Hlavní navigace

8 let s iPhonem, který způsobil revoluci na trhu mobilních telefonů

Coudy

Iphone před nedávnem oslavil osmileté výročí svého prvního prodeje. Od jeho uvedení, až dosud vyvolává stále mnoho negativním, ale i pozitivních ohlasů. Ať je to tak či jinak iPhone výrazně změnil trh s mobilními telefony.

Sdílet

 Přípravu prvního iPhone společnost Apple oznámila 9. ledna 2007. Oficiální představení na Macworld konferenci neuváděl nikdo jiný, než dnes již legendární Steve Jobs. Applu se tehdy velmi povedla reklamní kampaň, která udělala ze samotného telefonu velký hit, již několik měsíců před samotným zahájením prodeje. Samotný prodej koncového produktu se tak konal v USA 29. června 2007. Po prvních třiceti hodinách se prodalo 270 000 kusů iPhonů první generace. Společně se teď podíváme, jak šel čas s iPhonem.

iPhone první generace

Jak, jsme již výše psali, jednalo se o první dotykový telefon od firmy Apple. Fungoval v té době pod operačním systémem iPhone OS, který byl později přejmenován na iOS, tak jak ho známe dosud. Po hardwarové stránce byl vybaven v roce 2007 velmi nadprůměrně. Obsahoval procesor Samsung S5L8900 s taktem 412 MHz a disponoval operační pamětí o velikosti 128 MB. Pro uložení uživatelských dat bylo připraveno 4,8 nebo dokonce 16 GB flashové paměti. Jako software byl defaultně nainstalovaný iOS ve verzi 1.0, který bylo možné upgradovat až na verzi 3.1.3. Dále telefon samozřejmě disponoval technologií Wi-Fi a Bluetooth a fotoaparátem s rozlišením 2.0 Mpx. Obrazovka byla o velikosti 3.5 palce s rozlišením 480×320 px s poměrem stran 3:2.

iPhone 3G

Iphone 3G byl uveden na začátku června roku 2008. Mezi jeho nové vlastnosti oproti předchozí generaci patřila podpora UMTS sítí, GPS navigace a nepatrné změny hardwaru. Velkou změnou oproti předchůdci pak bylo provedení ve dvou barvách a to konkrétně černé a bílé. Bohužel kryt zadní strany již nebyl z hliníku, ale z plastu. Dodáván byl již ve verzi iOS 2.0 s možností vylepšení na verzi 4.2.1.

iPhone 3GS

O rok později byl představen nový model iPhone 3GS a Apple tak do budoucna představil svůj nový tik-tak proces, který znamená, že každý rok bude představen nový model iPhonu. Nový model se oproti předchůdci po designové stránce prakticky nelišil. Hlavní změny se tak odehrály na hardwarové stránce. 3GS dostal procesor Samsung S5PC100 s taktem 600MHz a zdvojnásobenou kapacitu operační paměti na 256 MB. Nově přibyla možnost volby 32 GB uložiště a jako první iPhone byl schopen nativně natáčet video. Fotoaparát dostal rozlišení 3MPix.  Dodáván byl s verzí iOS 3.0 a je možné ho vylepšit na verzi 6.1.6.

iPhone 4

V červnu roku 2010 spatřil světlo světa iPhone 4 a ten se již výrazně lišil od svých předchůdců. Oblá záda byla nahrazena ostře řezaným šasi, které se skládalo z přední a zadní skleněné strany. Procesor byl zvolen Apple A4 taktovaný na 796 MHz a paměť ram oproti předchozímu modelu byla opět zdvojnásobena na 512 MB. Jako první model dostal Retina IPS LCD s rozlišením 960×640 s kontrastem 800:1. Fotoaparát byl použit již s rozlišením 5MPix a byl prodáván s verzí iOS 4.0, kterou bylo možno postupně vylepšit až na verzi 7.1.2.

iPhone 4s

V podstatě se jednalo o vylepšenou verzi iPhonu 4. Představen byl jediný den před smrtí Steva Jobse. Vzhledem se opět prakticky nelišil od předchůdce. Procesor byl poprvé 2 jádrový Apple A5 o taktu 1GHz. 4s se dočkal rozšíření kapacity na 64 GB. Mírného vylepšení se dočkal fotoaparát s rozlišením 8 MPix s možností natáčet Full HD video. V začátcích prodeje byl nabízen s iOS 5.0 a je to první iPhone, který podporuje už i současnou verzi 8.3. Velmi výraznou novinkou byla také hlasová asistentka Siri, která funguje jako osobní asistentka a navigátorka. Do dnešního dne není bohužel podporována čeština, avšak předpokládá se, že bude součástí systému iOS 9.

iPhone 5, 5c a 5s

IPhone s pořadovým číslem 5 byl opět přelomový. Kromě nového nabíjecího konektoru Lightning dostal jako první iPhone displej o půl palce větší než jeho předchůdci. Tím pádem se lišil i rozměrově, kdy narostl do výšky. Procesor byl opětovně zvolen dvou jádrový s Apple A6 s taktem 1,02 GHz a dostal větší velikost operační paměti o 512 mb na rovný 1GB. Prodáván byl s iOS 6.0. iPhone 5c se liší v podstatě od 5 pouze ve výrobních materiálech, kdy je použit polykarbonát a vyroben je v 5 barevných provedeních.

iPhone 5s byl kromě bílé a černé v prodeji také ve zlatém provedení a jako první model měl technologii Touch ID a dvojitý blesk.

iPhone 6 a 6 plus

Poslední verze iPhonů byly představeny zhruba v polovině září minulého roku. Velkou novinkou bylo u obou modelů razantní zvětšení displeje. U modelu 6 na 4,7 palce a u modelu 6 plus dokonce 5,5 palce. Provedení černé, bílé a zlaté zůstalo stejné dle předchozích verzích. Šestka dostala nový oblejší vzhled oproti předchůdcům, přední strana je opět skleněná a zadní hliníková. Jako procesor byl zvolen dvou jádrový Apple A8 s taktem 2× 1,4 GHz. Operační paměť zůstala na velikosti 1GB a paměť pro ukládání se rozšířila až na možnost 128GB. Vylepšení se dočkal fotoaparát, který má rozlišení 8Mpx s dvojitým bleskem a autofocusem.  Video je nyní možné natáčet ve Full HD s 60 snímky za sekundu. Systém je již v základu iOS ve verzi 8. Nutno podotknout, že s každým novým modelem se cena neustále navyšovala a nyní již překročila hranici 20 000 Kč.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty