Hlavní navigace

Acronis True Image 2012: pohodlné zálohování v novém roce

Společnost Acronics přichází s novou verzí populárního programu True Image Home v české lokalizaci. Pojďme se seznámit se základními funkcemi a novinkami, které tento zajímavý software přináší.
Petr Tumajer 29. 11. 2011

Sdílet

Zálohování obsahu počítače patří mezi důležité činnosti, které není radno opomíjet. V příslušné sekci Stahuj.cz je k dispozici celá řada freeware i shareware aplikací, které zálohování usnadňují nebo automatizují. Mezi výjimečné aplikace tohoto typu patří bezesporu program Acronis True Image Home 2012, který je distribuován jako shareware se zkušební lhůtou 30 dní.

Úvodní okno průvodce instalací.

Úvodní okno průvodce instalací.

Úvodní okno průvodce instalací

Společnost Acronics pravidelně přichází i s českou lokalizací tohoto software a výjimkou není ani verze pro rok 2012. Program je vybaven přehledným uživatelským rozhraním, které umožňuje jednoduchou obsluhu. Proto je aplikace vhodná i pro méně zkušené uživatele.

Okno aplikace (záložka Začínáme).

Okno aplikace (záložka Začínáme).


Okno aplikace (záložka Začínáme)

Zkušení uživatelé ocení pokročilé volby pro nastavení zatížení procesoru, omezení zápisu na disk nebo omezení datového toku v případě zálohování v síti.

Pokročilé volby pro zálohování disku.

Pokročilé volby pro zálohování disku.

Pokročilé volby pro zálohování disku


Základní funkce

Mezi základní funkce programu patří samozřejmě zálohování a obnova dat. K důležitým vlastnostem patří snadná tvorba zaváděcích (bootovatelných) médií v podobě CD/DVD disků, které jsou přímo z prostředí programu vypáleny. Je možné vytvořit také ISO obraz pro pozdější vypalování a jako další zaváděcí média jsou podporovány i diskety a USB flash disky.

Volby pro výběr obsahu zaváděcího média.

Volby pro výběr obsahu zaváděcího média.


 Volby pro výběr obsahu zaváděcího média


S aplikací je možné vytvářet různé typy záloh. Jedná se především o zálohy kompletních diskových oddílů včetně systémových nebo zálohy vybraných souborů a složek. Samozřejmostí je možnost zálohování vybraných typů dat (obrázky, dokumenty atd.) nebo zálohování e-mailů.

Konfigurace zálohování e-mailů.

Konfigurace zálohování e-mailů.


Konfigurace zálohování e-mailů

Jsou zde k dispozici všechny základní způsoby tvorby zálohy: plná, přírůstková a rozdílová. K zajímavým funkcím patří tzv. Nonstop zálohování, které vytvoří počáteční plnou zálohu dat a potom jsou automaticky ukládány změny chráněných souborů každých pět minut. Proto je možné obnovení souborů k určitému časovému okamžiku (verzi souboru).

Aplikace podporuje umístění zálohy na pevné nebo externí disky (rozšířená podpora velkých disků 2TB+), vyměnitelná média, online úložiště Acronics (zdarma k dispozici po dobu 30 dní) nebo síťové NAS boxy přístupné prostřednictvím SMB protokolu. Program automaticky kontroluje validitu vytvořené zálohy.

Obnovu zálohovaných dat je možné realizovat různým způsobem: z prostředí operačního systému, připojení zálohy jako virtuálního disku nebo pomocí zaváděcího média. Obnova systému, disků nebo jednotlivých souborů je realizována v grafickém uživatelském rozhraní a pomocí přehledných průvodců.

Obnova disku.

Obnova disku.

Obnova disku

Výše uvedené základní funkce byly stručně představeny již v dříve uvedeném článku Acronis True Image Home 2011 v češtině. Nyní se pojďme seznámit s novinkami, které přináší verze pro rok 2012.

Novinky

Kromě vylepšeného jádra, které umožňuje rychlejší tvorbu zálohy, patří k nejvýznamnějším novinkám funkce pro synchronizaci. S touto funkcí můžete snadno synchronizovat obsah adresářů umístěných v jednom počítači nebo různých počítačích vzájemně propojených místní sítí nebo internetem.

Záložka Synchronizace.

Záložka Synchronizace.


Záložka Synchronizace

Stejně jako úlohy pro zálohování, je možné i úlohy synchronizace konfigurovat pomocí přehledného průvodce. V nástrojové liště záložky Synchronizace stačí kliknout na tlačítko Nová synchronizace. Nejprve je k dispozici okno pro volbu adresářů, jejichž obsah chceme synchronizovat. Další okno průvodce obsahuje volby pro synchronizaci s Dalším počítačem a online úložištěm nebo synchronizaci Lokálních složek.

Tvorba nové synchronizace (úvodní okno průvodce).

Tvorba nové synchronizace (úvodní okno průvodce).


Tvorba nové synchronizace (úvodní okno průvodce)

Jestliže zvolíte Další počítač a online úložiště a máte na serveru Acronics vytvořen svůj účet, můžete toto online úložiště využívat při synchronizaci (zaškrtnutím příslušné volby v posledním okně průvodce). Obsah vybraných adresářů je potom synchronizován nejen v příslušných počítačích, ale i se zálohou na online úložišti. V tomto případě je možné vracet změny v souborech, ke kterým došlo následkem synchronizace (procházení verzí synchronizovaných souborů).

K zajímavým možnostem patří možnost přizvání další osoby k vytvořené synchronizaci. Pomocí příslušné volby (Přizvat účastníky) můžete přímo z prostředí programu odeslat e-maily s pozvánkou ke sdílení synchronizace. Tímto způsobem je možné pohodlně sdílet fotografie nebo dokumenty s přáteli nebo kolegy, za předpokladu, že i v jejich počítačích je instalován Acronics True Image.

Některé novinky byly zmíněny již dříve. Je to například podpora NAS boxů nebo podpora disků větších než 2TB. Dále můžeme uvést integraci rozhraní online backup do prostředí programu, nový systém logů a snadnější přístup k funkci pro tvorbu zaváděcích médií.

Závěr

Aplikace Acronics True Image patří k osvědčeným a kvalitním nástrojům pro zálohování. Program je dobře využitelný v domácnostech, kancelářích i menších a středně velkých firmách. Kladně hodnotím přehledné uživatelské rozhraní a snadné ovládání včetně možností pokročilých uživatelských voleb při tvorbě úloh pro zálohování.

Verze pro rok 2012 navíc přináší velmi zajímavou novinku v podobě funkce pro synchronizaci. Tato funkce umožňuje nejen standardní synchronizaci obsahu vybraných složek v lokálním počítači nebo různých počítačích, ale je dobře využitelná i při sdílení obsahu těchto složek s dalšími uživateli.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty