Hlavní navigace

A jsou tu opět autorská práva. Apple si patentoval blokování fotoaparátu

Začalo to u "hloupých" telefonů, kde často nešlo ztlumit zvuk spojený s pořízením fotografie. Dnešní smartphony toto obvykle umožňují, a tak může být cokoliv a kdokoliv nepozorovaně snímán ve vysokém rozlišení. Časy se ale nejspíš opět změní.
Martin Tábor

Sdílet

„Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ (J. S. Mill) Tímto výstižným citátem bychom mohli začít. Když jste ještě před deseti lety chtěli pořídit fotografii, museli jste s sebou ve většině případů mít digitální nebo klasický analogový fotoaparát, který měl je jeden účel – pakliže jste jej vyndali, nejspíše jste chtěli fotit. Dnes je situace zcela jiná a zařízení s názvem smartphone integruje stále více funkcí. 

Nový patent Applu – kinorip již nepořídíte

Když se na zastávce MHD rozhlédněte kolem sebe, možná napočítáte i několik desítek lidí, kteří si ze všech sil snaží krční páteř poškodit ještě před dosažením středního věku. Jestli jim jde o sdílení informací na sociálních sítích, dosažení rekordu v nějaké hře, anebo chtějí na sociální sítě umístit právě vaši fotografii s náležitým komentářem, už ale zjistíte jen těžko. Na tom se asi brzy nic nezmění, leč Apple chystá revoluci jinde.

Přídavný fotoaparát pro mobily značky Ericsson (CommuniCam MCA-10)

Velkým problémem (hlavně pro autory a majitele licencí) je ovšem natáčení a focení kulturních akcí, výstav atp. Nový patent se obecně týká zařízení, které ve spolupráci s firmwarem dokáže zablokovat focení určitého prostoru. Princip je na bázi infračerveného záření, takže vysílač umístěný např. za filmovým plátnem informuje telefon, že zde „nic k vidění není“. iPhone (či jiné zařízení) pak uživateli sdělí, že pakliže chce fotit, musí objektiv namířit jinam (např. na slečnu na vedlejším sedadle). Součástí patentu je i přenos informací, což může třeba v galerii umožnit zobrazení popisku k danému obrazu a zároveň odmítnout jeho vyfocení.

Zdroj: patentlyapple.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty