem aktuální stav přehrávače (play, pause a stop). Takže můžete jednoduše tímto tlačítkem pozastavit či pustit přehrávání. Když na tray ikonu najedete, přehrávač se stane aktuálním a přenese se před otevřená okna, která jej zakrývají.


Ekvalizér

Ekvalizér v AIMP si určitě svými možnostmi zaslouží svou část v tomto článku. V žádném přehrávači přece nemůže pořádný ekvalizér chybět. Obsahuje možnosti nastavení decibelů pro jednotlivé frekvence, což není ani tak překvapující. Spíše má zajímavé další funkce. Můžete si zde nastavit rychlost přehrávání od 50% rychlosti až po 150%. Dále tempo, ale zde je možnost nastavit jej jen v rozmezí od 0.8x do 1.5x. Pak Pitch, pomocí čehož můžete dělat ten cool efekt, jako byste mluvili za použití heliového balonku. A ještě nesmíme zapomenout na Flanger, Echo a Reverb.

 

 

Obslužné programy

 

Audio konvertor

Přehrávač má defaultně přibalen audio konvertor, který můžete při instalaci samozřejmě odškrtnout a tím pádem neinstalovat. Ale nikdy nevíte, kdy se něco takového může hodit. Jednoduché prostředí vás přímo navádí k práci s ním. Jednoduše přidáte soubory a vyberete konečný formát. Ještě si můžete upravit některé hodnoty pro konverzi, jako je odstranění původních souborů, kvalita nového souboru a samozřejmě umístění, kam se mají zkonvertované soubory uložit.

 

(vlevo konvertor, vpravo recorder)


Audio recorder

Pokud máte mikrofon, pak možná využijete další z defaultních součástí AIMP, kterou je opět jednoduché nahrávání zvuků. U něj si můžete taktéž nastavit formát nahrávaného souboru, jeho kvalitu a přenosovou rychlost. Hlasitost, úroveň signálu a v neposlední řadě samozřejmě i zařízení, pomocí kterého chcete zvuk nahrávat.


Tag editor

Třetí součást nainstalovaného přehrávače je Tag editor, kterým si můžete upravovat, jak již z názvu vyplývá, tagy vašich audio souborů. Můžete převádět z ID3v1 do ID3v2 a naopak. Můžete samozřejmě upravovat i jednotlivé tagy nebo tag odstranit. Pokud ale nechcete vyplňovat tagy u mnoha souborů jednotlivě, můžete využít Automatických tagů, které pro vás vytvoří Tag editor z názvů a interpreta.

 

 

(vlevo tag editor, vpravo audio library)


Audio library

Poslední z řady součástí AIMP. Pomocí tohoto nástroje si můžete vytvořit svou audio knihovnu. Zde pak najdete veškeré informace o dané skladbě, jako jsou Název, Interpret, Album, Žánr, Velikost souboru a další. Taky si můžete své skladby hodnotit a poté si zde najít např.: nejlepších sto. Je zde vestavěna i malá podoba přehrávače, takže si zde můžete skladby i rovnou přehrávat.

 

Výhody a nevýhody

Výhody:

  • Jednoduché intuitivní ovládání
  • Skiny
  • Vestavěné programy (konvertor, knihovna, tag editor a nahrávání zvuku)
    Přehledné nastavení
  • Možnost více playlistů v podobě záložek
  • Nastavitelné vypnutí počítače

Nevýhody:

  • Nemožnost úplného zminimalizování okna
  • Nepřehledné přidávání nových skinů
  • Přehrávání pouze audio souborů

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty