Hlavní navigace

4 skvělé aplikace pro grafiku

Chtěli byste si hrát s grafikou, ale ne na takové úrovni, aby se vám vyplatilo utrácet za profi software? Vyberte si z alternativ, které mnohdy plně zastoupí originál.
Miroslav Hyrman 23. 8. 2008

Sdílet

Obrazová manipulace

Gimp – alternativa pro Adobe Photoshop a Corel Paint Shop Pro

Gimp, zkratka pro „GNU Image Manipulation Program“, který zde byl v minulosti již několikrát zmiňován. Je proto víceméně zbytečné ho více popisovat. Ať tak nebo onak, i já však považuji za nutné připomenout ho vzhledem k možnostem jeho přizpůsobivosti jako alternativu Photoshopu.

K věci:

  • Můžete také vyzkoušet Gimpshop, který je verzí Gimpu. Napodobuje rozhraní Photoshopu v maximální možné míře, a pokouší se tak ještě více usnadnit přechod.

Je tu sice několik překážek během osvojování Gimpu a přechodu z Photoshopu, nejvýznamnější je rozdílné rozvržení menu a palet (rozhraní), ale i tak GIMP zůstává dost silný na to, abyste v něm mohli udělat přesně to, co potřebujete (neuvažujeme profesionály v oboru), stejně tak jako ve Photoshopu. Gimp můžete použít k otevření širokého spektra souborů a pak lze pokračovat v další editaci. K dispozici ke stažení jsou verze pro Windows, Linux a OS X.


3D modelování a animace

Blender – alternativa pro 3ds Max a LightWave

Pokud přijde na 3D modelování a animace, není k dispozici mnoho otevřených/bezplatných alternativ, které jsou schopné jako komerční protějšky. Existují ale výjimky, jako je například Blender.

Blender je dobře vybavený 3D animační program, který může být použit pro různorodé činnosti, od modelování, simulací, animací, po cokoliv jiného, co byste dělali na drahém komerčním softwaru. Uživatelské rozhraní potřebuje ještě mnoho práce, zatím se mi zdá poněkud neintuitivní, až přecpané funkcemi. Opravdu je s tímto programem potřeba strávit několik večerů a učit se/dozvědět se, jak se aplikace správně ovládá, abyste využili její obrovský potenciál.

Velmi zajímavou vlastností tohoto softwaru je jeho velmi malá velikost instalace. Funguje na Windows, Linux, a OS X.


Vektorová grafiky

Inkscape – alternativa pro Adobe illustrator a CorelDraw

Grafici budou ohromeni schopností Inkscape vytvořit, otevřít a editovat vektorovou grafiku na velmi vysoké úrovni. Tento program umí otevřít a editovat soubory včetně Adobe Illustrator AI, PDF a dalších komerčních vektorových formátů.

Sice nebudete mít možnost v těchto formátech svou práci uložit, ale i tak máte pořád mnoho možností. Můžete exportovat svoji práci do jiných standardních formátů jako je SVG, EPS, a PostScript. Rozhraní Inkscape je úplně odlišné Illustratoru nebo CorelDraw, ale i tak je vše snadno přístupné.

Přechod na Inkscape případně zpět ke komerčním programům zabere nějaký čas. Nejen protože důkladné zvládnutí všech funkcí je časově náročné jako v případě předešlého programu. Inkscape je k dispozici pro Windows, Linux, a OS X.

Desktop Publishing

Scribus – alternativa pro Adobe InDesign a QuarkXPress

Potřebujete udělat firemní informační bulletin, vytvořit poutavou brožuru, nebo rodinný kalendář? Pak vyzkoušejte Scribus, který je užitečný právě při tvorbě podobných projektů. Nativně funguje pod Windows, Linux, a OS X.

Program je docela jednoduchý na použití a umožní vám vytvořit poutavé publikace, pokud máte tvůrčího ducha. Výsledky svého snažení můžete exportovat do formátů jako je PDF a SVG, nebudete však mít možnost otevřít nebo editovat komerční formáty souboru InDesign nebo QuarkXpress.

Pokud ale neplánujete pracovat s někým dalším, kdo užívá jen komerční formáty, nebudete mít při používání programu Scribus problém.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty