Hlavní navigace

10 doplňků pro Firefox, o kterých byste měli vědět

Opět jsme se podívali na několik skvělých doplňků pro program Mozilla Firefox. Jděte s dobou a používejte doplňky, které vám mohou zefektivnit práci anebo zpříjemnit zábavu na internetu.
Martin Zachar 27. 2. 2009

Sdílet

Již dříve jsme vám zde popisovali několik výborných addonů pro Firefox. Od té doby se hodně změnilo a na světě se objevilo plno nových. Proto vám zde opět přinášíme několik nejlepších.


1. BugMeNot

Pro tento doplněk radši uvedu příklad. Řekněme, že jste dostali od kamaráda odkaz na článek. Kliknete na něj, ale co to čerti. Pro přečtení článku musíte být zaregistrováni. Komu by se však chtěla procházet pořád dokola ta zdlouhavá procedura, když si chce jen přečíst jeden článek? Nikomu. A právě tady nastupuje BugMeNot. Pokud se již dříve našel člověk, který tento doplněk využíval, zaregistroval se a přidal registrační údaje do databáze, pak stačí kliknout do pole pro jméno pravým myšítkem a dát Přihlásit se pomocí BugMeNot. Tento addon se podívá do databáze, zjistí, že tam již přihlašovací údaje má a přihlásí vás. Samozřejmě, že ne všechny stránky jsou již takto zaregistrovány, a proto je slušností udělat službu ostatním, zaregistrovat se zde pod nějakým fiktivním jménem a heslem a to pak přidat do databáze. Ale možná byste se i divili, kolik stránek již takovéto univerzální přihlašovací údaje má.

Ke stažení zde.

Takhle jednoduše vyplníte přihlašovací údaje pomocí BugMeNot.

2. PDF download

Skvělý doplněk pro správu PDF souborů. Dokáže otevírat PDF soubory v podobě HTML stránky, což značně urychlí celý proces otevírání. Nemusíte tudíž využívat například Acrobat Reader, který se mnohdy zdá pomalý. Druhou vlastností je pak možnost konvertovat jakoukoliv stránku do PDF, takže si ji pak můžete archivovat nebo třeba vytisknout.

Ke stažení zde.

Možnosti nastavení PDF download.

3. NoScript

Slouží pro zakázání spuštění skriptů v jazycích Javascript, Java a Flash. Takže skripty mohou být provedeny pouze po vašem svolení. NoScript tedy umožňuje XSS-ochranu a může vám pomoci zablokovat například vyskakovací okna, které se objevují po kliknutí na nějaký odkaz.
Máte vždy na výběr na stránce povolit všechny skripty nebo pouze některé a to buďto dočasně nebo nastálo. Samotný NoScript má již seznam důvěryhodných stránek, jako jsou google.com nebo noscript.net. Do tohoto seznamu si můžete přidávat i vlastní stránky, u kterých pak budou skripty povoleny automaticky. Můžete si také přidávat odkazy do seznamu nedůvěryhodných internetových stránek. U nich pak budou samozřejmě skripty automaticky zakázány.

Ke stažení zde.

Možnosti povolování a zakazování skriptů na stránce.

4. FoxTab

V tomto případě se jedná spíše o vizuální doplněk, ale i tak má několik málo funkcí. Jeho hlavním úkolem je zlepšit váš pohled na jednotlivé záložky. Dle vašeho výběru vám je zobrazí v přehledném rozložení s přidanými efekty. Můžete si tak například nechat záložky poskládat do podoby ohnutého nebo rovného pásu, kruhu, mřížky nebo šikmo za sebe. Tím také docílíte zobrazování náhledů stránek spolu s jejich názvy – to je však všechno možné v nastavení změnit. Navíc si můžete vybrat pro zobrazení pouze jednu skupinu záložek z automaticky rozpoznaných skupin. Ty se tvoří na základě serveru, na kterém se nachází. Další funkcí je pak možnost vyhledávání, kdy se vyhledává v názvu záložky. Jako bonus máte možnost přepnout na celoobrazovkový mód nebo si nechat záložky seřadit podle posledního použití.

Ke stažení zde.

Kruhově seřazené záložky. Vpravo dole můžete vidět další módy zobrazení.

5. Autocopy

Opravdu jednoduchý doplněk, který vám umožní automaticky ukládat označený text do clipboardu. To se může hodit především těm, kteří mají neustále ruku na myši a nechce se jim mačkat Ctrl+C. Takto pouze označí text a on je ihned automaticky uložen. Jako doplňková funkce je možnost zapnout kontextové menu, které se zobrazí po každém označení textu. Tam najdete historii dalších deseti textů. Dále je zde možnost označený text vložit rovnou jako URL adresu do adresního řádku nebo do políčka pro vyhledávání, vyhledávat text pomocí googlu nebo rovnou otevřít v novém panelu.

Ke stažení zde.

Na obrázku můžete vidět rozbalenou historii AutoCopy.

6. Capture Fox

Slouží, jak již název napovídá, k zachytávání. Můžete zachytávat buďto jenom okno Firefoxu nebo celou obrazovku jako video. K tomu všemu máte možnost i zaznamenávat svůj hlas a nastavit si ze tří úrovní kvality videa. V dolní liště vám pak běží čas, zobrazující dobu vašeho aktuálního nahrávání. Video si nakonec můžete uložit na disk, rovnou přehrát nebo jej smazat a začít znova. Tímto způsobem se dají jednoduše vytvářet různé video tutoriály nebo jenom krátké návody pro další šíření bez potřeby instalovat navíc nějaký speciální software.
Doplněk je vytvořen pro operační systém Windows XP a Vista, takže není zaručena funkčnost na jiných systémech.

Ke stažení zde.

Možnosti při zapnutí zachytávání videa.

7. ReminderFox

Vhodný doplněk pro Firefox a Thunderbird, který nemá sloužit jako kalendář, ale spíše upomínkový zápisník. Můžete si v něm vytvářet události a úkoly na libovolné datum a čas. Jak můžete vidět na obrázku, k dispozici máte navíc několik možností, jako je zařadit úkol či událost do některé z definovaných kategorií, zapnout opakování události každý den, měsíc nebo rok, upozornit na událost několik minut nebo hodin dopředu anebo upozorňovat na úkol každý den po jeho spuštění, dokud není splněn. Po zadání události nebo úkolu pak Firefox hlídá datum místo vás a dá vám v určený čas vědět pomocí vyskakovacího upozornění a pokud to máte v nastavení povoleno, pak i pomocí zvukového signálu. Jako bonus si můžete vytvářet vlastní kategorie nebo dokonce vlastní seznamy (jako jsou události a úkoly).
Může se to zdát jako zbytečný addon, ale pokud si potřebujete jen sem tam udělat upomínku, pak je rozhodně lepší než nějaká další zbytečně velká aplikace.

Ke stažení zde.

Přidávání jedné události.

8. LeechBlock

Znáte se dobře a víte, že místo práce budete radši celý den sedět jen u internetu a surfovat? Chcete s tím něco dělat, ale nemáte tak silnou vůli? Pak vyzkoušejte LeechBlock. Můžete si nastavit až šest různých sad blokovaných stránek v určitou denní dobu nebo po používání stránek po určitý čas. Stránek si můžete do jedné sady zadat i více a k tomu zakázat editování této sady při právě běžícím zadaném časovém intervalu. K tomu je samozřejmě možnost nastavit si i dny v týdnu, kdy se má blokace spustit. Doplněk se dá využít i například tehdy, když na váš počítač chodí někdo jiný (děti) v určitou dobu a vy nechcete, aby navštěvoval jisté stránky. Pak mu je zakážete a zakážete i editaci oné sady (kdyby ho náhodou napadlo si blokaci odstranit).

Ke stažení zde.

Náhodně nastavené údaje pro jednu sadu blokovaných stránek.

9. Fire FTP

Pokud vám opravdu ve Firefoxu chybí jednoduchý přístup na váš FTP server pro správu souborů, pak můžete využít doplněk Fire FTP, který vám umožní připojit se přes jednoduché rozhraní přímo v prohlížeči. Přitom dostanete dvě obvyklá okna, mezi kterými si můžete kopírovat soubory, jak je vám libo. Máte k dispozici několik málo možností nastavení, jako je zapnutí SSL nebo TSL.

Ke stažení zde.

Tohle přesně se vám objeví v prohlížečovém okně po přihlášení k FTP serveru.

10. Flashblock

Nemáte rádi ty tuny dat, které se automaticky stahují spolu se stránkou, i když je nepotřebujete? Chcete s tím něco udělat? Přidejte si do vašeho Firefoxu Flashblock, který vám pomůže aspoň trochu vyřešit váš problém. Zablokuje totiž jakýkoliv flash, který se na stránce vyskytuje. Místo něj zobrazí pouze bílé okýnko s malým tlačítkem play, které slouží k povolení tohoto flashe. Dále vám také umožní flashové položky na stránce smazat a tím pádem ji zpřehlednit. Ilustračním případem je youtube, kde se vám video samo automaticky spouští, ale pokud vám jde například o počet přenesených dat a přidáte si Flashblock, pak musí stahování čekat na váš souhlas klepnutím na play tlačítko. Jiným případem mohou být stránky s flashovými hrami, kde hru (a tím pádem i její stahování) spustíte stejně až poté, co ji rozkliknete v dalším okně. Tehdy může být Flashblock trochu otravný, protože vy chcete na této stránce flash vždy povolovat. Od toho je tady možnost povolit flash na celé stránce navždy.

Ke stažení zde.

Ukázka zablokovaného videa na serveru youtube.com.

Na závěr

Pokud se vám některý doplněk líbil, můžete ho ihned vyzkoušet, ono to přeci jenom nic nestojí a do Firefoxu jej přidáte velmi rychle. Pak vám může ve velkém usnadnit vaši práci nebo zefektivnit surfování na internetu. Odinstalovat ho přece můžete kdykoliv.
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty