Hlavní navigace

Advanced SystemCare udrží váš počítač v kondici

Josef Vavřina

Častou bolestí našich počítačů s operačním systémem Windows je jejich zaneřádění, které v tom lepším případě počítač pouze zpomalí. Programů pro optimalizaci běhu systému je hned několik, v tomto článku se podíváme na Advanced SystemCare.

Sdílet

Po nějaké době používání počítače se může u někoho začít projevovat znatelné zpomalení systému. V dřívějších verzích operačního systému Windows to byl poměrně častý problém, s novějšími již ustupuje do pozadí, nicméně nezmizel úplně a pokud chcete systému alespoň částečně navrátit jeho rychlost, kterou měl po čisté instalaci, jste nuceni sáhnout po nějaké aplikaci určené k optimalizaci. Těch je na výběr velké množství od jednoúčelových utilit po veliké balíky obsahující hned několik aplikací, každou s jinou funkčností. Advanced SystemCare patří do této druhé kategorie.

Instalace a první spuštění

Během instalace na své uživatele nachystali vývojáři známý chyták s označenou možností změny domovské stránky vašeho internetového prohlížeče. Tato „nepříjemnost“ je u freeware aplikací poměrně častá, chtěl jsem pouze upozornit uživatele, kteří bezmyšlenkovitě odklepávají tlačítko „další“ pro postup v instalaci. V dalším kroku instalace je vám nabídnuta i možnost instalace dalších  freeware aplikací od společnosti IObit, autorů Advanced SystemCare. Stáhnout tak můžete rovnou i Security 360, Game Booster nebo Smart Defrag pro ještě větší optimalizaci (při neopatrném použití možná až zničení) systému. Na konci instalace si pak už jen vyberete jeden ze dvou nabízených vzhledů (černá nebo bílá) a jazyk uživatelského prostředí, kde nechybí ani čeština.

<p>&#160;</p>

Advanced SystemCare v černém provedení. Vybrat si můžete i bílou variantu

Program vám pak doporučí vytvoření bodu obnovy, který se může hodit v případě, že to s optimalizací přeženete a počítač se stane na čas nepoužitelným. Můžete programu i poručit vytvoření bodu obnovy při každém spuštění PC.

Nabídka Advanced SystemCare

Funkce Advanced SystemCare jsou rozděleny do 4 částí. První z nich je nazvána Úvod, kde můžet sledovat základní informace jako je verze programu, datum aktualizace, poslední sken nebo statistiky. Máte zde také přehled o stavu služeb jako je autoúdržba nebo autoaktualizace. Tyto funkce jsou ale ve free verzi nedostupné. Druhá skupina nese název Denní údržba. Zde může uživatel spouštět nástroje pro vyhledání a odstranění spyware a adware, údržbu registru nebo úklid soukromí a smazání zbytečných souborů. Možná je to slovíčkaření, ale údržba registru není tak častá jako ostatní přítomné funkce a tak sem asi nepatří a hledal bych ji nejspíš jinde.

<p>&#160;</p>

Nastavení čištění soukromí internetových prohlížečů i dalších aplikací

Vyjmenované nástroje si můžete také poměrně jednoduše nastavit. Možnosti nastavení nejsou sice nijak ohromující, ale i tento základ postačí. Upravit tak můžete podrobněji  například části registru určené ke kontrole. V případě čištění soukromí je také možné určit, zda chcete u prohlížečů mazat historii, cookies nebo hesla. Každý z pětice hlavních prohlížečů na trhu má přizpůsobenou nabídku pro sebe. Samotné vyhledávání a oprava chyb pak probíhá velmi rychle. O nalezených chybách je uživatel ihned informován a před jejich odstraněním se samozřejmě může podívat na jejich seznam a podrobnosti.

<p>&#160;</p>

Skenování v průběhu – při kliknutí na počet nalezených chyb se zobrazí podronosti

Další skupina utilit obsažená v Advanced SystemCare je nazvána Diagnóza systému. Zde by měla být hlavní funkcí optimalizace systému pro vaše požadavky. Ta je ale bohužel ve free verzi velmi osekaná. V nastavení si můžete vybrat z profilů pro optimalizaci počítače a sítě. Mezi optimalizacemi počítače tak naleznete profily pro maximální možný výkon, zábavu, administrativu nebo třeba server. Bohužel jediná aktivní možnost je zde základní optimalizace, ostatní jsou dostupné až v placené verzi. Navíc vás aplikace ani nenechá nakouknout pod pokličku a nepoznáte tak podrobnosti nastavení jednotlivých profilů a rozdíly mezi nimi.

<p>&#160;</p>

Advanced SystemCare obsahuje spoustu užitečných utilit pro správu systému

Poslední skupina, nesoucí název Utilitky, je zdaleka nejpočetnější. Obsahuje celou řadu jednoúčelových prográmků pro seřízení, bezpečnost a správu systému. Nalezneme tak zde  například nástroje pro souborové systémy, defragmentaci, bezpečné mazání souborů, zálohu systému a ovladačů, správu programů spouštěných se startem systému, odinstalování programů a další více či méně důležité a potřebné utility.

Postačí verze zdarma?

Několikrát jsem v článku zmínil omezení freeware verze aplikace. Ty hlavní jsou nemožnost provozu automatizovaných činností, jako je autočištění nebo autoaktualizace a také omezené možnosti optimalizace počítače a připojení pro vaše požadavky.

<p>&#160;</p>

Občas můžete narazit na toto upozornění, které oznamuje nefunkčnost vybrané funkce ve free verzi

Pokud vám tato omezení vadí, zkuste se poohlédnout po konkurenčních aplikacích nebo si zaplaťte Pro verzi Advanced SystemCare. Ten ale i v základní verzi nabízí velké množství utilit pro základní optimalizaci systému.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty